2 mld. 745 mln. Euro to kwota rekordowa w dotychczasowej historii naszego członkostwa w zjednoczonej Europie. Tak dużo pieniędzy nie trafiło do nas nawet w poprzedniej perspektywie finansowej. Fundusze to potężne możliwości rozwoju lokalnego, budowy infrastruktury i wyrównywania szans. Tomaszów na absorpcję finansów unijnych jest przygotowany. W ostatnim czasie w samym mieście zrealizowano inwestycje warte kilkaset milionów złotych. - Licząc według powiatów, to średnia wynosi 130 milionów Euro na każdy z powiatów. Podobnie, gdybyśmy przeliczyli kwotę w zależności od liczby mieszkańców na danym terenie Samorządy powiatu tomaszowskiego mają szansę na pozyskanie blisko 150 milionów EURO - mówi radny wojewódzki, Arkadiusz Gajewski
Województwo łódzkie chce stawiać na innowacyjność. To szansa dla nowych projektów realizowanych przez wyższe uczelnie i instytuty badawcze, często we współpracy z dużymi przedsiębiorcami o zasięgu międzynarodowym, ale także dla sektora małych i średnich firm. - Te ostatnie są szczególnie ważne z punktu widzenia takich lokalnych społeczności, z jakimi mamy do czynienia właśnie w przypadku Tomaszowa. Ne tylko duże przedsiębiorstwa podatne na wahania koniunkturalne są czynnikiem miastotwórczym, ale lokalna wytwórczość, handel i usługi - dodaje Gajewski i podkreśla, że dla rozwoju MSP ważne jest właściwe zabezpieczenie obsługi informatycznej przy załatwianiu wszelkich spraw urzędowych.
Wśród priorytetów znajduje się transformacja ekologiczna. Pół miliarda Euro trafi na inwestycje prowadzące do poprawy ochrony powietrza, gospodarkę o obiegu zamkniętym wsparcie gospodarki wodno kanalizacyjnej. Będziemy też przygotowywać się do adaptacji do zmian klimatu, które w ostatnich latach niezwykle przyspieszyły.
W szeroko rozumianą ekologię wpisują się te programy związane z elektromobilnością oraz transportem zbiorowym publicznym. Być może pojawi się szansa na lepsze skomunikowanie stolicy naszego powiatu z okolicznymi gminami. Tomaszów po inwestycji w tabor o napędzie hybrydowym ma w planach zakup autobusów alektrycznnych oraz budowę stacji ładowania "elektryków"
Duże kwoty trafią także na inwestycje drogowe oraz dotyczące taboru kolejowego.
Rewitalizacja oraz inwestycje w dziedzictwo kulturowe regionu, to niejako kontynuacja prowadzonych wcześniej działań w tym zakresie, w tym także takich, które finansowane były ze środków Unii Europejskiej. Mają ona szczególne znaczenie w przypadku miast średniej wielkości, które z roku na rok się wyludniają,
Napisz komentarz
Komentarze