Tydzień po wyborach nowego Zarządu 23 lipca 1967 roku odbył się mecz towarzyski, w którym przeciwnikiem tomaszowian był UJSP Modena. Zielono-czerwona reprezentacja wygrała 5:1 (2:1), a na listę strzelców dwukrotnie wpisał się Alojzy Krawczyk, Ireneusz Buda, Tadeusz Wolak, Stefan Sobolewski. W rozgrywkach ligowych lechistom niestety nie poszło już tak dobrze. Tomaszowianie zajęli ostatnie dwunaste miejsce w klasie A i spadli do klasy B. W niej jednak zielono-czerwoni długo jednak nie występowali. Po roku wrócili do klasy A, a następnie po sezonie 1968/69 zajęli pierwsze miejsce i uzyskali promocję do ligi okręgowej. Jako beniaminek lechiści zajęli drugie miejsce ulegając jedynie Widzewowi Łódź, a wyprzedzając m.in. ŁKS II Łódź i Start II Łódź. Ostatnie wyniki były tylko zapowiedzią jeszcze większych sukcesów. W kolejnym sezonie tomaszowianie zajęli miejsce w połowie stawki, a po sezonie 1971/72 wygrali rozgrywki ligi okręgowej i awansowali do ligi międzywojewódzkiej.
W latach 60-tych przy Lechii funkcjonowały zarówno sekcja piłki siatkowej mężczyzn jak i kobiet. Największe sukcesy pań to rywalizacja w lidze okręgowej seniorek oraz walka o wejście do rozgrywek centralnych na poziomie II ligi w sezonie 1967/1968. Do ostatnich kolejek zespół walczył o II miejsce w rozgrywkach ligi okręgowej dające szanse rywalizacji o II ligę. Zwycięstwa w ostatnich spotkaniach zapewniły lechistkom wicemistrzostwo okręgu łódzkiego i dały prawo gry w turnieju półfinałowym zaplanowanym w Wałbrzychu. Tam drużyna Lechii zajęła I miejsce i awansowała do finałowych rozgrywek. W turnieju finałowym rozgrywanym w Pruszkowie drużyna Lechii wprawdzie odniosła dwa zwycięstwa na zespołami Len Żyrardów i Zawisza Sulechów ale gorszy stosunek setów spowodował, że zespół Kazimierza Bińczyka nie wywalczył upragnionego awansu.
Lechia występowała w następującym składzie: B. Stasiak, J. Weprzędz, M. Pawłowska, B. Perka, Z. Sikora, B. Madej, B. Krześlak, I. Kłosińska, M. Kaczmarek. W męskiej sekcji piłki siatkowej drużyny prowadzone przez Henryka Białasa radziły sobie znacznie lepiej, czego efektem były medale Mistrzostw Polski Juniorów oraz awanse w rozgrywkach seniorskich do II ligi rozgrywkowej w kraju.
W sezonie 1966/67 seniorzy Lechii nadal występowali w rozgrywkach ligi okręgowej. Juniorzy natomiast po zdobyciu mistrzostwa okręgu łódzkiego i wygraniu meczu eliminacyjnego z zespołem STAVET Lublin 3:1 awansowali do turnieju półfinałowego mistrzostw kraju w Białymstoku, gdzie tracąc tylko jednego seta pokonali kolejno następujące zespoły: MKS Narew Łapy 3:0; MZKS Ostrołęka 3:1 oraz mocną drużynę MKS MDK Warszawa 3:0. Turniej finałowy rozegrano w Sławnie (woj. Koszalińskie) a drużynie Lechii przyszło rywalizować z takimi drużynami jak MKS Tarnów, LZS Zieloni Sławno oraz KS Gwardia Wrocław.
Rywalizację turniejową Lechia rozpoczęła od zwycięstwa z drużyną MKS-u Tarnów w stosunku 3:0 (15:5; 15:12; 15:13), jak się później okazało podczas rozgrywania tego spotkania do szatni drużyny Lechii włamali się lokalni złodzieje i okradli zawodników i trenerów z pieniędzy i drobnych kosztowności. Mimo tak przykrej sytuacji, zespół prowadzony przez trenera Henryka Białasa w kolejnym spotkaniu zwyciężył z drużyną gospodarzy i tym samym stanął przed ogromną szansą zdobycia kolejnego złotego medalu Mistrzostw Polski. Na drodze do upragnionego złota stała jednak silna drużyna Gwardii Wrocław. W decydującym o pierwszym miejscu spotkaniu Lechia w niespełna godzinę pokonała Gwardię 3:0 (15:10 ; 15:13 ; 15:10) i tym samym po ośmiu latach tytuł Mistrza Polski wrócił do Tomaszowa Mazowieckiego. Mistrzowska drużyna występowała w następującym składzie: Henryk Gawłowski, Wiesław Gawłowski, Franciszek Pirh, Grzegorz Kijak, Marian Turlik, Stefan Czyżewski, Mariusz Mokwiński, Andrzej Szymczyk i Grzegorz Michowski.
Sezon 1967/1968 przyniósł wiele chwały piłce siatkowej w RKS Lechia Tomaszów Mazowiecki. W rozgrywkach seniorskich mężczyzn drużyna zielono-czerwonych po zwycięstwie w lidze okręgowej przystąpiła do rywalizacji o awans do II ligi. W turnieju półfinałowym pokonała zespoły MKS Żyrardów 3:1 oraz KS Włókniarz 3:1 przechodząc tym samym do turnieju finałowego, który został rozegrany w Toruniu. W rywalizacji finałowej drużyna prowadzona przez Henryka Białasa uzyskała następujące wyniki: Lechia – Płomień Sosonowiec 0:3, Lechia – AZS Poznań 3:0, Lechia – AZS Kraków 3:0, Lechia – AZS Lublin 3:1, Lechia – AZS AWF Warszawa II 1:3. Ostatecznie Lechia została sklasyfikowana na miejscu III i znalazła się wśród czterech drużyn, które uzyskały awans do II ligi. W zespole występowali: Wiesław Gawłowski, Stefan Czyżewski, Franciszek Pirh, Julian Duda, Grzegorz Kijak, Janusz Michalak, Marian Turlik, Jan Szulc i Andrzej Szymczyk.
Napisz komentarz
Komentarze