Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 07:08
Reklama
Reklama

Koń by się uśmiał... gdyby wcześniej nie zamienił się w... Pegaza

Choć rock’n’roll absorbował i wciąż mnie absorbuje, ale przecież nie da się żyć samym rock’n’rollem. Trzeba pracować, zarabiać żeby żyć. W tamtej Polsce wszyscy pracowaliśmy, w większości w jednostkach uspołecznionych gospodarczo, każdy miał swój dom, mieszkanie,  i obowiązki z tym związane, ale również byli tacy, którzy popadali  w przeróżne kłopoty, jak finansowe czy na przykład uzależnienia (jak ja), co wyłączało ich na całe lata, czy wręcz dekady, z normalnego, rodzinnego toku życia. Ale nawet w takich ciężkich sytuacjach życiowych, świat nie zawsze był szary, a wręcz przeciwnie, bywał kolorowy i to tak, że aż niespotykanie śmieszny.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

W drugiej połowie lat 70-tych pracowałem w Dziale Głównego Mechanika, jako technolog d/s. części zamiennych  w tomaszowskim przedsiębiorstwie PBK i PMB u zbiegu ulic Legionów i Górnej. Moja praca polegała na utrzymaniu w ruchu ciągłym procesu technologicznego, urządzeń  i ceramicznych maszyn w dwóch cegielniach, Wąwał i Petrykozy oraz betoniarni w Petrykozach. Ze względu na częste awarie i ogromne braki i zaopatrzeniowe, karkołomne trudności w zakupie części zamiennych na krajowym rynku. Byłem zmuszony do poszukiwań tego asortymentu, przez co stałem się zwykłym zaopatrzeniowcem. Z trudem poszukiwałem elementów maszyn w polskich hurtowniach i magazynach, starając się bardzo, by nie dopuścić do przestojów produkcyjnych w wymienionych zakładach. Główną bazą, w której można było zaopatrzyć się w części zamienne dla większości maszyn, urządzeń ceramicznych i betoniarni, był odległy magazyn, Składnica Części Zamiennych Cerama w Gniewkowie. Miejscowość ta leży ok. 30 kilometrów od Torunia na trasie do Poznania. Nie było miesiąca, bym, co najmniej dwa razy nie pokonywał tej drogi, a bywały przypadki, że i częściej.

Reklama

Była jesienna, październikowa środa, dla kibica tak zwana piłkarska środa. Dwa nasze ligowe zespoły, Górnik Zabrze (z Lubańskim, Szołtysikiem  i Kostką) oraz Legia Warszawa (z Deyną, Żmijewskim i Gadochą) grały na tzw. fali, i liczyły się w piłkarskich, klubowych pucharach Europy. Tego dnia jechałem do Gniewkowa żukiem, z kierowcą Pawłem Olszewiczem. Obaj byliśmy wielkimi kibicami wymienionych drużyn, obaj chcieliśmy obejrzeć wieczorne transmisje, więc…

Wyjechaliśmy wczesnym rankiem z Tomaszowa, kierunek Łódź – Toruń, by zdążyć  z delegacji na czas, przed wymienionym meczem. Wyjechaliśmy bardzo wcześnie, w środku nocy. Siedziałem obok kierowcy  i rozłożywszy na kolanach mapę samochodową, szukałem jakiegoś skrótu. Dostrzegłem, że przy trasie na Gdańsk, około 30 kilometrów przed Toruniem, znajduje się skrzyżowanie, od którego dwa kilometry w prawo jest Ciechocinek, a w lewo dwa kilometry Aleksandrów Kujawski. W/g mapy, skręcając w lewo, na Aleksandrów, można było dojechać, pokonując jakieś 17 kilometrów, do trasy poznańskiej i magazynów CERAMY w Gniewkowie. 

Pomyślałem, że jeśli skręcimy na Aleksandrów, to skrócimy sobie trasę o około 35/40 kilometrów. Ufając mapie założyłem, że droga będzie normalna, asfaltowa. Kiedy wyjechaliśmy jakieś 3/4 kilometry za Aleksandrów, a było już po godzinie siódmej rano, droga bardzo się pogorszyła, zrobiła się wąska, częściowo brukowana, częściowo bita, prawie gruntowa, bez żadnych oznakowań i kierunkowskazów. A dzień był pochmurny, więc jazda w/g słońca odpadała. Nagle dojechaliśmy do skrzyżowania w polu pięciu, czy sześciu dróg. Nie było tam żadnych oznakowań, tablic informacyjnych. Stanęliśmy przed dylematem, wracać czy jechać na wyczucie. Zasugerowałem Pawłowi kierunek, wybraliśmy drogę, która wydawała się nam najbardziej sensowna.

Po obu jej stronach rozciągały się pola uprawne, a za nimi, w odległości około 80/100 m po obu stronach, widać było blisko siebie budynki mieszkalne i gospodarcze. Jechaliśmy nie za szybko,  z przeciwka wolno nadjeżdżał po kocich łbach wóz konny. Kiedy się do siebie zbliżyliśmy, zobaczyliśmy woźnicę w czapce uszance siedzącego bokiem do kierunku jazdy, trzymającego w ręku lejce i bat. Burty furmanki były złożone. 

Paweł zwolnij i zbliż się do osi drogi - powiedziałem do kierowcy - i spytaj chłopa o drogę do Gniewkowa. Zrobił, o co prosiłem, otworzył boczną szybę i odezwał się do woźnicy. - Panie, jak jechać na Gniewkowo? Chłop podniósł jeden nausznik i zawołał - Cooo? Paweł, ponownie wychylił się z okna samochodu i głośniej ponowił pytanie. Tymczasem ja, zerknąwszy przez przednią szybę, zobaczyłem, że za furmanką jedzie w naszym kierunku autobus San i ani trochę nie zwalniając, gna wprost na furmankę (jak się później okazało, autobus wiózł dzieci do szkoły). – Paweł szybko schowaj głowę i odbij w prawo - krzyknąłem. Paweł natychmiast zareagował, odbił w prawo, chowając głowę do środka kabiny. 

Po chwili usłyszeliśmy huk, jak autobus wjechał w tył furmanki. Przejechał stycznie po żuku wgniatając boczne drzwi od kierowcy oraz zerwał lusterko. Natychmiast wyskoczyłem z samochodu, który zepchnięty przez autobus, zatrzymał się bezpiecznie na poboczu. Szybko wbiegłem na drogę, żeby sprawdzić, co stało się z woźnicą. Paweł wysiadł za mną, bo drzwi od strony kierowcy nie dało się otworzyć. Na drodze, zobaczyliśmy kupę desek, tylna oś furmanki tkwiła pod kołami autobusu, z którego na drogę wybiegły dzieci, dwoje rodziców, opiekunów grupy i blady jak trup młody kierowca. Kiedy zbliżyłem się z Pawłem do sterty desek, te poruszyły się i … i nagle wypełzał spod nich  w swojej kufajce, gumiakach, z uszanką na głowie i batem w ręku... pan furman. Wyprostował się i ruszył wprost do kierowcy autobusu, niemal ze łzami w oczach wymamrotał, - Jak pan jedziesz? Mówił tak jakby, co najwyżej przewrócił się z roweru, albo potknął o kamień na drodze. Widać, że chłop znalazł się w wielkim szoku.

Bardzo szybko zjawił się milicjant, młody podporucznik, nie wiadomo, kto go powiadomił. Przyjechał sam odkrytym, rumuńskim jeepem-Muscal, spisał rutynowo powypadkowy protokół, wyjął trzy baloniki, w które kierowcy i furman wdmuchali. Byli trzeźwi. Podpisali szybko sporządzony protokół i podporucznik powiedział: - Nie widzę tu znamion przestępstwa, a tylko wykroczenie drogowe, podpisany przez was protokół trafi do waszych lokalnych jednostek PZU i ta instytucja dopełni reszty formalności... po czym, wsiadł do swojego pojazdu i …i odjechał. 

Ledwie pokonał kilkadziesiąt metrów gdy nagle szybko zawrócił do nas i bardzo zdenerwowany z czapką na głowie zapiętą paskiem pod brodę wykrzyknął; - A gdzie jest koń? Kto ciągnął wóz?- Konsternacja, wszyscy będąc w szoku, zapomnieliśmy o koniu, nawet jego właściciel. Rozglądaliśmy się dookoła, ani śladu zwierzęcia. W tym momencie odezwały się dzieci, które przez szyby autobusu, w którym jechały, widziały całe zdarzenie, - Panie władzo, panie władzo, był koń, leciał z dyszlem w powietrzu jak Pegaz, kiedy pan kierowca uderzył w furmankę. 

Rozeszliśmy się szukać konia, ale bez rezultatu. Kilka metrów dalej zobaczyłem na brukowanej drodze świeże ślady, krople krwi. Konia przy uderzeniu musiało wyrzucić razem z dyszlem na dużą odległość. Szedłem po śladach krwi w stronę pól uprawnych, za którymi rozciągały się (około 80 m) zabudowania by, by po chwili w oddali, w prześwicie między budynkami, zobaczyłem wychylający się zza jednego z nich koński łeb. Nagle znikał, wychylił się ponownie i znowu znikał. Koń, tak jak my, był w szoku, również jego właściciel. 

Furman ruszył w jego kierunku, wołając, - basia, baś, baś, basia, baś, baś. Widok konia wprowadził nas wszystkich  w dobry nastrój. - Panie poruczniku, niech się pan schowa - powiedziałem do funkcjonariusza - koń zobaczył milicjanta i boi się wychynąć. Dopóki pan nie odjedzie, on tu nie przyjdzie. Milicjant zadowolony ze swojej interwencji, uśmiechnął się, dobrze rozumiejąc moją aluzję, po czym wyjął notatnik wpisując w wolną rubrykę protokołu - Koń, sztuk jeden. Wsiadł do Muscela  z miną wyrażającą satysfakcję z dobrze wykonanej misji, odjeżdżając kierunek Aleksandrów Kujawski. Woźnica schwytał swoją klacz i powolnym krokiem wrócił do rozbitej furmanki. Autobus  z dziećmi ruszył do szkoły, a my z Pawłem, znając już teraz drogę do Gniewkowa, ze spokojem pojechaliśmy po części zamienne do magazynów centrali Cerama.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 12.03.2023 01:51
Na temat tego PBK i PMB, też, być może, nie jedną książkę można byłoby napisać - co?! Ten magazyn....., te warsztaty......, to zaopatrzenie....., ta stolarnia z jednym dziadkiem i z wnuczkiem tego dziadka...., i ta dyrekcja.... i ten jeden Smutek..... Ameryka! Ten świat kojarzy mi się opowiadaniami pt." "Baza Sokołowska" i "Pijany o dwunastej w południe" Marka Hłaski.

Reklama
Marta 11.03.2023 18:25
Milusia retrospekcja. Tekst czyta się lekko, mnie zrelaksował. Poproszę o następne odcinki takich opowiadań. Pozdrawiam Autora.

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. Ad. 1. I bardzo dobry numer z tym parkiem. Te różne zaczepki tego różnego lewactwa po drodze nie mają znaczenia. Ale z tą godziną szóstą rano to trochę Pan przesadził. Kiedyś, pewne "czynności" w łóżku o tej godzinie dopiero kończyłem, a teraz o tej godzinie, dopiero przekręcam się na drugi bok. Ad. 2. Jeżeli ma Pan na myśli ten brukowiec uliczny, to ja mam takie samo zdanie: "nie bać" lokalnego szmatławca. Ad. 3. Jak wyżej: "nie bać" Kucharskiego i aktualny, tzw. "wymiar...". Ad. 4. Tak. Dobra diagnoza. Ci, tzw. radni, to są niszczyciele samorządności. Do tych destruktorów należy oczywiście dołączyć pewnego, tomaszowskiego, antysamorządowego, antyspołecznego i podejrzanego w innych życiowych "upodobaniach" - nie daj Panie Boże - posła. Jeżeli dorzucimy do tego osobiste pomówienia wobec Pana, to śmiało można stwierdzić, że są to zwykłe gnidy dworskie. Pytanie na jakim dworze takie gnidy służą?! Oczywiście, na dworze ryżego donka. Ad .5 i 6. Opisane dobre zamierzenia dla miasta. Jednak, opisane wyżej gnidy dworskie, wspomagane przez powiatowego katechetę i jego przygłupów oraz przez lokalnego szmatławca, będą robić Panu pod dużą górkę. Te społeczne i samorządowe oraz medialne głupole ZAWSZE będą na Pona szukać różnych "haków". Ale, ponieważ są to głupole i dworskie gnidy, mogą Pana pocałować "w pukiel". Te lokalne przygłupy myślały, że mogą Pana traktować tak, jak dzisiaj (10.04.25 r.) chcieli potraktować Nawrockiego przygłupy od Trzaskowskiego. Uważali, że ci od Nawrockiego, to są totalne przygłupy. I teraz jest konsternacja: oni (od Nawrockiego) to nie są, kur.a, głupki. I wiem, że tak samo o Panu już teraz myślą te lokalne, samorządowe, parlamentarne i medialne przygłupy . Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Tomasz W.Treść komentarza: Panie Prezydencie ! Byli , są, i będą przeszkadzać, bo taka ich natura! Szacunek dla Pana za te wszystkie inwestycje👍Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Mi-Go-BeTreść komentarza: Od dłuższego czasu mówię,że pan K.jest nierównozważony...Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Towarzyszu Kiermas. Za czasów, najbliższych Towarzyszowi, było jeszcze gorzej. I właśnie dlatego, po II wojnie, za ulubionej Towarzysza komuny, w Polsce też odbywało się jeszcze większe piekło: stalin, bierut, gomułka, itp., itd. Polska przeszła wtedy przez piekło, jednak nie dla wszystkich ..... Tacu Towarzysze jak pan, tego piekła nie zauważali, bo i po co?! I przez to piekło, Polska, która była w koalicji zwycięskiej po II wojnie, klepała biedę, a potomkowie hitlera świętowali, bo ci przestępcy i mordercy skorzystali z Planu Marshalla i teraz ci zbrodniarze pogardzają nami - Polakami i znów chcą nas uszczęśliwiać poprzez durniów-komunistów z Brukseli. I to jest prawdziwe piekło - Towarzyszu Kiermas. Pozdrowienia od starego pisiora - Towarzyszu Kiermas.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: Tomaszowianin i wędkarz.Treść komentarza: Niech Pan Prezydent obejrzy również w sobotę śnięte ryby w Wolborce i czarne jej wody. Zatruto piękną rybną rzekę…brak słów by wyrazić oburzenie…ale jest nowy Park! Ukłony dla Pana Prezydenta.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: ...)Treść komentarza: to przyjdź nad ranem około 13Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyć
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama