Szef resortu zaznaczył, że w zależności od ilości złożonych wniosków, „jesteśmy w stanie ten budżet zwiększać”. Inwestycje sportowe, które wymagają modernizacji lub budowy, mogą liczyć na 50 proc. dofinansowania w ramach Programu Sportowa Polska. Wyjątkiem, na co zwrócił uwagę Nitras, będą przyszkolne pływalnie, których budowę ministerstwo dofinansuje w 60 proc.
Budowa przyszkolnych pływalni jest nowym projektem, który w bieżącym roku będzie realizowany w ramach Sportowej Polski. „Do tej pory ministerstwo nie preferowało takich pływalni. Preferowane były pływalnie 25-metrowe, które przede wszystkim są drogie i nie wszystkie gminy na te projekty stać. Nam bardzo zależy, by pływalnie budować przy szkołach i by to były klasyczne pływalnie przyszkolne. (…) 16 -18- metrowe, niekoniecznie 8-torowe. Mogą być 3-4-torowe. Badania pokazują, że dzieci, które się uczą w szkołach, w których są pływalnie, są dużo bardziej wszechstronnie rozwinięte” – podkreślił minister sportu i turystyki.
Nitras zapowiedział, że w przyszłym roku chciałby, aby projekt dotyczący budowy przyszkolnych pływalni był już odrębnym programem, z osobnym budżetem. Decyzje uzależnił jednak od wyników analizy, której poddany zostanie tegoroczny nabór, oceny zapotrzebowania na ten program.
Minister sportu i turystyki poinformował także o uruchomieniu kolejnego nowego projektu, który dotyczy budowy lodowisk. „W północnej części kraju my tych lodowisk nie mamy” – ocenił Nitras.
Przekazał, że w ramach tego programu można będzie budować wielkie hale, wielofunkcyjne z przeznaczeniem na kryte lodowiska, boiska do piłki nożnej, siatkówki, skateparki, ale także lodowiska otwarte oraz ślizgawki, które mogłyby stanąć w centrach miast.
„Zależy nam, by w takich miejscowościach jak Połczyn-Zdrój, Szczecinek można było zimą jeździć na łyżwach. Łyżwy są sportem, który upodobały sobie kobiety. Tradycja mówi, że więcej budujemy infrastruktury służącej chłopcom, mężczyznom, mniej kobietom. Lodowiska są wyjściem naprzeciw” – przekonywał Nitras.
Szef resortu dostrzegł realizowane przez połczyńskie władze samorządowe w ostatnich latach inwestycje sportowe. „To projekty imponujące. Widać, że wracają do świetności czasy połczyńskich kortów tenisowych, stadionu miejskiego, cieszymy się nową halą w +dwójce. Ważne, by Połczyn dalej sportowo się rozwijał” – mówił Nitras.
Mając informacje o potrzebie budowy kolejnej sztucznej płyty na stadionie miejskim oraz modernizacji boiska przy SP nr 1, minister zachęcał burmistrza Połczyna-Zdroju Sebastiana Witka do złożenia wniosków w programach Sportowa Polska i Orlik.
Nitras, któremu w wizycie towarzyszyła wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Anna Bańkowska z Kołobrzegu, poinformował, że Kołobrzeg otrzyma dofinansowanie na modernizację płyty głównej na stadionie im. Sebastiana Karpiniuka. Przekazał, że kołobrzeski wniosek złożony w ramach inwestycji o znaczeniu strategicznym dla Polski, został oceniony pozytywnie.
„W przyszłym tygodniu podpiszę decyzję o przyznaniu środków finansowych na rozbudowę tego stadionu. Kołobrzeg jest również przykładem gminy, gdzie władze miasta konsekwentnie (…) dbają o rozwój bazy sportowej” – podkreślił minister sportu i turystyki.
Nitras w ramach wizyty w woj. zachodniopomorskim odwiedzi Dziwnów, by wręczyć specjalne wyróżnienie trenerowi żeglarstwa Arkadiuszowi Lenkowskiemu. Będzie również w Świnoujściu na konferencji „Re-start w podejściu do turystyki z naciskiem na województwo zachodniopomorskie – nowe projekty i perspektywy”. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze