Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz miał jeszcze wystarczająco dużo informacji lub nie wszystko będzie jasne, to warto odwiedzić dedykowany portal o podatkach. Takie profesjonalne strony internetowe są skarbnicą wiedzy na temat podatków i rozliczeń. Znajdziesz tam liczne porady i przewodniki, które powinny znacząco ułatwić proces rozliczania się z fiskusem.
Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży samochodu?
Sprzedaż samochodu wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego, który często spoczywa zarówno na nabywcy, jak i na sprzedawcy. Jednak nie muszą go płacić osoby, które nabyły samochód w wynajmie, leasingu, na użytkowanie lub w użyczeniu.
Podatek trzeba uiścić w przypadku, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od momentu kupna, a okres ten liczony jest od pierwszego miesiąca po sprzedaży. Sprzedawca powinien też zawiadomić urząd skarbowy o zbyciu pojazdu, przedkładając druk ZPP oraz oryginał umowy kupna-sprzedaży pojazdu.
Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu?
Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy zależy od ogólnej skali podatkowej i wysokości uzyskanego dochodu. Przychód z transakcji jest opodatkowany, a kwota podatku jest wyliczana według stawki 12% lub 32% w zależności od łącznych dochodów sprzedającego w danym roku podatkowym.
Wysokość podatku nie jest ustalana na podstawie ceny, za jaką sprzedano auto, lecz na podstawie otrzymanego dochodu. Koszty uzyskania przychodu, takie jak naprawy czy wymiana części, mogą być odliczone od przychodu, co zmniejsza podstawę opodatkowania i tym samym wysokość podatku do zapłaty.
Podatek PCC od sprzedaży samochodu
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży samochodu wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu i musi zostać uiszczony niezależnie od tego, czy minęło 6 miesięcy od daty kupna pojazdu.
Podatek PCC obowiązuje przy zakupie samochodu lub innych rzeczy ruchomych, jeżeli przekraczają one wartość 1000 zł i są kupione od osoby fizycznej.
Nie ma możliwości uniknięcia podatku poprzez sporządzenie umowy darowizny, a obdarowany musi wypełnić formalności wobec urzędu skarbowego i uiścić podatek PCC.
Kupujący samochód musi zgłosić transakcję w urzędzie skarbowym, wypełniając druk PCC-3 oraz PCC-3A, które należy złożyć w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Jak rozliczyć sprzedaż samochodu w zeznaniu rocznym?
Podczas rozliczania podatku dochodowego należy wykazać przychód ze sprzedaży samochodu na formularzu PIT-36 w rubryce „Dochody i straty” w pozycji „Inne źródła". Dochód podlega opodatkowaniu i wynosi różnicę między ceną sprzedaży a kosztem nabycia samochodu oraz kosztami uzyskania przychodów.
Zeznanie PIT-36 można złożyć online za pomocą programu do rozliczania pit, przez e-Deklaracje lub korzystając z usługi Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy.
Termin składania zeznań podatkowych w 2023 roku to od 15 lutego do 2 maja. W przypadku spóźnienia należy jak najszybciej wypełnić i wysłać zaległy formularz PIT-36.
Konsekwencje niezapłacenia podatku od sprzedaży auta
Wszyscy, którzy osiągnęli dochody w poprzednim roku, muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe, a niezłożenie lub błędne podanie dochodów grozi karą za wykroczenie, lub przestępstwo skarbowe.
Zgodnie z art. 54 §1 i 2 Kodeksu karnego skarbowego, uchylenie się od obowiązku zapłaty podatku grozi karą grzywny do 720 stawek dziennych lub karą ograniczenia czy pozbawienia wolności.
Sprzedaż samochodu firmowego — jak wygląda podatek?
Auto firmowe, podobnie jak w przypadku samochodu od osoby prywatnej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w przypadku sprzedaży. Sprzedając auto firmowe, można natomiast odliczyć od dochodu koszty amortyzacji.
Nie będzie wymagana zapłata podatku od sprzedaży auta firmowego, jeśli pojazd został zbyty po upływie 6 lat od jego wycofania z firmy. W tym przypadku można uniknąć konieczności uiszczenia podatku poprzez podarowanie auta firmowego członkowi rodziny.
Napisz komentarz
Komentarze