Problemy pielęgnacyjne pacjenta leżącego
Przyczyny unieruchomienia chorego w łóżku mogą być różne, zależne od wieku lub stopnia zaawansowania choroby. Stan ten może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Wśród schorzeń somatycznych, które mogą być przyczyną takiego unieruchomienia, należy wymienić: choroby układu krążeniowo-naczyniowego, w tym m.in. udary powikłane porażeniami, choroby układu oddechowego, jak m.in. astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc, schorzenia układu kostno-stawowego. Pacjenci nawet jeśli byli hospitalizowani, wcześniej czy później trafiają do domów, gdzie opiekować się nimi muszą członkowie rodzin. Okazuje się, że wymaga to sporego wysiłku, a podstawowych czynności trzeba się na nowo nauczyć.
W konsekwencji niewłaściwej pielęgnacji mogą pojawić się między innymi odleżyny i odparzenia – zmiany te powstają w wyniku zaburzeń ukrwienia spowodowanego długotrwałym lub powtarzającym się uciskiem wywieranym na ciało chorego. Profesjonalne pielęgniarki podkreślają, że powstanie odleżyn jest błyskawiczne. Rany pojawiają się w miejscach, które przylegają do powierzchni na przykład materacach. Nie muszą one występować na pośladkach czy plecach. Zdarza się, że pojawiają się na piętach. - Rodziny naszych pacjentów staramy się uczulać od samego początku na możliwość wystąpienia odleżyn. Zachęcamy nie tylko do zakupu materacy przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych (refundowanych przez NFZ) ale także do stosowania odpowiednich kosmetyków czy środków higienicznych, mających właściwości antybakteryjne - wyjaśnia Anna Burchard, fizjoterapeutka z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim
Opieka nad chorym leżącym w łóżku
Jednym z najważniejszych elementów opieki nad osobą leżącą w łóżku są czynności pielęgnacyjne. Nie wiesz, jak prawidłowo je przeprowadzić? Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie zadają opiekunowie osób leżących.
Jak umyć osobę unieruchomioną?
Doskonałym rozwiązaniem są produkty pielęgnacyjne, które można stosować bez użycia wody, np. pianka myjąco-pielęgnująca, która w delikatny sposób oczyszcza skórę, a dzięki specjalnie dobranym składnikom nie narusza jej bariery ochronnej. Można ją stosować do całego ciała, a szczególnie dobrze sprawdzi się przy oczyszczaniu miejsc intymnych, np. przy zmianie pieluch, pieluch, pieluchomajtek lub wkładek urologicznych. Podczas oczyszczania całego ciała należy zwrócić szczególną uwagę na fałdy skórne, miejsca pod piersiami, pachami i kolanami, ponieważ te obszary są najbardziej narażone na podrażnienia.
Jak umyć głowę osobie leżącej?
Regularne mycie skóry głowy oraz włosów jest bardzo ważne. Jeśli chcesz nauczyć się, jak zrobić to w odpowiedni, a zarazem prosty sposób, obejrzyj filmik poniżej. Dobrym rozwiązaniem jest szampon w piance, który nie wymaga spłukiwania ani użycia wody. Jego delikatna formuła sprawia, że można go stosować do wszystkich rodzajów włosów nawet przy najbardziej wrażliwej skórze głowy.
O co należy zadbać w pielęgnacji osoby z nietrzymaniem moczu?
Podstawowym środkiem pielęgnacyjnym dla osób z nietrzymaniem moczu są produkty chłonne, np. pieluchomajtki lub majtki chłonne. Bardzo ważne jest regularne zmienianie wyrobów chłonnych u podopiecznego. Przed założeniem nowych pieluchomajtek należy dokładnie umyć i osuszyć okolice intymne. Można użyć w tym celu chusteczek pielęgnacyjnych, które dzięki dużemu rozmiarowi i specjalnie dobranym składnikom pielęgnacyjnym są idealnym rozwiązaniem dla osób dorosłych i starszych. Po oczyszczeniu skóry trzeba zabezpieczyć ją kremem ochronnym, żeby uniknąć odparzeń. Najlepiej takim, który dodatkowo zawiera składnik neutralizujący zapach moczu.
Jeżeli pieluchomajtki przeciekają – trzeba sprawdzić, czy rozmiar oraz chłonność pieluchomajtek są odpowiednio dopasowane do chorego. - Niestety koszt zakupu pieluch jest stosunkowo wysoki. Szczególnie dotyczy to produktów o podwyższonej chłonności. Dlatego staramy się pomóc i w tej sprawie. Zakup pieluch finansowany jest przez PFRON. Tomaszowski PCPR w ubiegłym roku dopłacał 1,5 zł. do każdej sztuki. Co ważne, pacjent nie musi wcale czekać na refundację. Wypełniamy razem na miejscu wniosek, my dostarczamy go PCPR a kwotę do zapłaty pomniejszamy o przyszłe dofinansowanie. Jest to ważne szczególnie pod koniec roku, kiedy pieniądze na ten cel w PCPR się kończą - tłumaczy Anna Burchard.,
Co warto przygotować?
Dobrym pomysłem jest zapewnienie pacjentowi osobnego pokoju, jednak jeśli nie jest to możliwe, warto wygospodarować przestrzeń (np. przy pomocy parawanu), w której osoba leżąca będzie mogła odpocząć i czuć się swobodnie. Bardzo przydatne są dedykowane chorym, łóżka rehabilitacyjne. Pozwalają na bardziej efektywną opiekę i są wygodne w codziennej pielęgnacji. łóżka takie mają regulowany zagłówek, składany wysięgnik i opuszczane barierki. Przydają się też: pokrowiec i podkłady higieniczne na łóżko – zabezpieczą materac przed zabrudzeniem i ułatwią sprzątanie. Warto zapewnić też miękką i przewiewną pościel – dobrym wyborem są tekstylia wykonane z naturalnych materiałów, które można prać w wysokich temperaturach.
Opiekę ułatwiają także akcesoria do pielęgnacji osób leżących, takie jak chusteczki pielęgnacyjne. Można ich używać w ciągu dnia, aby szybko przemyć skórę np. w okolicy intymnej bez konieczności używania wody. Sprawdzą się także do wycierania twarzy i rąk podczas jedzenia.
Profilaktyka przeciwodleżynowa
Niezwykle istotne w codziennej opiece nad pacjentem leżącym jest zapobieganie bolesnym odleżynom i odparzeniom. Rany na skórze powodują nie tylko ból, ale mogą prowadzić do uszkodzeń tkanek i kości. Dodatkowo stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, co może pogorszyć stan zdrowia chorego.
Aby tego uniknąć, należy:
- używać kremów i balsamów, które zawierają składniki pomagające zmiękczyć i nawilżyć skórę
- zmiana pozycji pacjenta co 1,5- 2 godziny.
- stosowanie materacy przeciwodleżynowych oraz udogodnień do układania chorego w łóżku w różnych pozycjach;
- obserwacja skóry pod kątem zmian chorobowych, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc szczególnie narażonych;
- stosowanie bielizny pościelowej i osobistej wyłącznie z naturalnych tkanin, przepuszczających powietrze i niewywołujących alergii oraz otarć;
- dbanie o suchość i czystość skóry chorego;
- stosowanie wyrobów chłonnych dostosowanych do potrzeb chorego;
- właściwa pielęgnacja skóry
- kontrola ogólnego stanu chorego, podtrzymywanie leczenia chorób współistniejących.
Napisz komentarz
Komentarze