Bardzo rozbudowana i skomplikowana nazwa przygotowana dla zaspokojenia satysfakcji unijnych biurokratów obejmuje de facto wsparcie finansowe zabiegów rehabilitacyjnych. Program przewiduje sfinansowanie wizyt lekarskich, dzięki którym możliwe będzie określenie rodzaju zabiegów rehabilitacyjnych dla grupy 600 osób powyżej 60 roku życia będących mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego.
- Zainteresowanie jest bardzo duże. W krótkim czasie zarejestrowaliśmy już prawie 400 osób chętnych do udziału w zabiegach. Warto się więc pospieszyć, bo liczba dostępnych miejsc jest ograniczona - mówi Wanda Rybak, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia
Zabiegi te wykonywać będzie zespół specjalistów Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Łącznie będzie to 6000 zabiegów rehabilitacyjnych, czyli 10 dla każdej biorącej udział w programie osoby.
Prezydent Marcin Witko od początku swojego urzędowania zapowiada wzmocnienie polityki senioralnej. Zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów to jest kolejny już element. Wcześniej zrealizowano między innymi dwa domy dziennego pobytu, gdzie seniorzy w miłej atmosferze mogą spędzić aktywnie czas. Podobnie budowa stacjonarnego hospicjum, którego realizacja się rozpoczyna ma być częścią przyjętej strategii.
Jest ona realizowana także przez KWW Marcina Witko także w Powiecie, gdzie drugi rok z rzędu, dzięki staraniom radnych i członka zarządu Marka Kubiaka, realizowana jest usługa opieki wytchnieniowej.
Na ten cel miasto Tomaszów Mazowiecki zabezpieczyło w budżecie na rok 2023 środki finansowe w łącznej wysokości 160 268,13 złotych. Finansowanie pochodzi w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa. Zadania realizowane będą do 15 grudnia 2023 roku.
W mieście funkcjonuje też Karta Tomaszowianina Senior dla osób powyżej 60 roku życia, która wyodrębniona została w ramach programu Tomaszowska Karta Mieszkańca. W 2022 roku wydano 689 karty seniora. W 2021 roku wydano 2579 kart, w 2020 roku – 1525 kart w tym. Liczby te nie sumują się, ponieważ część kart wydawana jest na okres trzech lat a część dla jednego roku.
W ubiegłym roku 250 najbardziej potrzebujących i samotnych mieszkańców naszego miasta otrzymało przed świętami Bożego Narodzenia paczki, w których znalazły się m.in. produkty żywnościowe, a także artykuły chemiczne i słodycze. Do paczek zostały dołączone również kartki z życzeniami. Trafiły one do osób wytypowanych m.in. przez tomaszowskie organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne działające na rzecz seniorów.
Seniorom został zapewniony także dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji: przycisk bezpieczeństwa, sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami
Miasto stworzyło też tzw. mieszkania wspomagane, w pełni wyposażone, w których zapewniona jest uczestnikom całodzienna opieka, dwudaniowy obiad, środki czystości, wsparcie finansowe w postaci pokrycia części kosztów utrzymania pomieszczeń oraz różnego rodzaju treningi w ramach świadczonej pracy socjalnej zmierzające do utrzymania lub poprawy ich funkcjonowania w życiu społecznym
ORDN nie po raz perwzy będzie świadczyło usługi dla seniorów. Od kilku lat nie jest już ośrodkiem dedykowanym tylko dzieciom. Z zabiegów korzystają też dorośli. W 2022 roku udzielono ulg dla 146 seniorów, w zakresie świadczonych usług medycznych
Przyszła kolej na działania z Funduszu Norweskiego. Rekrutacje do wspomnianego projektu Projektu prowadzi Wydział Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia przy Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim ul. POW 10/16.
Napisz komentarz
Komentarze