Projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, przewiduje, że z dniem 1 września 2023 r. możliwe będzie przedłużenie okresu nauki o dwa lata uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność. Dotyczyć to będzie uczniów uczęszczających do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów i rodzajów oraz szkół ponadpodstawowych w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich.
Jak pisze MEiN, zmiana przepisów wynika z uwzględnienia postulatu zgłoszonego przez przedstawicieli środowiska szkół specjalnych, w tym rodziców uczniów z niepełnosprawnościami, którzy wskazali na potrzebę przedłużenia okresu nauki uczniom z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych, w tym
w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, więcej niż o jeden rok.
Możliwość przedłużenia okresu kształcenia będzie dotyczyła uczniów:
1) posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, przy zachowaniu zasady ukończenia szkoły ponadpodstawowej do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym ukończą 24. rok życia,
2) szkoły ponadpodstawowej w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich
Warunkiem jest to, że nie skorzystali oni z przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym. Jeśli natomiast tak sie stało, zostanie zachowana dotychczasowa możliwość przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.
Zdaniem ustawodawcy wprowadzenie regulacji zwiększy szanse edukacyjne m.in. uczniów z niepełnosprawnościami i uczniów szkół ponadpodstawowych w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, co pozwoli im na kontynuację kształcenia na poziomie wyższym (po zdaniu egzaminu maturalnego), uzyskanie kwalifikacji w zawodzie (po zdaniu egzaminu zawodowego) lub znalezienie zatrudnienia na rynku pracy.
Napisz komentarz
Komentarze