Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 11:46
Reklama

Elektryczny wózek całkiem za darmo? To możliwe!

Reklama
Wiosną każdego roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchamia środki finansowe na wsparcie wielu działań związanych z likwidacją barier. Wśród nich znajdują się dysfunkcje w poruszaniu się. Dzięki wsparciu można między innymi nabywać całkiem nowe wózki inwalidzkie oraz czterokołowe skutery o napędzie elektrycznym, dedykowane osobom niepełnosprawnym. Dzięki wprowadzonym programom dostępność do sprzętu jest niemal powszechna. Cena przestała stanowić przeszkodę nie do przebycia. Ważnym jest też stymulowanie aktywności osób czynnych zawodowo. Im dedykowany jest program Aktywny Samorząd.

- Elektryczne wózki inwalidzkie to rozwiązanie dla osób, którym zależy na większej niezależności. Często widzimy na ulicach osoby na wózkach pchane przez innych ludzi. Często są to małżonkowie, będący w podeszłym wieku. Dla nich jest to duży wysiłek. Mamy pacjentów, którzy przez lata ograniczali swoje wyjścia z domów. Pomocą jest właśnie elektryczny wózek. Ułatwia samodzielne poruszanie się zarówno w domu jak i na zewnątrz. Do niedawna barierą w ich zakupie była cena lub bardzo długi okres oczekiwania na dofinansowanie zakupu. W ostatnich latach się to zmieniło - mówi Paulina Bogaczewicz, fizjoterapeutka z punktu zaopatrzenia medycznego przy ulicy Słowackiego 4 w Tomaszowie Mazowieckim. 

Reklama

Nikt nie ma wątpliwości, ze wózek elektryczny może w sposób zadecydowany podnieść jakość życia osób niepełnosprawnych lub tym, które mają problemy z poruszaniem się z racji podeszłego wieku. Dzięki niemu można bezpiecznie i sprawnie przemieszczać się bez konieczności pomocy opiekuna. Jest on wskazany także w przypadku osób, dla których problematyczne jest poruszanie się za pomocą wózków manualnych. - Wśród naszych pacjentów, które zaopatrywaliśmy w "elektryki" są różne osoby. Zdarzają się ofiary wypadków komunikacyjnych, schorowani emeryci, chorzy ze stwardnieniem rozsianym, lub po dziecięcym porażeniu. Posługiwanie się wózkiem aktywnym wymaga jednak sporego wysiłku - dodaje fizjoterapeutka. 

Zdarza się, że wózki elektryczne traktowane są jako alternatywny zamiennik dla wózków manualnych. Wydaje się jednak, że nie jest to do końca trafne stwierdzenie. Zarówno jedna, jak i druga opcja ma sporo plusów i minusów. Wózek elektryczny to idealne rozwiązanie do codziennego samodzielnego przemieszczania się. Ma jednak sporo ograniczeń. Trudno go na przykład złożyć i samodzielnie zapakować do samochodu osobowego. Takie problemy nie występują w przypadku wózków "ręcznych"  - Oczywiście zniesienie go z trzeciego piętra w budynku bez windy może okazać się niewykonalne. Takie rzeczy należy brać pod uwagę decydując się na zakup. Rozmawiając z pacjentami lub członkami rodzin pytamy o możliwe rozwiązania techniczne i bariery architektoniczne. Często po prostu przywozimy sprzęt "do przymiarki". Przecież chodzi o to, by spełniał oczekiwania i nie był jedynie kłopotliwym "meblem" w mieszkaniu - wyjaśnia Paulina Bogaczewicz. 

Mimo to, wózki elektryczne dzięki mocnej, solidnej budowie, są sprzętem dużo trwalszym i bardziej wszechstronnym niż wózki manualne. Wózek manualny sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe dla osób o wyższej sprawności. Jednak pamiętać należy, że samodzielne poruszanie się nim wymaga sporego obciążenia rąk i stawu nadgarstkowego.  Wózki elektryczne są też bardziej wygodne. Posiadają na przykład więcej opcji ustawienia siedziska.

 

Wybór elektrycznego wózka inwalidzkiego nie jest wbrew pozorom prosty. Szczególnie, że ich wybór na rynku jest w ostatnim czasie niezwykle duży. Świadczy to też  nie tylko o wysokiej dostępności ale i dużej popularności, związanej z możliwościami finansowania. Oczywiście wózki inwalidzkie elektryczne są oferowane w różnych standardach wyposażenia. Od nich uzależniona jest cena. Z dostępnymi opcjami jednak warto się szczegółowo zapoznać. Należy sprzęt dobrać odpowiednio do potrzeb  użytkownika, który będzie z niego korzystać

Wózek elektryczny przeznaczony do użytkowania na zewnątrz powinien mieć odpowiedni rodzaj ogumienia. Należy też przyjrzeć się stabilności całej konstrukcji. - Niektóre wózki są lekkie mają możliwość składania. Będą przydatne osobom które potrzebują stosunkowo wygodnie transportować wózek. Istotny jest również promień skrętu kół wózka. W niewielkich pomieszczeniach mały promień skrętu ma ogromne znaczenie w zwrotności. Warto przyjrzeć się także jakości amortyzowania podwozia. Szczególnie przy użytku na zewnątrz.  Co ciekawe wielu osób zapomina też, że drzwi w domach mają określoną szerokość. Wózek powinien się w nich mieścić - dodaje Paulina Bogaczewicz. 

Jeszcze inaczej należy podejść do wyboru wózka dedykowanego osobie z porażeniem mięśniowym lub z bardzo mocno ograniczoną możliwością poruszania się. Istotne będzie tu  ustawienia siedziska i oparć. 

 

Cena za wózek inwalidzki elektryczny może wahać się od kilku aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Różnica są bardzo duże. Wynikają one oczywiście ze stopnia zaawansowania technicznego oraz producenta. - Nie trzeba jednak z góry zakładać, że na wózek elektryczny nas nie stać. Nawet jeśli cena bardziej wyposażonych modeli  będzie wyższa. Sprzęt ma ułatwić życie osobie niepełnoprawnej. Przy uwzględnieniu dofinansowań z NFZ, które w tym roku są sporo wyższe oraz dotacji PFRON może się okazać, że zakup wózka będzie wydatkiem na każdą kieszeń - przekonuje fizjoterapeutka. - Uzyskanie dotacji nie jest też nadmiernie skomplikowane. Wniosek przygotowujemy na miejscu i kompletujemy dokumentację, Sami też składamy w Starostwie Powiatowym. pacjent nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mariusz 15.03.2025 13:58
Cudownie. Brawo Pan Minister. Drogą jest fatalna i wymaga natychmiastowych działań. Tylko tak przy okazji niech zostawi w spokoju Wiaderno, Smardzewice, Wąwał, Studzianki itd. Niech jego koledzy z GDDKiA zwrócą uwagę na hałas, pył, zanieczyszczenia, drgania, zapchane drogi dojazdowe. Łatwo zza biurka w Łodzi i czy gabinetu w Warszawie stawiać sobie kreski będące drogami. Za nimi są losy ludzi, kredyty na zakup nieruchomości, dorobek życia. Łatwo tworzyć węzły za kilkaset mln. każdy dla dwóch zakładów wydobycia piasku. Tak na marginesie przyjęto że na wezeł w Grudzeń Las wjadą bodaj 42 pojazdów na godzinę !!! Koszt kilkaset mln. Szkoda tylko, że ludzie są na końcu tego łańcucha. To taki niepotrzebny element tej inwestycji. Ważna jest jedynie ekonomia, koszt budowy. Argumentacja wskazywana na spotkaniach z GDDKiA to bzdura i farsa. Gdyby to co słyszymy nie było tak straszne to może byłoby śmieszne. Walec ma jechać i nie patrzeć na nic. Do przodu, bez skrupułów. Jeśli jest to tak ważna inwestycja to może Pan Minister spotka się z mieszkańcami miejscowości które będą ,,rozjechane" i powie to mieszkańcom w oczy. Niech wysłucha ci mamy do powiedzenia, jakie są nasze obawy, problemy. Chętnie się spotkamy.

Reklama
Dorotks 20.04.2024 16:21
Bardzo dobrze że ktoś pomyślał o tych co nie mogą chodzić taki skuter to bardzo potrzebny

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Mnie nic nie boli a nadużywane przez Ciebue epitety typu " ćwoku" to POZIOM ZIOBRY czyli WIELKIE ZERO..... Zachowujesz się dokładnie tak samo jak "pan katecheta" którego tak bardzo nie lubisz. Prezentujecie obaj ten sam ZEROWY poziom intelektu i kultury. I co ? Boli ?Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej

Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej

Skarpetki bambusowe, antybakteryjne.Naturalne skarpety z bambusa, antyzapachowe.Skład:wiskoza bambusowa 72%, poliamid 25%, elastan 3%, apretura Sanitized®Wielkości:35-38, 39-42, 43-46, 47-50 (tylko w kolorze czarnym)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki DEOMED® Bamboo to naturalne i komfortowe skarpetki antybakteryjne, antygrzybicze oraz skarpetki antyzapachowe, które posiadają również szereg prozdrowotnych właściwości.Do produkcji tych skarpetek została zastosowana delikatna, ale bardzo wytrzymała przędza z naturalnej wiskozy bambusowej. Wspomaga ona skuteczną wentylację stóp, pozwalając na pochłanianie nadmiaru wilgoci i dzięki temu są one tak komfortowe w używaniu przez cały dzień.Materiał ten został wzbogacony o apreturę Sanitized® o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Ze względu na zastosowanie tego dodatku to także wyjątkowo komfortowe skarpety antyzapachowe – zapobiegają pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, bardzo dobrze sprawdzają się jako skarpety antybakteryjne i antygrzybicze, a także wspomagają leczenie infekcji stóp.Dodatek poliamidu i elastanu powoduje, że te skarpetki są elastyczne i dobrze dopasowują się do stóp, a także nie uciskają ich.Skarpety z bambusa DEOMED® Bamboo posiadają specjalną konstrukcję, która zapewnia bardzo dobre dopasowanie do kształtu stopy i nogi, a przy tym są to skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dzięki temu skarpetki bambusowe Bamboo nie zaburzają naturalnego przepływu krwi w tętnicach i żyłach kończyn dolnych i polecane są dla osób z cukrzycą, obrzękami, niewydolnością żylną nóg.Skarpetki DEOMED® Bamboo dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru.Skarpetki bambusowe Bamboo marki DEOMED® to sprawdzony wybór dla wielu osób, którym zależy na zdrowiu i maksymalnym komforcie przez cały dzień.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama