Gdzie znaleźć godne rozważenia działki na sprzedaż? Odpowiednim kierunkiem z pewnością jest internet. Wystarczy wprowadzić kluczowe hasła, takie jak: działki w Łodzi, działki w Ozorkowie, aby znaleźć ciekawe propozycje. Przykładowe działki na sprzedaż Ozorków znajdziemy na https://kazo.pl/dzialki/ozorkow.
Sprzedaż: działka budowlana. Jak znaleźć podstawowe informacje?
Nawet najdokładniejsze ogłoszenie o sprzedaży działki - takie jak znajdziemy na kazo.pl - nie uwzględnia wszystkich informacji, którymi powinien dysponować kupujący. Przed nabyciem gruntu warto zatem wnikliwie zbadać dokumentację i obejrzeć teren. Jakich danych potrzebujesz przede wszystkim?
- Kształt działki
Oglądając przeznaczoną do sprzedaży działkę, zwróć uwagę na jej kształt. W dużej mierze to on decyduje o użyteczności terenu i możliwości sensownego rozplanowania budynków, w tym także zabudowy z budynkami gospodarczymi. Położona w nietypowym miejscu, bardzo wąska lub nieregularna - taka działka może bardzo ograniczać się w dalszej inwestycji.
Weryfikując przeznaczoną do sprzedaży działkę budowlaną, sprawdź także warunki na niej panujące. Raczej nie decyduj się na działkę budowlaną położoną na terenach zalewowych, zasypowych czy o pochyłym ukształtowaniu terenu. Jeśli zależy ci akurat na tym obszarze, pomyśl, jakie zabezpieczenia możesz zastosować. Na względzie należy mieć przede wszystkim bezpieczeństwo.
- Plan zagospodarowania przestrzennego
Szczegółowe wytyczne dotyczące warunków zabudowy na działce znajdziesz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub - w razie jego braku - w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Warto zapoznać się z tymi zapisami jak najwcześniej, gdyż to one dyktują, z jaką możliwością zabudowy zlokalizowaną na tym terenie będziesz działać.
- Rodzaj gruntu
To kolejny aspekt, o którym rzadko myślimy na co dzień. Nie każdy grunt będzie stanowił dobrą podstawę przy budowie domu czy uprawie ogrodu. Warto przyjrzeć się temu przed zakupem nieruchomości.
Działki budowlane a kwestie prawne
Może zdarzyć się, że natrafisz na ogłoszenie typu "Do sprzedaży oferuję działkę rolną". Jeśli działka położona jest w atrakcyjnej lokalizacji i spełnia podstawowe wymagania, warto rozważyć taką propozycję. W 2016 roku znowelizowano przepisy dotyczące obrotu nieruchomościami rolnymi i na ich podstawie obecnie grunt rolny o powierzchni nie przekraczającej 3 tysięcy metrów kwadratowych może kupić każda osoba fizyczna, nie tylko rolnik. To otwiera dodatkowe możliwości.
Najczęściej popełniane błędy przy kupnie działki
Nie wszyscy kupują działki w sposób przemyślany. Pilnują okazji lub chcą ubiec innych zainteresowanych, dlatego nie zastanawiają się zbyt długo nad daną ofertą. W efekcie popełniają sporo błędów. Które z nich zaliczamy do najczęstszych bolączek?
- Brak sprecyzowanych oczekiwań
Jeśli nie wiesz, jaki dom w przyszłości wybudujesz na działce, trudno będzie ci wybrać optymalną ofertę sprzedaży działki. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, potencjalnych ograniczeń jest wiele. Gdy nie weźmiesz ich pod uwagę wcześniej, możesz mieć przykrą niespodziankę.
- Skupianie się wyłącznie na cenie
Oczywiście, cena działki ma znaczenie, ale nigdy nie powinna stanowić jedynego kryterium. Ten wydatek stanowi tylko jedną pozycję w całym budżecie przedsięwzięcia, a pozorne oszczędności później pociągają za sobą dodatkowe wydatki, na przykład na uzbrojenie terenu.
- Zbytnie zaufanie
Zawsze sprawdzaj szczegóły dotyczące działki przedstawione w ofercie sprzedaży. Właściciel działki może nie mieć pełnej wiedzy na temat danego terenu, a niekiedy nawet celowo wprowadzać w błąd.
Napisz komentarz
Komentarze