Respondenci zdają sobie sprawę, że jeśli nie będą się cyfrowo rozwijać, to wkrótce mogą mieć trudności z utrzymaniem swojego stanowiska lub znalezieniem nowej pracy - wynika z badania opublikowanego w środę przez Pracuj.pl. 72 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia swoje cyfrowe kompetencje.
Poinformowano, że 6 na 10 Polaków uważa, że jeśli nie będą nabywać nowych kompetencji cyfrowych, to coraz trudniej będzie im znaleźć nową pracę lub utrzymać swoje stanowisko. Przeciwnego zdania jest tylko 1 na 10 badanych.
Jak oceniła ekspertka ds. badań kandydatów w Pracuj.pl Małgorzata Skonieczna "biegłe poruszanie się w świecie technologii jest dziś istotne nie tylko w zawodach związanych z sektorem IT, lecz niemal na całym rynku pracy. Wysoko rozwinięte kompetencje cyfrowe umożliwiają m.in. efektywną pracę z domu, która - nawet jeśli w okrojonym zakresie - na długo pozostanie popularnym modelem wykonywania zadań".
Dodała, że "w dobie rosnących zagrożeń cybernetycznych kluczowa z kolei staje wiedza na temat zabezpieczania danych i zachowania prywatności online. Ciągle pojawiają się także nowe narzędzia, oparte o nowe technologie, które znajdują zastosowanie w bieżącej pracy i konieczne jest nadążanie za nimi. Przykładem mogą być choćby narzędzia wykorzystujące AI, powszechnie dziś stosowane m.in. w marketingu".
Zaznaczono, że nabywanie nowych kompetencji cyfrowych może także otwierać nowe ścieżki rozwoju zawodowego. Jak wynika z badania Pracuj.pl, aż 44 proc. Polaków chciałoby posiadać kompetencje umożliwiające im podjęcie pracy w sektorze IT. (PAP)
bk/ drag/
Napisz komentarz
Komentarze