Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 01:55
Reklama
Reklama

Kościół w centrum miasta przestanie straszyć

Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał dotację na remont elewacji zabytkowego kościoła przy Placu Kościuszki
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 O dotacje ŁWKZ ubiegało się 47 wnioskodawców. Spoośród nich  wyłoniono 11 beneficjentów, którym łącznie przyznano 1 147 602,40 zł. Przy ocenie merytorycznej kierowano się m.in. takimi kryteriami jak czas powstania zabytku, jego wartość dla regionu, wartość historyczna, artystyczna i naukowa czy posiadanie planu na wypadek konfliktu zbrojnego. Dzięki tegorocznemu wsparciu finansowemu możliwe będzie przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych przy najbardziej potrzebujących obiektach. Należy do nich kościół ewangelicko-augsburski w Tomaszowie Mazowiecki. Wśród beneficjentów znalazła się także hala parowozowa w Skierniewicach, kościół w Cieszęcinie, renesansowa chrzcielnica z kościoła w Wielgomłynach, Fara w Piotrkowie Trybunalskim, kościół pw. św. Tomasza Kantuaryskiego w Sulejowie.

Reklama

***

Pierwsze nabożeństwa ewangelickie w Tomaszowie odprawiano w budynkach manufaktur włókienniczych, a później w sali tanecznej wystawionej przez właściciela osady. Starania o budowę świątyni dla coraz liczniejszej społeczności luterańskiej podjęto w 1823 roku. Zgodę musiał wydać rząd Królestwa Polskiego. Hrabia Ostrowski podarował ewangelikom grunt pod budowę, drewno, 150 korcy wapna, 12 tysięcy sztuk cegieł oraz dachówkę. Komisja Województwa Mazowieckiego zatwierdziła projekt kościoła w kwietniu 1825, jednak według różnych źródeł, budowa zaczęła się już w 1823 roku.

Kościół wykończony został dopiero na początku lat 30-tych. Wyposażenie kompletowano aż do 1841 roku (zainstalowano wówczas organy). Na tak znaczne opóźnienia wpływ miała zapewne osobista niechęć prezesa komisji mazowieckiej Rajmunda Rembielińskiego do hrabiego Ostrowskiego, co utrudniało mu zdobycie rządowych pożyczek. Z kolei po powstaniu listopadowym, ewangelicy zostali pozostawieni sami sobie – Ostrowski musiał udać się na emigrację, a jego majątek został skonfiskowany.

Kościół stanął przy ówczesnym rynku św. Józefa (obecnie plac Kościuszki), w centralnej części północnej pierzei. Zbudowany został na planie prostokąta, z półkolistą absydą za prezbiterium. Mimo niewielkich rozmiarów (mógł pomieścić jedynie 400 osób), kościołowi nadano masywny, monumentalny charakter. Na szczególną uwagę zasługuje ściana frontowa. Po obu stronach wejścia znajduje się para pilastrów biegnących przez dwie kondygnacje. Ponad portalem umieszczono kwadratowe, wielokwaterowe okno. Fasadę wieńczy schodkowy szczyt w formie prostej attyki z umieszczonym w środku półkolistym oknem. Ściany boczne są czteroosiowe. Dach jest dwuspadowy, kryty malowaną cynkową blachą, z niewielką wieżą o interesującej, trapezoidalnej formie.

Kościół ewangelicko-augsburski w Tomaszowie Mazowieckim na pocztówce z 1899 roku


Kościół w Tomaszowie na pocztówce z 1899 roku. Źródło: Daniel Warzocha, Jolanta Goździk - Dawno temu w Tomaszowie… Tomaszów i tomaszowianie na starej fotografii i pocztówce, Tomaszów Mazowiecki 2018

Do wnętrza świątyni wchodzi się poprzez przedsionek; po obu stronach wejścia znajdują się schody prowadzące na empory ulokowane przy trzech ścianach kościoła. Z pierwotnego wyposażenia zachowało się niewiele. Najcenniejszym elementem są organy z 1873 roku, wykonane przez firmę Gebrüder Walter z Guhrau (obecnie Góra na Śląsku).

W drugiej połowie XIX wieku kościół okazał się zbyt mały dla coraz liczniejszej wspólnoty ewangelickiej z Tomaszowa. Po wybudowaniu okazałego kościoła Zbawiciela w 1902 roku, wykorzystywany był okazjonalnie, odprawiano w nim nabożeństwa tygodniowe, dla dzieci oraz organizowano niewielkie uroczystości religijne. Po II wojnie światowej liczebność tomaszowskiej parafii drastycznie spadła. W 1950 roku kościół został objęty opieką konserwatorską. W drugiej połowie lat 60-tych budynek wydzierżawiła parafia polskokatolicka (jako kościół św. Ducha).  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Szalonygej 17.04.2023 21:37
Zorganizować spotkania z Antonim w PCAS tłumy się nie mieszczą ! A i kolorowego prezesa można by zaprosić 🤣🤣🤣

Reklama
Jola z Opola 12.04.2023 20:33
Jaki cyrk!! z tym waszym wyliczaniem...Ludzie przecież wy nie potraficie wyliczyć prostego zadania matematycznego na poziomie 6 klasy??? nic dziwnego że płacicie ciężkie raty kredytów Frankowych i nie widać końca ich spłaty! Powiem Wam...ta brakująca liczba mieszkańców w tej statystyce to prawosławni narodowości...???

JaPa 13.04.2023 09:28
No właśnie carski aparat terroru stanowił w Tomaszowie znaczną część, rozlokowany w luksusowych kamienicach i w koszarach kozaków dońskich przy Farbiarskiej ale to wymaga pracy historyka. Szacunkowo kilka tysięcy głów zamieszkiwało wtedy prawosławnych.

,,, 18.04.2023 12:56
Carski aparat terroru stał to też na straży wyzysku w fabrykach. W Tomaszowie nie było większych prostestów ani też konspiracji rewolucyjnej, no ale zarówno Kościół (zarówno katolicki jak i protestancki, nie wiem jakie tam były nastroje wśród żydów, choć faktem jest, że nowe idde docierały do nich najszybcie - wiadomo czytali statystycznie wiecej), zatem zrówno Kościoł jak i carat był tutaj od trzymaja za ryj. Tyrać, popłodzić i umrzeć około 30-40 lat. Taki przemiał był porządkiem społecznym. Na rzecz garstki właścicieli fabryk, administracji i kleru.

tomaszowiak 18.04.2023 16:02
Wyzysk w fabrykach przed wojną był niemiłosierny. Fabryczna biedota mieszkała na obrzeżach miasta w skleconych z byle czego chatkach. Przy Wilanowie osada Kaczka na 3 tys mieszkańców, w Starzycach bieda zabudowa w okolicy ul. Głównej, u Rolanda chatki z cienkich desek i słomy. Jedynym plusem było to że dzieci mogły blisko chodzić do lasu po chrust by nie zamarznąć w nocy gdy rodzice po 16 godzin pracowali na kawałek słoniny i kaszy a w niedzielę zjeść było można ulubioną dusichę ze skwareczkami popijaną chudą maślanką.

Witek 18.04.2023 17:21
Los chłopa pańszczyżnianego był jeszcze gorszy, cały tydzień pracy na polu u ,,pana" za koszyk ziemniaków czy główkę kapusty. Chłopi uciekali do miasta za ,,dobrobytem" i woleli znosić biedę robotników.

Ajdejano 15.04.2023 14:55
Jola z Opola: widzę, że jesteś w miarę rozgarnięta/rozgarnięty. Dlatego dziwię się, że podejmujesz decyzję o dyskusji z przygłupami. 90% Polaków, to totalne głupki, które łykają wszystko, co im media podrzucą. Te media dokładnie to wiedzą. Dlatego ważne jest to, co te, poje.... media podrzucają tym głupkom.

tom 12.04.2023 15:45
Remont na pewno tak bo strasznie szpeci rynek ale co dalej z tym budynkiem zrobić!? Zeby to nie była nieużyteczna "skorupa". A jakby to miało tak bezużytecznie stać to szkoda kasy...

Co na palcu nie szpeci? 18.04.2023 03:51
Szpeci rynek też niedokonczony balkon u prywaciarza w kamienicy obok. Co z tym? 40 cm barierek i tyle samo podłogi. Jakby jakaś gilotyna ścięła balkon. Kamienice odnowił, a balkonu ni ma już z 4 lata. Za informacja turystyczną całą olbrzymią kamienica tez szpeci, ta w której jest rybny na rogu. Z drugiej strony szmaty reklamowe nad ksero, wszystko za złotówkę, apteka i co tam jeszcze jest. Sypie się również elewacja na Panoramie, co jest niestety widoczne nawet na zdjęciach z telefonu że słabym aparatem. Dobrze że wcześniej jedno udało mi się zrobić Vibe (nie był mój), gdy jeszcze te dziury nie były tak duże, bo teraz nie byłoby nawet otwarciowego bez dziadostwa. Tzn Darek moglby tam dać jakiś fioletowy laser w programie graficznym, no ale jednak tutaj się tak nie robi. Także łatwiej, bo krócej jest wskazać co NIE szpeci placu Kościuszki, niż wymieniać całą listę tego co szpeci. Można podrzeć mordę w kierunku wincy drzew by poczuć się jak lepiej sytuowana koleżanka urodzona w dużym mieście która się spotkalo na studiach i ma się na fejsbuku, ale drzewa wszystkiego i tak by nie zasłoniły. Troilem się by jako tako to wyglądało, ale prywatnie jeśli miałbym z kimś przyjść to nie bardzo. Poza tym je.bie tam teraz niemiłosiernie smogiem i to dzień w dzień.

a co nie szpeci 18.04.2023 12:50
A co nie szpeci placu: fontanny (bronię, bo to jest lubiane przez dzieci i oprócz krzykaczy „zasze na nie, zawsze łeee, wincy drzew” fontanny są lubiane przez większość), nie szpecą kolorowe reklamy na wiatach przystnakowych (ciekawe czy przedłuży), nie szpecą z roku na rok większe drzewa, nie szpeci oczywiście ładna kamienica straży miejskiej, nie szpeci Czajnik gdzie widać, że babka się stara o każdej porze roku, nie szpeci optyk w kamienicy Straży Miejskiej, nie szpecą zmieniające kolor żywopłoty, nie szpecą ogródki kawiarniane (z zastrzeżeniem, że parsole są ustawione prosto, a nie na odczep się i wyglądają jakby ktoś się pod nimi bił), nie szpecą jeszcze – no ja lubię jeszcze tę wyższą kanienicę w której na dole jest Alior. Jest charakterystyczna dla Tomaszowa. Panorma też nie szpeci, ładnie tworzy z tą kamienicą z Aliorem taką bramę na rogu placu. Miejmy nadzieje, że pomalują dziury.

Stachu 18.04.2023 15:39
Spowolniony ruch pojazdów na Placu Kościuszkiego generuje tumany smogu. A ludziska stoją i czekają na emz-tki nieraz nawet godzinę w tych wyziewach spowolnianych spalinowców, wdychają kaszlą kichają i przeklinają pomysłodawcę przebudowy Placu, i tak co dzień aby żyło się gorzej.

Reklama
makar 03.05.2023 07:52
Taniej było wszystko zabetonować. Czy opisane zniszczenia też zastąpi beton?

L. J. 12.04.2023 14:59
Powinni wyremontować też wnętrze tego kościoła aby wykorzystać je do spotkań np. sympatyków historii czterech kultur.

Daria 15.04.2023 11:54
Wnętrze Świątyni udostępnić na koncerty chociażby wspaniałych tomaszowskich chórów.

tomaszowianka 12.04.2023 10:49
Super wiadomość dla rdzennych tomaszowian! bo spotkałam się na przystanku MZK z opinią ,,czemu ta skorupa jeszcze nie wyburzona? ale to słowa przybyszy co to po mleko, chleb czy jajko dojeżdżają na nasz rynek z okolic.

Od kiedy to 12.04.2023 13:12
ewangelicy byli rdzennymi mieszkańcami Tomaszowa? Przed II WŚ Tomaszów liczył około 45 tys. mieszkańców, w tym: 30% Polaków, 12 tys. Żydów i 3 tys. Niemców.

Karol W. 12.04.2023 14:53
Jestem młodym matematykiem a z wyliczenia tego wpisu wynika że mieszkańców było 15+12+3=30 tys. Proszę nie kłamać w matematyce przynajmniej.

Sorry 12.04.2023 23:11
Powinno być 30% Polaków, 12% Żydów i 3% Niemców. Koń ma 4 nogi, a też czasem się potknie, a ja mam tylko 2.

To 16.04.2023 12:32
i tak się nie zgadza. Gdzieś wcięło 65%.

Tu 12.04.2023 15:19
procenty tam tysiące, bałagan kompletny;)

Kohn 12.04.2023 17:43
Ewangelików było wtedy Ok.30%

Reklama
Piter 13.04.2023 06:23
A w czasie II Wojny Światowej liczba dochodziła do 20 tysięcy Niemców zamieszkujących Tomaszów.

mieszkaniec 18.04.2023 15:45
Gdzie podziali się Ci mieszkańcy po wojnie?, 20 tysięcy uciekło?

Tak uciekli 18.04.2023 18:35
dobrowolnie pod przymusem do rzeszy bezpłatnie pracować na roli u baera, lub w jakiejś fabryce wyrabiającej bombki, tylko nie myśl, że choinkowe. Żydzi natomiast wyjechali też dobrowolnie pod przymusem do lepszego świata przez kominy w Oświęcimiu, Majdanku, GrossRosen.

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. Ad. 1. I bardzo dobry numer z tym parkiem. Te różne zaczepki tego różnego lewactwa po drodze nie mają znaczenia. Ale z tą godziną szóstą rano to trochę Pan przesadził. Kiedyś, pewne "czynności" w łóżku o tej godzinie dopiero kończyłem, a teraz o tej godzinie, dopiero przekręcam się na drugi bok. Ad. 2. Jeżeli ma Pan na myśli ten brukowiec uliczny, to ja mam takie samo zdanie: "nie bać" lokalnego szmatławca. Ad. 3. Jak wyżej: "nie bać" Kucharskiego i aktualny, tzw. "wymiar...". Ad. 4. Tak. Dobra diagnoza. Ci, tzw. radni, to są niszczyciele samorządności. Do tych destruktorów należy oczywiście dołączyć pewnego, tomaszowskiego, antysamorządowego, antyspołecznego i podejrzanego w innych życiowych "upodobaniach" - nie daj Panie Boże - posła. Jeżeli dorzucimy do tego osobiste pomówienia wobec Pana, to śmiało można stwierdzić, że są to zwykłe gnidy dworskie. Pytanie na jakim dworze takie gnidy służą?! Oczywiście, na dworze ryżego donka. Ad .5 i 6. Opisane dobre zamierzenia dla miasta. Jednak, opisane wyżej gnidy dworskie, wspomagane przez powiatowego katechetę i jego przygłupów oraz przez lokalnego szmatławca, będą robić Panu pod dużą górkę. Te społeczne i samorządowe oraz medialne głupole ZAWSZE będą na Pona szukać różnych "haków". Ale, ponieważ są to głupole i dworskie gnidy, mogą Pana pocałować "w pukiel". Te lokalne przygłupy myślały, że mogą Pana traktować tak, jak dzisiaj (10.04.25 r.) chcieli potraktować Nawrockiego przygłupy od Trzaskowskiego. Uważali, że ci od Nawrockiego, to są totalne przygłupy. I teraz jest konsternacja: oni (od Nawrockiego) to nie są, kur.a, głupki. I wiem, że tak samo o Panu już teraz myślą te lokalne, samorządowe, parlamentarne i medialne przygłupy . Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Tomasz W.Treść komentarza: Panie Prezydencie ! Byli , są, i będą przeszkadzać, bo taka ich natura! Szacunek dla Pana za te wszystkie inwestycje👍Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Mi-Go-BeTreść komentarza: Od dłuższego czasu mówię,że pan K.jest nierównozważony...Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Towarzyszu Kiermas. Za czasów, najbliższych Towarzyszowi, było jeszcze gorzej. I właśnie dlatego, po II wojnie, za ulubionej Towarzysza komuny, w Polsce też odbywało się jeszcze większe piekło: stalin, bierut, gomułka, itp., itd. Polska przeszła wtedy przez piekło, jednak nie dla wszystkich ..... Tacu Towarzysze jak pan, tego piekła nie zauważali, bo i po co?! I przez to piekło, Polska, która była w koalicji zwycięskiej po II wojnie, klepała biedę, a potomkowie hitlera świętowali, bo ci przestępcy i mordercy skorzystali z Planu Marshalla i teraz ci zbrodniarze pogardzają nami - Polakami i znów chcą nas uszczęśliwiać poprzez durniów-komunistów z Brukseli. I to jest prawdziwe piekło - Towarzyszu Kiermas. Pozdrowienia od starego pisiora - Towarzyszu Kiermas.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: Tomaszowianin i wędkarz.Treść komentarza: Niech Pan Prezydent obejrzy również w sobotę śnięte ryby w Wolborce i czarne jej wody. Zatruto piękną rybną rzekę…brak słów by wyrazić oburzenie…ale jest nowy Park! Ukłony dla Pana Prezydenta.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: ...)Treść komentarza: to przyjdź nad ranem około 13Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyć
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama