Terapia osoczem bogatopłytkowym to jeden z popularniejszych w ostatnim czasie zabiegów w medycynie estetycznej. Ma również zastosowanie typowo lecznicze. Właściwości regeneracyjne zostały również zauważone w ortopedii. To właśnie sportowcy najczęściej stosują ten zabieg w ramach leczenia kontuzji oraz rehabilitacji. Można go więc zastosować w przypadku takich urazów jak np. łokieć tenisisty, naderwania więzadeł, zwyrodnień i innych uciążliwych kontuzji mięśni i ścięgien.
Co warto wiedzieć o terapii w przypadku urazów ortopedycznych? Po podaniu PRP pacjent nadal musi mieć unieruchomioną kończynę oraz stosować środki przeciwzakrzepowe, co trwa około tygodnia, do pierwszej wizyty kontrolnej. Jednocześnie powszechny jest silny ból w miejscu, w którym zostało zastosowane PRP. Jest to całkowicie normalna reakcja – w razie konieczności pacjent może być skierowany na dodatkową rehabilitację.
Jakie inne dolegliwości pomaga leczyć terapia PRP? Są to między innymi: zapalenia ścięgien, wczesne zapalenia stawów i uszkodzenia chrząstek, zerwanie wiązadeł, bóle stawów krzyżowo - biodrowych, mięśni pasa biodrowego, skręcenie kostki,
Lekarz zaleca schemat leczenia pacjenta po jego zbadaniu. Przebieg terapii może różnić się w zależności od konkretnego przypadku. Terapia, najczęściej polega na podaniu 3 iniekcji w ciągu 6 miesięcy. Zaleca się też zabiegi podtrzymujące.
Terapii PRP nie można jednak stosować w przypadku kobiet w ciąży, podczas ostrych zakażeń wirusowych, oraz osobom cierpiącym na przewlekłe choroby wątroby. Przeciwwskazaniem są też choroby nowotworowe.
Napisz komentarz
Komentarze