W lutym 2020 roku Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła uchwałę w sprawie Karty Praw Rodzin. Mimo prób uchylenia obowiązuje ona do dziś. Zgodnie z jej brzmieniem w szkołach samorządowych muszą być respektowane ustawowe prawa rodziców, w tym w szczególności kompetencja rady rodziców do uchwalenia programu wychowawczo - profilaktycznego oraz do wyrażania zgody na podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi i wymóg każdorazowego uzyskania zgody rodzica na udział dziecka w zajęciach nieobowiązkowych. Ponadto, właściwą praktyką jest umożliwienie rodzicom aktywnego włączenia się w te procesy, w tym w aspekcie merytorycznym.
Nikt nie ma wątpliwości, że zapis dotyczy przede wszystkim organizacji lewicowych, które kontestują często tradycyjne wartości i wzorce rodzinne. Czy jednak powinno się ten zapis traktować w sposób tak zawężający? Czy nie powinien on obejmować także polityków, którzy w cynicznej indoktrynacji prześcigają często najbardziej zagorzałych lewicowych ortodoksów?
Niedawno Zespół Szkół Ponadpodstawowych odwiedził poseł Antoni Macierewicz. Trudno przypuszczać,, by do szkoły zaprosili posła uczniowie lub ich rodzice. Spotkanie mianowano "lekcją historii". Zagoniono na nie kilka klas, w tym klasy mundurowe.
Nie chcę się szerzej rozpisywać o tym, co mówił sam Macierewicz, ale z lekcją historii niewiele miało to wspólnego. Zresztą możecie obejrzeć i ocenić sami.
Pytanie jakie się samo nasuwa jest takie: czy w związku z cytowaną na wstępie uchwałą Rady Powiatu, uzyskano zgody od rodziców wszystkich uczestniczących w spotkaniu uczniów? Czy program wychowawczo - profilaktyczny szkoły obejmuje spotkania z posłami? Jeśli tak, to kiedy możemy spodziewać się podobnych spotkań z posłami: Anitą Sowińską, Dariuszem Klimczakiem, Cezarym Grabarczykiem, Hanną Gil Piątek? Poza ostatnią panią, wszyscy związani są z naszym regionem bardziej niż Antoni Macierewicz.
Zgodnie z art. 108 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks Wyborczy (Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.) zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. Z zakazu agitacji wyborczej wobec uczniów na terenie szkół wypływa również zakaz umieszczania materiałów wyborczych na ogrodzeniach budynków szkolnych (np. parkanach, płotach). Złamanie tego zakazu warunkowego zagrożone jest sankcją karną przewidzianą w art. 494 § 2 Kodeksu Wyborczego.
Ponadto zgodnie z § 3 przytoczonego artykułu za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów.
Napisz komentarz
Komentarze