Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:23
Reklama
Reklama

Kościół w centrum miasta przestanie straszyć

Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał dotację na remont elewacji zabytkowego kościoła przy Placu Kościuszki

 O dotacje ŁWKZ ubiegało się 47 wnioskodawców. Spoośród nich  wyłoniono 11 beneficjentów, którym łącznie przyznano 1 147 602,40 zł. Przy ocenie merytorycznej kierowano się m.in. takimi kryteriami jak czas powstania zabytku, jego wartość dla regionu, wartość historyczna, artystyczna i naukowa czy posiadanie planu na wypadek konfliktu zbrojnego. Dzięki tegorocznemu wsparciu finansowemu możliwe będzie przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych przy najbardziej potrzebujących obiektach. Należy do nich kościół ewangelicko-augsburski w Tomaszowie Mazowiecki. Wśród beneficjentów znalazła się także hala parowozowa w Skierniewicach, kościół w Cieszęcinie, renesansowa chrzcielnica z kościoła w Wielgomłynach, Fara w Piotrkowie Trybunalskim, kościół pw. św. Tomasza Kantuaryskiego w Sulejowie.

***

Pierwsze nabożeństwa ewangelickie w Tomaszowie odprawiano w budynkach manufaktur włókienniczych, a później w sali tanecznej wystawionej przez właściciela osady. Starania o budowę świątyni dla coraz liczniejszej społeczności luterańskiej podjęto w 1823 roku. Zgodę musiał wydać rząd Królestwa Polskiego. Hrabia Ostrowski podarował ewangelikom grunt pod budowę, drewno, 150 korcy wapna, 12 tysięcy sztuk cegieł oraz dachówkę. Komisja Województwa Mazowieckiego zatwierdziła projekt kościoła w kwietniu 1825, jednak według różnych źródeł, budowa zaczęła się już w 1823 roku.

Kościół wykończony został dopiero na początku lat 30-tych. Wyposażenie kompletowano aż do 1841 roku (zainstalowano wówczas organy). Na tak znaczne opóźnienia wpływ miała zapewne osobista niechęć prezesa komisji mazowieckiej Rajmunda Rembielińskiego do hrabiego Ostrowskiego, co utrudniało mu zdobycie rządowych pożyczek. Z kolei po powstaniu listopadowym, ewangelicy zostali pozostawieni sami sobie – Ostrowski musiał udać się na emigrację, a jego majątek został skonfiskowany.

Kościół stanął przy ówczesnym rynku św. Józefa (obecnie plac Kościuszki), w centralnej części północnej pierzei. Zbudowany został na planie prostokąta, z półkolistą absydą za prezbiterium. Mimo niewielkich rozmiarów (mógł pomieścić jedynie 400 osób), kościołowi nadano masywny, monumentalny charakter. Na szczególną uwagę zasługuje ściana frontowa. Po obu stronach wejścia znajduje się para pilastrów biegnących przez dwie kondygnacje. Ponad portalem umieszczono kwadratowe, wielokwaterowe okno. Fasadę wieńczy schodkowy szczyt w formie prostej attyki z umieszczonym w środku półkolistym oknem. Ściany boczne są czteroosiowe. Dach jest dwuspadowy, kryty malowaną cynkową blachą, z niewielką wieżą o interesującej, trapezoidalnej formie.

Kościół ewangelicko-augsburski w Tomaszowie Mazowieckim na pocztówce z 1899 roku


Kościół w Tomaszowie na pocztówce z 1899 roku. Źródło: Daniel Warzocha, Jolanta Goździk - Dawno temu w Tomaszowie… Tomaszów i tomaszowianie na starej fotografii i pocztówce, Tomaszów Mazowiecki 2018

Do wnętrza świątyni wchodzi się poprzez przedsionek; po obu stronach wejścia znajdują się schody prowadzące na empory ulokowane przy trzech ścianach kościoła. Z pierwotnego wyposażenia zachowało się niewiele. Najcenniejszym elementem są organy z 1873 roku, wykonane przez firmę Gebrüder Walter z Guhrau (obecnie Góra na Śląsku).

W drugiej połowie XIX wieku kościół okazał się zbyt mały dla coraz liczniejszej wspólnoty ewangelickiej z Tomaszowa. Po wybudowaniu okazałego kościoła Zbawiciela w 1902 roku, wykorzystywany był okazjonalnie, odprawiano w nim nabożeństwa tygodniowe, dla dzieci oraz organizowano niewielkie uroczystości religijne. Po II wojnie światowej liczebność tomaszowskiej parafii drastycznie spadła. W 1950 roku kościół został objęty opieką konserwatorską. W drugiej połowie lat 60-tych budynek wydzierżawiła parafia polskokatolicka (jako kościół św. Ducha).  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Szalonygej 17.04.2023 21:37
Zorganizować spotkania z Antonim w PCAS tłumy się nie mieszczą ! A i kolorowego prezesa można by zaprosić 🤣🤣🤣

Jola z Opola 12.04.2023 20:33
Jaki cyrk!! z tym waszym wyliczaniem...Ludzie przecież wy nie potraficie wyliczyć prostego zadania matematycznego na poziomie 6 klasy??? nic dziwnego że płacicie ciężkie raty kredytów Frankowych i nie widać końca ich spłaty! Powiem Wam...ta brakująca liczba mieszkańców w tej statystyce to prawosławni narodowości...???

JaPa 13.04.2023 09:28
No właśnie carski aparat terroru stanowił w Tomaszowie znaczną część, rozlokowany w luksusowych kamienicach i w koszarach kozaków dońskich przy Farbiarskiej ale to wymaga pracy historyka. Szacunkowo kilka tysięcy głów zamieszkiwało wtedy prawosławnych.

,,, 18.04.2023 12:56
Carski aparat terroru stał to też na straży wyzysku w fabrykach. W Tomaszowie nie było większych prostestów ani też konspiracji rewolucyjnej, no ale zarówno Kościół (zarówno katolicki jak i protestancki, nie wiem jakie tam były nastroje wśród żydów, choć faktem jest, że nowe idde docierały do nich najszybcie - wiadomo czytali statystycznie wiecej), zatem zrówno Kościoł jak i carat był tutaj od trzymaja za ryj. Tyrać, popłodzić i umrzeć około 30-40 lat. Taki przemiał był porządkiem społecznym. Na rzecz garstki właścicieli fabryk, administracji i kleru.

tomaszowiak 18.04.2023 16:02
Wyzysk w fabrykach przed wojną był niemiłosierny. Fabryczna biedota mieszkała na obrzeżach miasta w skleconych z byle czego chatkach. Przy Wilanowie osada Kaczka na 3 tys mieszkańców, w Starzycach bieda zabudowa w okolicy ul. Głównej, u Rolanda chatki z cienkich desek i słomy. Jedynym plusem było to że dzieci mogły blisko chodzić do lasu po chrust by nie zamarznąć w nocy gdy rodzice po 16 godzin pracowali na kawałek słoniny i kaszy a w niedzielę zjeść było można ulubioną dusichę ze skwareczkami popijaną chudą maślanką.

Witek 18.04.2023 17:21
Los chłopa pańszczyżnianego był jeszcze gorszy, cały tydzień pracy na polu u ,,pana" za koszyk ziemniaków czy główkę kapusty. Chłopi uciekali do miasta za ,,dobrobytem" i woleli znosić biedę robotników.

Ajdejano 15.04.2023 14:55
Jola z Opola: widzę, że jesteś w miarę rozgarnięta/rozgarnięty. Dlatego dziwię się, że podejmujesz decyzję o dyskusji z przygłupami. 90% Polaków, to totalne głupki, które łykają wszystko, co im media podrzucą. Te media dokładnie to wiedzą. Dlatego ważne jest to, co te, poje.... media podrzucają tym głupkom.

tom 12.04.2023 15:45
Remont na pewno tak bo strasznie szpeci rynek ale co dalej z tym budynkiem zrobić!? Zeby to nie była nieużyteczna "skorupa". A jakby to miało tak bezużytecznie stać to szkoda kasy...

Co na palcu nie szpeci? 18.04.2023 03:51
Szpeci rynek też niedokonczony balkon u prywaciarza w kamienicy obok. Co z tym? 40 cm barierek i tyle samo podłogi. Jakby jakaś gilotyna ścięła balkon. Kamienice odnowił, a balkonu ni ma już z 4 lata. Za informacja turystyczną całą olbrzymią kamienica tez szpeci, ta w której jest rybny na rogu. Z drugiej strony szmaty reklamowe nad ksero, wszystko za złotówkę, apteka i co tam jeszcze jest. Sypie się również elewacja na Panoramie, co jest niestety widoczne nawet na zdjęciach z telefonu że słabym aparatem. Dobrze że wcześniej jedno udało mi się zrobić Vibe (nie był mój), gdy jeszcze te dziury nie były tak duże, bo teraz nie byłoby nawet otwarciowego bez dziadostwa. Tzn Darek moglby tam dać jakiś fioletowy laser w programie graficznym, no ale jednak tutaj się tak nie robi. Także łatwiej, bo krócej jest wskazać co NIE szpeci placu Kościuszki, niż wymieniać całą listę tego co szpeci. Można podrzeć mordę w kierunku wincy drzew by poczuć się jak lepiej sytuowana koleżanka urodzona w dużym mieście która się spotkalo na studiach i ma się na fejsbuku, ale drzewa wszystkiego i tak by nie zasłoniły. Troilem się by jako tako to wyglądało, ale prywatnie jeśli miałbym z kimś przyjść to nie bardzo. Poza tym je.bie tam teraz niemiłosiernie smogiem i to dzień w dzień.

a co nie szpeci 18.04.2023 12:50
A co nie szpeci placu: fontanny (bronię, bo to jest lubiane przez dzieci i oprócz krzykaczy „zasze na nie, zawsze łeee, wincy drzew” fontanny są lubiane przez większość), nie szpecą kolorowe reklamy na wiatach przystnakowych (ciekawe czy przedłuży), nie szpecą z roku na rok większe drzewa, nie szpeci oczywiście ładna kamienica straży miejskiej, nie szpeci Czajnik gdzie widać, że babka się stara o każdej porze roku, nie szpeci optyk w kamienicy Straży Miejskiej, nie szpecą zmieniające kolor żywopłoty, nie szpecą ogródki kawiarniane (z zastrzeżeniem, że parsole są ustawione prosto, a nie na odczep się i wyglądają jakby ktoś się pod nimi bił), nie szpecą jeszcze – no ja lubię jeszcze tę wyższą kanienicę w której na dole jest Alior. Jest charakterystyczna dla Tomaszowa. Panorma też nie szpeci, ładnie tworzy z tą kamienicą z Aliorem taką bramę na rogu placu. Miejmy nadzieje, że pomalują dziury.

Stachu 18.04.2023 15:39
Spowolniony ruch pojazdów na Placu Kościuszkiego generuje tumany smogu. A ludziska stoją i czekają na emz-tki nieraz nawet godzinę w tych wyziewach spowolnianych spalinowców, wdychają kaszlą kichają i przeklinają pomysłodawcę przebudowy Placu, i tak co dzień aby żyło się gorzej.

makar 03.05.2023 07:52
Taniej było wszystko zabetonować. Czy opisane zniszczenia też zastąpi beton?

L. J. 12.04.2023 14:59
Powinni wyremontować też wnętrze tego kościoła aby wykorzystać je do spotkań np. sympatyków historii czterech kultur.

Daria 15.04.2023 11:54
Wnętrze Świątyni udostępnić na koncerty chociażby wspaniałych tomaszowskich chórów.

tomaszowianka 12.04.2023 10:49
Super wiadomość dla rdzennych tomaszowian! bo spotkałam się na przystanku MZK z opinią ,,czemu ta skorupa jeszcze nie wyburzona? ale to słowa przybyszy co to po mleko, chleb czy jajko dojeżdżają na nasz rynek z okolic.

Od kiedy to 12.04.2023 13:12
ewangelicy byli rdzennymi mieszkańcami Tomaszowa? Przed II WŚ Tomaszów liczył około 45 tys. mieszkańców, w tym: 30% Polaków, 12 tys. Żydów i 3 tys. Niemców.

Karol W. 12.04.2023 14:53
Jestem młodym matematykiem a z wyliczenia tego wpisu wynika że mieszkańców było 15+12+3=30 tys. Proszę nie kłamać w matematyce przynajmniej.

Sorry 12.04.2023 23:11
Powinno być 30% Polaków, 12% Żydów i 3% Niemców. Koń ma 4 nogi, a też czasem się potknie, a ja mam tylko 2.

To 16.04.2023 12:32
i tak się nie zgadza. Gdzieś wcięło 65%.

Tu 12.04.2023 15:19
procenty tam tysiące, bałagan kompletny;)

Kohn 12.04.2023 17:43
Ewangelików było wtedy Ok.30%

Piter 13.04.2023 06:23
A w czasie II Wojny Światowej liczba dochodziła do 20 tysięcy Niemców zamieszkujących Tomaszów.

mieszkaniec 18.04.2023 15:45
Gdzie podziali się Ci mieszkańcy po wojnie?, 20 tysięcy uciekło?

Tak uciekli 18.04.2023 18:35
dobrowolnie pod przymusem do rzeszy bezpłatnie pracować na roli u baera, lub w jakiejś fabryce wyrabiającej bombki, tylko nie myśl, że choinkowe. Żydzi natomiast wyjechali też dobrowolnie pod przymusem do lepszego świata przez kominy w Oświęcimiu, Majdanku, GrossRosen.

Opinie
Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny Sejm odrzucił w czwartek wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia. Posłowie PiS zarzucili jej działania wbrew interesom pacjentów. Premier Donald Tusk zapowiedział, że po odrzuceniu wniosku Izabela Leszczyna "będzie nadal wyciągała z bagna system ochrony zdrowia" po rządach PiS.Data dodania artykułu: 21.11.2024 19:58Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Przed sądem rejonowym w Oświęcimiu 4 grudnia ma ruszyć proces byłego nauczyciela jednej z tamtejszych szkół, który odpowie m.in. za prezentowanie pornografii nastolatkom i naruszenie ich nietykalności cielesnej – dowiedziała się PAP w krakowskiej prokuraturze okręgowej.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:37Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów W trzech kwartałach tego roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło blisko 62 tys. pozwów rozwodowych. To o 1,5% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy było ich prawie 61 tys. Najwięcej pozwów złożono do sądów w dużych miastach. W całej Warszawie odnotowano ich łącznie 5,8 tys. Z kolei w Poznaniu było 3,9 tys. takich przypadków, a w Gdańsku zaobserwowano ich 3,4 tys. Eksperci nie są zaskoczeni tymi danymi. Jednocześnie wskazują, że spada liczba zawieranych małżeństw. Można zatem postawić tezę, że w strukturze społecznej zachodzą istotne zmiany.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:30Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów
Reklama
Reklama
„Miłość jak miód” „Miłość jak miód” „Miłość jak miód”seans w ramach cyklu Kultura Dostępna!W czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o swój duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zajmuje jej miejsce. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje i repertuar najnowszej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kultura-dostepna. Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Tegoroczna jesień nie przestaje zaskakiwać różnorodnymi nowościami. Od najbliższego piątku w repertuarze kin Helios zagoszczą aż trzy premiery: „Simona Kossak”, „Vaiana 2” i „Heretic”. Ponadto widzowie mogą zapoznać się z licznymi filmowymi przebojami oraz projektami specjalnymi, takimi jak Kultura Dostępna czy Maraton Władcy Pierścieni.Polską nowością na najbliższy tydzień jest dramat „Simona Kossak”, przybliżający prawdziwą historię potomkini artystycznej rodziny Kossaków. Młoda kobieta porzuca dotychczasowe życie i towarzyskie salony, aby objąć posadę naukowczyni w Białowieży. W środku puszczy, pomimo trudnych warunków – bez prądu i bieżącej wody – rozpoczyna życie na własnych warunkach. Tam poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym łączy ją niezwykła relacja. Jednakże wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt… W rolach głównych występują: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał i Agata Kulesza.W repertuarze znajdzie się także nowa animacja wprost ze studia Disney – to „Vaiana 2”, czyli kontynuacja ciepło przyjętej historii nawiązującej do kultury wysp Polinezji. Trzy lata po wydarzeniach z pierwszej części, Vaiana otrzymuje nieoczekiwane wezwanie od swoich przodków. Dziewczyna musi wypłynąć na dalekie i dawno zapomniane wody Oceanii. Vaiana zbiera więc grupę śmiałków gotowych na przygodę życia, wśród których znajduje się jej przyjaciel Maui. Ich zadaniem będzie przełamanie niebezpiecznej klątwy, a nie będzie to proste, gdyż będą musieli stawić czoła starym i nowym wrogom.Jesienna aura sprzyja oglądaniu horrorów, a już w najbliższym tygodniu pojawi się kolejna nowość z tego gatunku. „Heretic” opowiada o dwóch młodych kobietach, które od drzwi do drzwi starają się głosić słowo Boże. W jednym z domów otwiera im czarujący pan Reed – szybko okazuje się jednak, że mężczyzna posiada diaboliczną drugą twarz. Niespodziewanie wszystkie wyjścia zostają zamknięte, a podejrzany gospodarz co chwila pojawia się, aby zadać im kolejną zagadkę testującą ich wiarę. Rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w której stawką jest przetrwanie…Ponadto w repertuarze Heliosa znajdą się hitowe nowości ostatnich tygodni, takie jak „Gladiator 2” w reżyserii Ridleya Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Fani kina familijnego mogą wybrać się do kin na pozytywną produkcję „Paddington w Peru”. Tytułowy bohater wraz z rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic.Kinomani, którzy pragną poczuć ducha zbliżających się Świąt, mogą zapoznać się z najnowszą częścią kultowej serii. Film „Listy do M. Pożegnania i powroty” ukazuje losy różnorodnych bohaterów, które krzyżują się w Wigilię. Do sagi po dłuższej przerwie powraca postać Mikołaja. Mężczyzna odwiedza dawnych i nowych przyjaciół, podczas gdy jego synek Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… Ponadto w obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd!Kina Helios słyną z organizacji popularnych Nocnych Maratonów Filmowych, najbliższa edycja cyklu będzie w pełni poświęcona produkcjom stworzonym na podstawie dzieł J.R.R. Tolkiena. W piątek, 22 listopada odbędzie się Maraton Władcy Pierścieni, podczas którego widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie części przebojowej trylogii w wersji reżyserskiej. Z kolei melomani mogą wybrać się do Heliosa na porywające koncerty uwielbianego tenora. Widowisko „Andrea Bocelli 30: The Celebration”, które zawita na wielkich ekranach 23 i 24 listopada, podsumowuje trzydzieści lat artysty na scenie i jest okazją do przypomnienia największych przebojów w jego wykonaniu. W poniedziałek, 25 listopada w wybranych lokalizacjach odbędą się seanse z cyklu Kino Konesera. Widzowie będą mogli zobaczyć słynny koreański thriller „Oldboy” w odnowionej jakości obrazu. Główny bohater, Dae-su, mści się po latach za zabójstwo swojej żony… Natomiast w czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Bilety na listopadowe seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.11.2024
Dawid Podsiadło - Dokumentalny  w Helios na Scenie Dawid Podsiadło - Dokumentalny w Helios na Scenie W czerwcu 2024 roku Dawid Podsiadło zagrał 7 koncertów stadionowych dla pół miliona widzów. Finałem tej trasy były rekordowe dwa koncerty na Stadionie Śląskim w Chorzowie dla prawie 200 tys. osób. Ten film to zapis tych 7 wyjątkowych dni, a zobaczymy go już 3 grudnia w kinach Helios.Film „Dawid Podsiadło – Dokumentalny” to intymny portret jednej z największych postaci polskiej sceny muzycznej. Reżyser Tomasz Knittel zabiera widzów na pełną emocji podróż, towarzysząc Dawidowi Podsiadle podczas jego monumentalnej trasy koncertowej, obejmującej siedem występów na stadionach w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Chorzowie. Jednak to nie same koncerty są tu najważniejsze, lecz Dawid – artysta, który tą trasą zamyka pewien etap swojej kariery i zastanawia się, co przyniesie przyszłość.Kamery śledzą Dawida nie tylko na scenie, ale przede wszystkim za kulisami – w chwilach skupienia, zmęczenia, radości i refleksji. Film pokazuje jego prawdziwą twarz: człowieka pełnego pasji, ale i niepewności.Dawid otwiera się przed widzami, dzieląc się przemyśleniami o drodze, którą przeszedł, o presji związanej z popularnością oraz o tym, co dalej po zakończeniu tak ogromnej trasy. Obecność znakomitych gości, takich jak Edyta Bartosiewicz, Monika Brodka, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Artur Rojek, Ralph Kaminski, Kortez i Vito Bambino zdecydowanie podkreśla wagę tego etapu.To unikalna okazja, aby zobaczyć, jak wygląda życie artysty w momentach triumfu, ale i w tych cichszych, bardziej intymnych chwilach, kiedy sceniczne światła gasną, a pytanie „co dalej?” staje się najważniejsze.Helios zaprasza melomanów na ten wyjątkowy seans! Bilety dostępne są na stronie www.helios.pl, a także w kasach kin i aplikacji mobilnej. W ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz” dokonując zakupu z wyprzedzeniem, można wybrać najlepsze miejsca, a także - zaoszczędzić.Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.12.2024
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama