Seniorki od początku prowadził trener Jerzy Wiliński, a od końca lat 70 – tych pomagał mu Grzegorz Wągrodzki. Już po kilku sezonach gry w Lidze Międzywojewódzkiej wiadomo było, że zespół może odgrywać w niej czołową rolę, a nawet powalczyć o II Ligę. Wyniki osiągnięte w kolejnych latach potwierdziły te aspiracje. Wierzyli w to również kibice. Na wszystkich meczach sala pękała w szwach, a ci najbardziej zagorzali utworzyli nawet dobrze zorganizowany fanklub. Co do sekcji męskiej to zespół zorganizowany i trenowany był przez Jerzego Wilińskiego.
Na początku lat 60 – tych pierwszymi zawodnikami byli: Tadeusz Dziubiński, Andrzej Wypych, Mieczysław Kałużny, Tadeusz Mikołajczyk, Jan Sikora i Andrzej Suski. Wkrótce Jerzy Wiliński przeniósł się do Liceum Ekonomicznego. Wciąż prowadził drużynę mężczyzn, ale jednocześnie rozpoczął treningi z dziewczętami. Wtedy postanowił skoncentrować się tylko na ich szkoleniu, a drużynę męską przekazał Kazimierzowi Kwiatkowskiemu, który poprowadził ją w rozgrywkach Klasy A. Skład zespołu z roku na rok ulegał zmianie.
Praca z młodymi kandydatami na koszykarzy dawała dobre rezultaty i w połowie lat 60 - tych ukształtował się dość silny zespół walczący z powodzeniem w Łódzkiej Lidze Okręgowej Seniorów. Trzon drużyny tworzyli: Andrzej Suski, Zdzisław Urbański, Andrzej Tomkiewicz, Jerzy Bąk, Waldemar Piasta, Grzegorz Wach, Henryk Madzio, Henryk Pyka, Roman Cłapa i Mieczysław Kmieć. Pojawił się też bardzo wysoki i utalentowany Witold Śmiechowicz, ale szybko powędrował do grającej w I Lidze Polonii Warszawa. Awans do Ligi Międzywojewódzkiej był tylko kwestią czasu. Kilka sezonów wystarczyło, aby ten bardzo waleczny zespół prowadzony przez trenera Kazimierza Kwiatkowskiego, zdobył potrzebne ogranie oraz niezbędną dojrzałość taktyczną.
W tym samym czasie gdy seniorzy walczyli w Lidze Międzywojewódzkiej, coraz większe sukcesy zaczęła odnosić drużyna młodzików, która od trzech lat szkolona była przez Grzegorza Wągrodzkiego w Szkole Podstawowej nr 8. Aby robić dalsze postępy musiała rywalizować z rówieśnikami w systematycznych rozgrywkach klubowych, dlatego chłopcy zaczęli występować w barwach RKS Lechia pod opieką szkoleniową trenera Andrzeja Tomkiewicza.
W 1971 roku zdobyli mistrzostwo województwa łódzkiego i w Finale Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęli piąte miejsce. W kolejnych kilku latach stanowili jedną z najlepszych drużyn województwa łódzkiego w kategoriach młodzieżowych i awansowali do półfinałów mistrzostw kraju juniorów. Zespół tworzyli: Bogdan Cieślak, Bolesław Majczyna, Marek Błażejewski, Andrzej Będzyński, Ryszard Majdak, Andrzej Kruk, Zbigniew Sipak i Krzysztof Zwojszczyk. Najlepsi z nich zaczęli już grać z seniorami i wydawało się, że z powodzeniem zastąpią ich w kolejnych latach. Tak się jednak nie stało, bo po skończeniu nauki w szkole średniej kilku z nich podjęło dalszą naukę i drużyna się rozpadła.
Napisz komentarz
Komentarze