Buduj i podtrzymuj relacje społeczne
Na emeryturze nie warto zamykać się w domu – dobrym pomysłem jest ciągłe podtrzymywanie relacji oraz budowanie nowych. Zachowaj kontakt z rodziną oraz przyjaciółmi. Dbaj o regularne rozmowy telefoniczne, wizyty czy nawet korespondencję mailową. Pomoże Ci to zachować bliskie więzi i uniknąć samotności.
Nie bój się także nawiązywać nowych znajomości. Dołącz do klubów, grup społecznych czy różnych kół zainteresowań. Obecnie oferta dla seniorów jest bardzo rozbudowana, dlatego też bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj też, że sam kontakt z osobą wyznaczoną do opieki jest już podbudowujący. Warto zatem zastanowić się nad zatrudnieniem osoby, jaką jest np. opiekun seniora z zamieszkaniem w Warszawie.
Angażuj się w różne aktywności
Na emeryturze większość osób zaczyna mieć dużo wolnego czasu. Jest to doskonała okazja, by zainteresować się nowym hobby. Znajdź zajęcie, które sprawi Ci radość. Może to być np.:
- ogrodnictwo,
- malarstwo,
- gotowanie,
- nauka gry na instrumencie.
Wybór zależy od Ciebie – możesz zarówno uczyć się samodzielnie w domu, jak i dołączyć do uczących się nowych rzeczy grup. W ten sposób poznasz też różnych ludzi i nawiążesz ciekawe znajomości.
Zadbaj również o aktywność fizyczną. Dzięki niej będziesz czuć się nie tylko sprawniej i zdrowiej, ale też zadbasz o swoją psychikę. Ruch na świeżym powietrzu uwalnia endorfiny, które są bardzo potrzebne do dobrego samopoczucia, szczególnie w starszym wieku. Sprawdź, czy w Twojej okolicy nie odbywają się zajęcia z jogi, pływania czy np. rozciąganie dedykowane seniorom. Zdecydowanie warto się na nie zapisać i regularnie na nie uczęszczać.
Zadbaj o zdrowie emocjonalne
Emerytura to czas, w którym szczególnie warto zadbać o swoje zdrowie emocjonalne. Pomogą w tym kontakty z najbliższymi, a także nauczenie się różnych technik radzenia sobie ze stresem – relaksacyjnych czy medytacji. W razie potrzeby warto też zastanowić się nad skorzystaniem z psychoterapii lub doradztwa. Dzięki temu otrzymasz przydatne wskazówki, które pomogą Ci poradzić sobie z samotnością.
Nie bój się prosić o wsparcie
Jeśli nie radzisz sobie z samotnością na emeryturze, nie wahaj się prosić o pomoc. Opiekunem może być zarówno ktoś z rodziny, jak i specjalnie przygotowana do tego osoba. Dotrzyma ona towarzystwa i zachęci do uczestnictwa w różnych aktywnościach. Oprócz tego zadba też o realną pomoc w codziennych czynnościach – zakupach, gotowaniu czy sprzątaniu. Wesprze także w organizowaniu wizyt u lekarza.
Opiekun może również pomóc starszej osobie w zrozumieniu i korzystaniu z nowych technologii – Internetu czy smartfonów. Obecnie są to dość skomplikowane urządzenia, z którymi spora grupa seniorów nie radzi sobie najlepiej. Pomoc w tej kwestii pozwoli utrzymać stały kontakt z bliskimi osobami niezależnie od czasu czy miejsca. Nawet jeśli Twoja rodzina mieszka daleko, przy pomocy Internetu będziesz mógł z nimi rozmawiać czy przeprowadzać rozmowy wideo.
Pamiętaj, że akceptacja zmian życiowych może zająć trochę czasu. Warto zatem być otwartym na nowe doświadczenia i odkrywać swoje pasje oraz możliwości. Zadbaj też o regularne kontakty z innymi osobami, a z pewnością emerytura nie będzie oznaczać dla Ciebie samotności.
Napisz komentarz
Komentarze