Spośród absolwentów liceów maturę w tym roku zdało 91,1 proc., a prawo do poprawki ma 6,4 proc. Z absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II st. maturę zdało 74,6 proc., a prawo do poprawki ma 18,4 proc. Egzaminy poprawkowe odbędą się 21-22 sierpnia. Aby do nich przystąpić trzeba do 14 lipca złożyć pisemne oświadczenie w swojej szkole. Ci, którzy nie zdali więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu (4,3 proc. zdających), mogą poprawić wyniki za rok.
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski podkreślił na konferencji, że wyniki są nieco lepsze niż w poprzednich latach. Pytany, skąd ta poprawa, odparł, że "trzeba brać pod uwagę co najmniej kilka elementów". W jego ocenie zły wpływ na wyniki w poprzednich latach miała epidemia COVID-19. Ponadto - zaznaczył - bardzo dużo mówiło się w mediach, że matura w nowej formule jest trudniejsza. "To być może dodatkowo zmobilizowało uczniów, nauczycieli, by starannie przygotować się do egzaminu" - powiedział Piontkowski.
Wiceszef resortu ocenił też, że nie ma zbyt dużych różnic w wynikach między województwami. "Zwłaszcza w nowej formule wyniki między województwami są w miarę porównywalne. Nieco większe są te różnice w przypadku starej matury" – powiedział.
W tym roku egzaminy dojrzałości przeprowadzono w dwóch formułach. W nowej (Formuła 2023) maturę zdawali absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Absolwenci czteroletnich techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II st. zdawali maturę jeszcze w starej formule (Formuła 2015).
Niezależnie od formuły maturzyści pisali trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe były też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych musieli też zdawać egzamin pisemny i ustny z tego języka.
Zacznijmy od tomaszowskich liceów, w których uczniowie zdawali maturę według nowej formuły. Mamy w naszym mieście trzy licea o charakterze publicznym i trzy niepubliczne, w tym jedno dla dorosłych.
Najwięcej licealistów przystąpiło do egzaminu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego. Było ich łącznie 180. Zdawalność w tej szkole wyniosła 97%, co oznacza, że 5 uczniów nie otrzymało świadectwa dojrzałości. Z języka polskiego na poziomie podstawowym egzamin zdało 99% osób, ze średnim wynikiem 64%. . Wszyscy zdali ustny egzamin z jęz. polskiego. Język angielski na poziomie podstawowym zdawało 166 osób. Zdawalność 98% , średnik wynik 88%. Wszyscy którzy zdecydowali zdawać egzamin z jęz niemieckiego, przeszli go z pozytywnym wynikiem.
Z kolei średni wynik z matematyki na poziomie podstawowym to 76%. Zdawalność 99%. 32 osób zdawało biologię na poziomie rozszerzonym. Do egzaminu z chemii przystąpiły 22 osoby. Fizykę zdawało 5 uczniów, geografię 65, a historię 6 osób. Do informatyki przystąpiło 12 osób. Aż 143 osoby zdecydowały się zdawać egzamin z jęz. angielskiego na poziomie rozszerzonym. Język ojczysty na tym poziomie postanowiły zdawać 54 osoby, o jedna więcej wybrała matematykę.
W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego do matury przystąpiło 138 abiturientów. Świadectwo dojrzałości otrzymało 136. Daje to zdawalność na poziomie 99 procent. Z języka polskiego na poziomie podstawowym egzamin zdało 99% osób, ze średnim wynikiem 66%. . Wszyscy zdali ustny egzamin z jęz. polskiego. Język angielski na poziomie podstawowym zdawało 163 osób. Zdawalność 100% , średnik wynik 87%.
U "Żeromszczaków" średni wynik z matematyki na poziomie podstawowym to 82%. Zdawalność 99%. 42 osoby zdawały biologię na poziomie rozszerzonym. Do egzaminu z chemii przystąpiły 38 osoby. Fizykę zdawało 12 uczniów, geografię 31, a historię 16 osób. 123 osoby zdecydowały się zdawać egzamin z jęz. angielskiego na poziomie rozszerzonym.
W III Liceum Ogólnokształcącym im. płk Stanisława Hojnowskiego do matury przystąpiło 79 abiturientów. Świadectwo dojrzałości otrzymało 61. Zdawalność na poziomie 77 procent. Z języka polskiego na poziomie podstawowym egzamin zdało 94% osób, ze średnim wynikiem 53%. . Wszyscy zdali ustny egzamin z jęz. polskiego. Język angielski na poziomie podstawowym zdawało 77 osób. Zdawalność 92% , średnik wynik 69%.
W Liceum na Nadrzecznej średni wynik z matematyki na poziomie podstawowym to 51%. Zdawalność 82%. 17 osób zdawało biologię na poziomie rozszerzonym. Geografię zdawało 31 osób, a historię 16 osób
W Liceum Katolickim, o którym głośno było w ubiegłym roku, do matury przystąpiła 1 osoba. Nie otrzymała jednak świadectwa dojrzałości.
*****
W całej Polsce wśród piszących starą maturę pisemny polski na poziomie podstawowym zdało 95 proc., matematykę – 80 proc., angielski – 95 proc. (spośród tych, którzy wybrali ten język). Egzamin pisemny z języka niemieckiego na poziomie podstawowym zdało 85 proc., z rosyjskiego - 94 proc., z francuskiego - 90 proc., z hiszpańskiego - 91 proc., z włoskiego - 100 proc.
W technikach, szkołach artystycznych i branżowych II st. średni wynik z rozszerzonego polskiego to 49 proc. punktów; z litewskiego – 93 proc.; z ukraińskiego – 69 proc.; z angielskiego – 57 proc.; z niemieckiego – 44 proc.; z rosyjskiego – 73 proc.; z francuskiego – 42 proc.; z hiszpańskiego – 40 proc.; z włoskiego – 66 proc.; z matematyki – 17 proc.; z biologii – 26 proc.; z chemii – 14 proc.; z filozofii – 22 proc.; z fizyki – 16 proc.; z geografii – 37 proc.; z historii – 27 proc.; z historii muzyki – 25 proc.; z historii sztuki – 39 proc.; z informatyki – 30 proc.; z języka kaszubskiego – 22 proc.; z języka łacińskiego i kultury antycznej – 17 proc.; z wiedzy o społeczeństwie – 22 proc.
Absolwenci czteroletniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
W tomaszowskich placówkach w których zdawano egzamin maturalny w formule 2015 średnia zdawalność była zdecydowanie niższa. Najlepiej poradzili sobie uczniowie z Technikum numer 6 przy ulicy Nadrzecznej. Zdawalność tutaj to 96 procent. Najsłabiej wypadło technikum numer 5 przy ulicy Strefowej, gdzie zdawalność sięgała 63 procent.
Napisz komentarz
Komentarze