Co warto wiedzieć o kuchni japońskiej?
Elementarnym składnikiem kuchni japońskiej od zawsze jest ryż. Serwuje się go na śniadanie, obiad i kolację, a pierwsze pola ryżowe uprawiano już w V w. p.n.e. Ryż ma być sypki, lekki i podaje się go z takimi dodatkami jak warzywa, wodorosty, owoce, ryby i owoce morza. Nie ma za to zbyt wiele cukru, soli i pieprzu. Stawia się za to na wydobycie naturalnych aromatów z potraw. Pomimo upływu lat kuchnia japońska nie jest podatna na zmianę. W zasadzie dania, w jakich możemy się rozsmakować dzisiaj, niewiele różnią się od tych, jakie jadało się przed wiekami. Potrawy są pozornie proste, ale jednak przyrządzone są w taki sposób, że smakują wyśmienicie.
Najważniejsze dania kuchni japońskiej
Pierwszym daniem, które kojarzy się z kuchnią japońską, jest sushi. Składa się z zaprawionego octem ryżowym ryżu, wodorostów nori i dodatków w postaci ryb, owoców morza, jajek lub warzyw. Jest wiele rodzajów sushi. Najbardziej znane są futomaki i hosomaki, czyli rolki gdzie na zewnątrz są wodorosty nori. W pierwszym przypadku dodatków w środku jest dużo, w drugim rolki są małe i dodatek jest jeden. Znane są też uramaki, w których to ryż jest na zewnątrz, a wodorosty i dodatki w środku, a także nigiri, czyli ryż, na którym jest kawałek ryby. Ciekawym rodzajem sushi jest gunkan. Gunkan maki to kawałki nawiązujące swoją nazwą i wyglądem do wojennego okrętu. Znajdujący się w środku ryż kształtuje się w charakterystyczny owalny kształt. Zewnętrzną warstwę stanowią wodorosty nori. Na górze układa się dodatki.
Innym popularnym daniem jest ramen. Składa się z podawanego w bulionie makaronu z dodatkiem warzyw, mięsa, jajek i wodorostów nori. Ramen to zróżnicowana potrawa i tak jak sushi może być w wielu odsłonach. Możemy wypróbować zarówno w ramen lekki i łagodny, jak i tłustszy i bardziej pikantny. Co ciekawe, ramen nie jest typowo japońską potrawą, bo wywodzi się z kuchni chińskiej. Jeśli chcemy rozsmakować się w kuchni japońskiej, to koniecznie musimy spróbować także zupy miso zawierającej w składzie specjalną pastę sojową. Jeśli lubimy desery, to takowe też znajdziemy w kuchni japońskiej. Charakterystyczna jest dla nich obecność japońskiej herbaty matcha.
Podsumowanie
Pomimo tego, że kuchnia japońska jest stosunkowo prosta i uboga w przyprawy w porównaniu z innymi regionami świata, to jest przy tym bardzo aromatyczna i podbija podniebienia smakoszy w różnych zakątkach globu. Japończycy bardzo starannie przygotowują swoje potrawy. Liczy się precyzja, idealne proporcje i nieskazitelna prezencja. Nie bez powodu przetrwała w niemal niezmienionym stanie przez tyle lat i nic nie wskazuje na to, że coś w tym zakresie wkrótce miałoby się zmienić.
Napisz komentarz
Komentarze