W trakcie sezonu zespół Lechii został zaproszony na mocno obsadzony turniej noworoczny rozgrywany w Kielcach, na którym wywalczył trzecie miejsce. W zawodach startowały m. in. I-ligowe drużyny Hutnika Nowa Huta, Stali Mielec i Wawel Kraków oraz przodownik II ligi LZS Mazowsze. Siatkarze Lechii w swej grupie eliminacyjnej zajęli pierwsze miejsce wygrywając m. in. z I-ligowym Wawelem Kraków 2:1. W finale przeciwnikami tomaszowian były drużyny Stali i Hutnika. O ile mecz z Hutnikiem tomaszowianie przegrali zasłużenie 2:0, to w pojedynku ze Stalą Mielec drużyna Lechii miała szansę odnieść zwycięstwo, ale rutyna mielczan wzięła górę. W pierwszym secie tomaszowianie prowadzili niemal cały czas aby w końcówce przegrać, a drugi po zaciętym przebiegu zakończył się zwycięstwem Stali 17:15, choć Lechia prowadziła już 15:14. Dwie porażki z Hutnikiem i Stalą sprawiły, że Lechia zajęła ostatecznie w turnieju trzecie miejsce, co też należało uznać duży sukces. Zwycięzcą została drużyna Hutnika. W finałowych pojedynkach występowało aż trzech braci Szymczyków – wychowanków Lechii Tomaszów, przy czym każdy bronił barw innego zespołu. Reprezentant Polski – Jerzy walnie przyczynił się do wygrania turnieju przez Hutnika, jego starszy brat Eugeniusz grał w Stali a najmłodszy z braci Andrzej bronił barw macierzystego klubu jakim była dla całej trójki Lechia Tomaszów.
Przed rozpoczęciem rywalizacji o awans do II ligi siatkarze Lechii rozegrali turniej okolicznościowy z okazji 45-lecia RKS Lechia o Puchar Lechii. Była to jedna z pierwszych imprez jubileuszowych, a w zawodach wzięły udział takie drużyna jak mistrz Polski AZS AWF Warszawa, pierwszoligowa Anilana Łódź oraz Lechia i zespół złożony z wychowanków Lechii grających w innych klubach ligowych. Turniej stał na wysokim poziomie zakończył się sukcesem drużyny AZS AWF Warszawa. W decydującym o pierwszym miejscu meczu, mistrz Polski po zaciętej rywalizacji pokonał drużynę wychowanków Lechii 3:1. Natomiast w meczu o trzecie miejsce siatkarze Lechii niespodziewanie pokonali pierwszoligową Anilanę Łódź 3:2.
W drużynie wychowanków Lechii wystąpili: bracia Jerzy i Eugeniusz Szymczykowie, Edward Skorek, Wiktor Kobędza, Andrzej Warych i Kazimierz Bińczyk. Juniorzy Lechii w sezonie 1967/1968 okazali się najlepsi w okręgu łódzkim i tym samym wywalczyli awans do turnieju półfinałowego Mistrzostw Polski, który rozgrywali w Warszawie. Startując w bardzo silnej grupie, w której za faworyta uważano zespól Legii Warszawa z dwoma zawodnikami występującymi w I lidze w osobach Stardowskiego i Kozłowskiego Lechia zajęła zdecydowanie pierwsze miejsce tracąc w trzech meczach zaledwie jednego seta.
Tomaszowianie kolejno pokonali: Legię Warszawa 3:1 (4:15 ; 15:12 ; 15:7 ; 15:6), Stavet Lublin 3:0 oraz MKS Narew Łapy 3:0 uzyskując awans do finałów Mistrzostw Polski, a te po raz pierwszy miały odbywać się w Tomaszowie Mazowieckim. Tak więc młodzież Tomaszowa występująca w barwach Lechii stanęła przed ogromną szansą na sprawienie wielkiej satysfakcji lokalnym kibicom i mieszkańcom.
Występując w roli gospodarza imprezy i obrońcy tytułu mistrzowskiego zdobytego rok wcześniej drużyna zielono-czerwonych występowała w roli jednego z faworytów do końcowego triumfu. Mimo ogromnej presji Lechia zakończyła turniej finałowy pięknym sukcesem. Walcząc po raz pierwszy przed własną widownią Lechia w całym turnieju finałowym nie straciła ani jednego seta. Kolejno tomaszowianie pokonali: Chełmca Wałbrzych 3:0, Józefovię Józefów 3:0 oraz MKS Oliwa Gdańsk 3:0.
W ten sposób siatkarze Lechii obronili zdobyty rok wcześniej tytuł Mistrzów Polski. Za zdobyte Mistrzostwo drużyna otrzymała w nagrodę piękny Puchar, a ponadto najlepszy jej zawodnik Wiesław Gawłowski otrzymał dwie nagrody dla najlepszego siatkarza turnieju i najlepiej atakującego zawodnika mistrzostw. Jego kolega Janusz Michalak uznany został za najlepiej rozgrywającego.
Złota drużyna Henryka Białasa występowała w następującym składzie: Wiesław Gawłowski, Andrzej Stępień, Janusz Michalak, Henryk Turlik, Wiesław Fiszbach, Grzegorz Michowski, Józef Pirh, Waldemar Dorn, Andrzej Błaszczyk. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu 1968/1969 z klubu na studia odeszły dwa filary Lechii w osobach Janusza Michalaka i Wiesława Gawłowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze