"Banki zamierzają w I kwartale 2025 r. złagodzić kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i krótkoterminowych dla MSP, zaostrzyć dla kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw oraz pozostawić na stabilnym poziomie dla pozostałych rodzajów kredytów. Oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych, dla których oczekują spadku popytu" - podano w raporcie.
Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek kwartalną informację pt. "Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych". W raporcie znalazły się informacje o polityce kredytowej banków i popycie na kredyty w IV kwartale 2024 r. oraz przewidywania banków na I kwartał 2025 r.
W IV kwartale 2024 r. banki złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i dla sektora MSP - co uzasadniały głównie wzrostem presji konkurencyjnej – oraz nie zmieniły ich istotnie w przypadku kredytów mieszkaniowych i dla dużych przedsiębiorstw. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył wzrost popytu ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
Z raportu wynika, że w IV kwartale 2024 r. ankietowane banki odnotowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. W opinii ankietowanych instytucji wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi wynikał z prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym. Za czynniki, które mogły osłabić popyt banki uznały pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i zmiana struktury wydatków konsumpcyjnych, a także zaostrzenie warunków i kryteriów udzielanych kredytów oraz zwiększenie wykorzystania alternatywnych źródeł finansowania, w tym głównie kredytów z innych banków.
Jak poinformował NBP, banki oczekują w I kwartale tego roku zacieśnienia polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw i złagodzenie wobec MSP oraz wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, największy dla MSP. Spodziewają się też braku istotnych zmian w polityce kredytowej i spadku popytu na kredyty mieszkaniowe, oraz ponownego łagodzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i dalszego wzrostu popytu na te kredyty.
Ankieta została przeprowadzona na początku stycznia 2025 r. wśród 23 banków, których łączny udział w portfelu należności sektora bankowego od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wynosi około 89 proc. Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. Uzyskane odpowiedzi mogą nie uwzględniać stanowiska innych pionów banku niż pion kredytowy.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze