Posłanka Anita Sowińska napisała interwencję do Ministra Zdrowia w sprawie Krajowej Sieci Onkologicznej w województwie łódzkim po informacji, że pacjenci leczący nowotwory w tomaszowskim szpitalu mogą mieć niedługo utrudniony dostęp do kompleksowego leczenia. W Tomaszowie Mazowieckim od lat współpracują dwa szpitale w zakresie leczenia onkologicznego: Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED (funkcjonuje od 2014 roku) oraz szpital powiatowy Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Szpital specjalistyczny prowadzi leczenie w zakresie radioterapii i chemioterapii, a szpital powiatowy wykonuje operacje chirurgiczne. Istnieje obawa, że po wprowadzonej reformie tomaszowskie szpitale nie otrzymają najwyższej kategorii opieki onkologicznej SOLO 3.
Jeśli te przewidywania by się sprawdziły, oznaczałoby to, że w województwie łódzkim liczącym 2,5 mln mieszkańców, tylko jeden szpital spełniałby kryteria poziomu SOLO 3 i byłby to szpital im. Kopernika w Łodzi. Konsekwencją byłby utrudniony dostęp do leczenia onkologicznego w województwie łódzkim i wydłużenie dojazdów pacjentów do szpitala. Ponadto takie ograniczenie oznaczałaby wydłużenie terminów przyjęcia na leczenie, a wiadomo, że w leczeniu onkologicznym najważniejszy jest czas. Dodajmy, że w Tomaszowie Mazowieckim na choroby onkologiczne rocznie leczy się około 20.000 osób.
Posłanka Anita Sowińska z Nowej Lewicy zaproponowała rozwiązanie, które byłoby korzystne dla obu szpitali, a przede wszystkim dla pacjentów. Chodzi o możliwość powstania konsorcjum dwóch szpitali: Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED oraz Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, które funkcjonują pod tym samym adresem, tak aby mogły być one zakwalifikowane na poziomie SOLO 3 według Krajowej Sieci Onkologicznej.
W odpowiedzi na interwencję Sekretarz Stanu Waldemar Kraska poinformował, że pierwsza kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej zostanie przeprowadzona przez NFZ dopiero do 31 marca 2024 r. (za niecały rok). Co istotne, kwalifikacja na dany poziom zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO będzie się odbywać w oparciu o kryteria określone w ustawie oraz w rozporządzeniu ministra. Tego rozporządzenia nadal nie ma i nie wiadomo kiedy będzie, zatem ustawa jak na razie jest martwa. Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów warunkujących przynależność placówek medycznych do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej będzie przedmiotem odrębnej procedury uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania.
Posłanka Anita Sowińska skomentowała: „11 miesięcy to jest i dużo, i mało. Leczenie nowotworów jest często procesem długotrwałym i zarówno pacjenci, jak i same szpitale muszą wiedzieć z wyprzedzeniem na czym stoją. Uważam, że nie możemy sobie pozwolić na czekanie, bo mamy rok wyborczy i może okazać się, że jesienią będzie już za późno na działania.” Posłanka przesyła odpowiedź na interwencję do wszystkich zainteresowanych stron: Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Rady Miasta, Starosty Powiatowego i Rady Powiatowej w Tomaszowie Mazowieckim, dyrektorów obu szpitali oraz parlamentarzystów okręgu piotrkowskiego wszystkich opcji politycznych. „Przesyłam razem z apelem o wsparcie i wywieranie wpływu na Ministra Zdrowia, aby jak najszybciej przygotował projekt rozporządzenia i aby zostały ustalone kryteria przynależności placówek medycznych do poziomu opieki onkologicznej, w tym aby była możliwość ubiegania się konsorcjum szpitali o najwyższą kategorię SOLO 3. Jest to w interesie mieszkańców i mieszkanek całego regionu, nie tylko Tomaszowa Mazowieckiego, ale całego województwa łódzkiego” – dodała posłanka.
Napisz komentarz
Komentarze