Jakie odpady powstają podczas prac budowlanych?
Budowa czy remont to czas, kiedy ilość piętrzących się śmieci bywa imponująca. Wśród odpadów znajduje się bardzo wiele elementów, będących odłamkami cegieł, betonu, ceramiki, fragmentów materiałów budowlanych (np. siatki montażowej) czy opakowań po zaprawach. Podczas budowy worki bigbag może wypełniać też ziemia, która została wykopana celem przygotowania miejsca na fundamenty — taką ziemię można później wykorzystać w innym miejscu działki wg potrzeb. Z kolei remont niesie za sobą bardzo podobny do śmieci z budowy rodzaj odpadów, który należy zutylizować. Oczywiście ilość materiałów budowlanych ustępuje w tym przypadku takim odpadom jak stara armatura łazienkowa, popękane kafle ze ścian, płytki i listwy podłogowe, sfatygowana zabudowa kuchenna, a nawet wyeksploatowane meble. Do wyrzucania są też nierzadko folie malarskie, puszki po farbach, kartony i gazety, które służyły jako zabezpieczenie podłóg itd.
Gdzie wyrzucać gruz?
Co zrobić z tymi wszystkimi odpadami budowlanymi? Jednym z najczęstszych błędów podczas remontowania mieszkania jest wyrzucanie odpadów z remontu do kubłów na śmieci komunalne. Takie postępowanie nie jest zgodnie z prawem. Kubły te, które zresztą odpowiadają odpowiednim frakcjom, gdyż śmieci komunalne musimy segregować, przeznaczone są tylko na odpady bytowe. To, że przeprowadzany jest remont w naszym gospodarstwie domowym, nie upoważnia nas automatycznie do umieszczania gruzu w komunalnym kuble na śmieci zmieszane, czy jakiekolwiek inne. Zobowiązani jesteśmy do tego, aby zapewnić sobie kontener na gruz, który w bezpieczny sposób pomieści odpady remontowe. Co to znaczy w sposób bezpieczny? Dzięki temu, że trafią do specjalnego kontenera, nie wymieszają się one z żadną frakcją odpadów bytowych, co umożliwi prawidłowy recykling śmieci komunalnych. Działa to też w odwrotną stronę — odzyskiwanie surowców ze śmieci remontowych również ma miejsce, i tak samo ważne jest tutaj niemiksowanie ich z żadnymi innymi odpadami.
Podstawienie odpowiedniego kontenera na odpady budowlane podczas przeprowadzania budowy jest zdecydowanie bardziej oczywiste niż podczas remontu. Wpływa na to nie tylko natura samego przedsięwzięcia, ale też fakt, że zwykle nad aspektem tym czuwa kierownik budowy, który jako członek profesjonalnej ekipy remontowej staje się wytwórcą odpadów, a więc jest odpowiedzialny za ich prawidłową utylizację.
Skąd wziąć kontener na odpady?
Zastanawiasz się, skąd wziąć odpowiedni kontener, aby nie narazić się na konsekwencje jego braku np. podczas remontu? Nie musisz mieć własnego pojemnika. Firmy świadczące usługę, jaką jest wywóz gruzu, mają w ofercie odpłatny wynajem kontenerów. Oferta ta jest zwykle bardzo szeroka, do wyboru są zarówno małe kontenerki, jak i duże pojemniki o udźwigu nawet kilku ton. Przykładem może być gruzo.pl, gdzie wynająć można kontenery o pojemności od 1 m3, idealne przy niewielkim remoncie małego pomieszczenia, do kontenerów o pojemności aż 15 m3 i udźwigu 6 ton. Firma dostarcza kontener pod konkretny adres. Jeśli chodzi o remont w bloku czy kamienicy, pojemnik ustawić można zwykle na wewnętrznym dziedzińcu czy na skwerze pod blokiem. Warto jednak wcześniej potwierdzić to u zarządcy budynku. Kiedy kontener się zapełni, w umówionym terminie zostaje odebrany wraz z zawartością, dlatego o późniejszą utylizację nie trzeba się martwić — zajmuje się tym firma, od której wypożyczony został kontener.
Chcąc przeprowadzać prace budowlane i remontowe, jeszcze przed ich rozpoczęciem warto rozeznać się w możliwościach wynajęcia kontenera na odpady. Pozwoli to na spokojne przygotowanie na niego miejsca. Kiedy zaś prace będą w toku, kontener zapewni prawidłowe gospodarowanie odpadami i umożliwi ich późniejszy recykling.
Napisz komentarz
Komentarze