Dokładnie rzecz ujmując chodziło o to, że miejsc zabaw dla dzieci w śródmieściu praktycznie nie ma. Chodzi o cały kwartał miasta położony pomiędzy ulicami Św. Antoniego, Żwirki i Wigury, Stolarską i Jerozolimską. Istnieje tu 27 bloków mieszkalnych, do których należy doliczyć miejskie i prywatne kamienice oraz domki jednorodzinne. Mieszka tu więc zapewne kilkanaście tysięcy osób. Można tu znaleźć rozległe parkingi, rozjeżdżone przez auta trawniki i paskudne szlabany, uniemożliwiające parkowanie przybyszom z zewnątrz. Miejsca przyjaznego dzieciom właściwie się nie uświadczy. Najbliższe położone są w parkach im. dr Jana Serafina Rode i Juliana i Stefanii Tuwimów - Zadziwiające, że ważniejsze są dla nas miejsca parkingowe niż nasze własne dzieci. Trudno się dziwić, że większość czasu spędzają przy komputerach i telefonach. Tam gdzie jeszcze kilka lat temu stały jakieś huśtawki i były piaskownice dzisiaj stoją auta - mówi kobieta, która niedawno wraz z mężem kupiła mieszkanie w bloku przy ulicy Polnej.
O ile na osiedlach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe problem taki nie istnieje. Place zabaw tu funkcjonują i są na bieżąco konserwowane i naprawiane, to Centrum miasta stanowią głównie bloki będące wspólnotami mieszkaniowymi ustanowionymi na dawnych mieszkaniach komunalnych. Zarządza nimi w większość Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Co w sprawie placów zabaw twierdzą pracownicy spółki? Otóż okazuje się, że mieszkańcy nie są nimi w ogóle zainteresowani. Próby, jakie podejmował zarządca, by wygospodarować teren i wykonać przyjazne miejsca dla zabaw nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Właściciele mieszkań domagają się raczej wygospodarowywania dodatkowych miejsc parkingowych.
Plac zabaw na osiedlu to miejsce, w którym dzieci mogą spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób. Dzieci bawiące się w przeznaczonym dla nich miejscu czują się swobodnie, a ich rodzice nie będą martwić się o miejsce ich przebywania. Oczywiście konieczne jest odpowiednie umiejscowienie placu, aby zachować odległości od dróg, parkingów i budynków mieszkalnych, co regulują konkretne przepisy prawne. Plac zabaw blisko miejsca zamieszkania przyczyni się do zachowania porządku i spokoju na osiedlu a jednocześnie zapewnia radość najmłodszym. Osiedlowy plac zabaw jest niezastąpionym elementem każdego rozwojowego osiedla. Nowoczesne urządzenia pozwalają stworzyć przestrzenie do zabawy dla młodszych i starszych dzieci, zaspokajając potrzeby rodzin.
Place zabaw i parki dostarczają multisensorycznych doświadczeń, które pomagają dzieciom i młodzieży efektywniej się rozwijać. Podczas zabawy na świeżym powietrzu najmłodsi wykorzystują i wzmacniają wszystkie zmysły, rozwijają umiejętności poznawcze, małą i dużą motorykę, uczą się koordynacji wzrokowo-ruchowej, równowagi, zwinności i wytrzymałości. To ważne dla lokalnej społeczności.
Zabawa w takim miejscu uczy umiejętności społecznych: jak uczciwie dzielić się z innymi, współpracować w grupie. Dzięki zabawie dzieci uczą się podejmować decyzje, kontrolować emocje, negocjować i nawiązywać przyjaźnie. Dobrze, by plac zabaw zapewniał udaną zabawę każdemu niezależnie od wieku i poziomu sprawności. W ten sposób dzieci rozwiną empatię, tolerancję i nauczą się akceptować różnice między sobą.
W czasie, kiedy osiedlowe place zabaw ulegają stopniowej likwidacji w okolicznych wsiach, wchodzących w skład gminy Tomaszów powstają kolejne. Atrakcyjnie połozone i wyposazone cieszą zarówno dzieci, jak i rodziców.
Napisz komentarz
Komentarze