Wiceszef MSWiA poinformował, że projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej zawiera siedem podstawowych zagadnień, które będą konsultowane i uzupełniane w konsultacjach. Proces konsultacyjny ma się rozpocząć jeszcze w tym tygodniu.
Resort ma mieć już przygotowany harmonogram konsultacji, do których zapraszane będą m.in. organizacje pozarządowe, w tym związek ochotniczych straży pożarnych.
"Konsultacje będą odbywać się w ministerstwie, ale także w układzie wyjazdowym. Duże znaczenie przywiązujemy również do konsultacji ze wszystkimi organizacjami zrzeszającymi samorządy. Mamy przynajmniej kilka organizacji, które będą przedmiotem zaproszeń na spotkania wspólne, żeby przedkładać pewne założenia. Taki kierunek przyjmujemy na najbliższe dwa tygodnie" - zapowiedział Leśniakiewicz.
Dodał, że prace nad projektem nie zostały zamknięte. "Cały czas współpracujemy z Ministerstwem Obrony Narodowej, będziemy również chcieli rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia" - zaznaczył wiceminister.
Zapytany o główne założenia projektowanej ustawy poinformował, że ustawa określa siedem podstawowych zagadnień, w tym: zadania ochrony ludności w czasie pokoju i wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach; zasady ewidencjonowania i użytkowania budowli ochronnych; zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej; finansowanie zadań ochrony ludności.
Ustawa o ochronie ludności to jeden z najpilniejszych projektów, nad którym pracuje resort spraw wewnętrznych i administracji. Projekt, który bazuje na propozycji złożonej przez Koalicję Obywatelską w 2023 r. ma zawierać kompleksowe rozwiązanie na wypadek różnego rodzaju kryzysów. W zespole pracującym nad przygotowaniem ustawy, obok przedstawicieli MSWiA, znaleźli się także przedstawiciele MON.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze