Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zaskakująco krótka sesja Rady Miejskiej

Okazuje się, że Sesje Rady Miejskiej nie muszą trwać 12 godzin, że można rozmawiać rzeczowo i konkretnie, bez narcystycznych i często agresywnych tyrad, niczego nie wnoszących do omawianych w czasie posiedzeń spraw. Czwartkowa Sesja miała 8 punktów i trwała godzinę. Jak to możliwe? Na obrada zabrakło Piotra Kucharskiego, który w tym samym czasie przegrywał sprawę w trybie wyborczym z Arkadiuszem Gajewskim, swoim byłym partyjnym kolegą. Adrian Witczak nad sprawy tomaszowian przełożył partyjne spotkanie wyborcze w Opocznie.

Pierwszym punktem obrad miało być podjęcie uchwały w sprawie przejęcia należącej do powiatu ulicy E. Orzeszkowej oraz fragmentu  ulicy Legionów w Tomaszowie Mazowieckim i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych. Przejęcie ma umożliwić przebudowę ulicy przez Miasto i stanowi część polityki zmierzającej do maksymalnego ujednolicenia zarządców dróg w granicach administracyjnych Tomaszowa Mazowieckiego. Niestety reforma samorządowa doprowadziła do sytuacji, gdzie w miastach występuje równolegle kilku zarządców, co powoduje problemy z remontami i bieżącym utrzymaniem. Przypomnijmy, że aby było możliwe przejęcie drogi przez miasto, niezbędna jest opinia zarządu województwa łódzkiego oraz podobna uchwała właściciela, czyli w tym przypadku samorządu powiatowego. Spośród obecnych na sesji radnych Paweł Łuczak i Tomasz Zdonek doszli do wniosku, że miastu ulic przekazywać nie należy, co jest równoznaczne z brakiem możliwości przeprowadzenia przebudowy w najbliższym czasie. Tymczasem Prezydent Miasta deklaruje, że jego celem jest właśnie remont tej i kolejnych tzw. "wlotówek" do miasta w możliwie najszybszym czasie przy użyciu pieniędzy pochodzących z rządowych programów pomocowych. Ostatecznie punkt z porządku obrad zdjęto. Powodem były problemy ze zwołaniem sesji w Powiecie. Dzięki Staroście i radnym powiatowym, radni miejscy będą mieli w tym tygodniu zwołaną kolejną sesję nadzwyczajną. Szerzej na ten temat w linku poniżej. 

 

W ten sposób radni na początek zajęli się zmianami w "Budżecie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na rok 2023". Propozycje przedstawiła Skarbnik Elżbieta Dratwa. Cezary Krawczyk skierował wniosek dotyczący dotacji do spółek miejskich. Zwrócił uwagę na 2 miliony złotych na pokrycie strat dla spółki Tomaszowskie Centrum Sportu , ponad miliona złotych na podwyższenie kapitału MZK oraz dla spółki ZGWiK na kontynuowanie odwiertu przy ulicy Milenijnej. Radny podkreślał, że kwoty wydatkowane na miejskie spółki prawa handlowego budzą zazwyczaj kontrowersje i komentarze. Jego zdaniem tego rodzaju wydatki nie powinny być przyjmowane w formule sesji nadzwyczajnych. W jego ocenie nie powinno łączyć się też tego typu zmian budżetowych z innymi zmianami, kiedy nie ma możliwości odrzucenia tylko części zmian w zakresie miejskich wydatków. Krawczyk mówił też o niedoszacowaniu wydatków oświatowych. Pytał o całościowe wydatki na oświatę i ile w nich stanowi subwencja oświatowa. 

Na wątpliwości radnego odpowiadał Robert Urbański, audytor miasta. Wyjaśniał konieczność zwołania sesji w  trybie nadzwyczajnym związaną z potrzebą pokrycia wydatków związanych z inwestycjami i pokrycie, wydatków bieżących w tym energii elektrycznej. MZK musi natomiast otrzymać rekompensatę za realizowane bezpłatne przewozy mieszkańców. 

Elżbieta Dratwa natomiast odpowiedziała na pytania dotyczące poziomu kosztów związanych z utrzymaniem oświaty publicznej i niepublicznej w mieście. Wynoszą one według aktualnego planu na ten rok 108 milionów złotych. Wielkość subwencji to zaledwie 59 milionów. Oznacza to, że miasto dopłaca do systemu oświatowego 50 milionów złotych. Warto na te kwoty zwrócić uwagę, szczególnie w kontekście kryzysu demograficznego. Od kilku lat na naszym portalu wskazujemy, że bez zmian systemowych w finansowaniu z budżetu krajowego, koniecznym będzie zlikwidowanie 2 szkolnych placówek Na problemy demograficzne nakładają się też braki kadrowe. 

Uchwałę ostatecznie przyjęto, a w konsekwencji także zmiany w "Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2023 - 2040”.

 

Podjęcie uchwały  w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Gminę - Miasto Tomaszów Mazowiecki nie wzbudziła już większych emocji. Uchwałę podejmowano po raz kolejny. Tym razem konieczność podjęcia wynika z faktu, że Wojewoda Łódzki wszczął postępowanie   kontroli legalności tego aktu prawnego . Wątpliwości budził zapis dotyczący daty jego wejścia w życie. 

W kolejny punkcie postanowiono, że miasto przystąpi do  sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego pomiędzy ulicami: Św. Antoniego, Prez. I. Mościckiego, Nowowiejską i rzeką Wolbórką. 

Obszar wskazany do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest częściowo objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W ostatnim czasie do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego wpłynął wniosek Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru stanowiącego bezpośrednie otoczenie zabytkowego parku przypałacowego, wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych, obecnie parku „Solidarności”. Konserwator Zabytków, po przeprowadzeniu wizji w terenie stwierdził konieczność ustanowienia nowej formy ochrony zabytków, w postaci ustaleń zapisów planu miejscowego, w tym utworzenia strefy ścisłej ochrony konserwatorskiej oraz strefy ochrony ekspozycji na zabytkowy park w celu zapewnienia odpowiedniej ekspozycji zabytkowego obszaru.

Propozycja podjęcia przedmiotowej uchwały poprzedzona została przeprowadzeniem analizy dotyczącej zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań planu z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Mazowieckiego
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
TM 27.09.2023 15:10
Witczak uderza w Opoczno a telus w Tomaszów:)

TM 27.09.2023 15:10
Witczak uderza w Opoczno a telus w Tomaszów:)

?+? 26.09.2023 13:17
Dlaczego pan Piotrek przegrał z kolegą? Też ciekawi mnie co o sądzi na ten temat dziennikarz śldeczy na seledynowych butach?

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama