Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 lutego 2025 13:53
Reklama
Reklama

Monografia, jakich mało cz. 1

Opracowanie monografii małej i mało znanej miejscowości, a następnie wydanie jej w formie książkowej, nie jest u nas rzecz powszechną. Trafiają się jednak od czasu do czasu pasjonaci, którzy podejmują wyzwanie i rozpoczynają wędrówkę przez historię... tak jak Andrzej Jura, którego książka poświęcona Luboczy w gminie Rzeczyca kilka tygodni temu trafiła do rąk czytelników.

Dokładna data powstania Luboczy nie jest znana. Znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że ziemie te były zamieszkiwane już w okresie neolitu czyli młodszej epoki kamiennej, około 2500 – 2000 lat przed naszą erą. Potem w okresie tworzenia się plemion i szczepów zamieszkiwał te ziemie odłam ludu Łęczycan.

 

Według pradawnych legend nazwa Lubocz pochodzi od nazwiska pierwszego właściciela tych ziem. Pierwotna nazwa brzmiała Lubocza. Przez wieś przepływa rzeka Luboczanka, której pierwsza nazwa brzmiała Leśnica. Nazwa ta została zapisana już za panowania Piastów.

 

Pierwsza wzmianka pochodzi z XIV wieku. W 1389 r. miał miejsce spór dotyczący własności Luboczy i Grotowic. Kolejna ważna data dla naszej wioski pochodzi z początku XVI wieku. Podane jest, że w latach 1511 – 1521 wieś Lubocz należy do parafii Rzeczyca, której plebanem był ksiądz Jan Stawieński.

 

Parafia należy do dekanatu rawskiego archidiakonatu łęczyckiego, a kościół jest pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Źródła podają, że w 1520 r. Lubocza posiada młyn, który wraz z innymi dobrami 12 czerwca tegoż samego roku został nadany przez króla Zygmunta I Adamowi Drzewickiemu, kasztelanowi radomskiemu.

 

Następnie 12.02.1574 r. w Krakowie król Zygmunt I aktem nadał te dobra dla Jakuba Andrzeja i Mateusza Brebozyta Kujawskiego i sekretarza królewskiego braci Drzewickich w dożywotnie posiadanie, co potwierdził król Zygmunt II August aktem w Piotrkowie dnia 11.05.1555 r.

 

W 1552 r. właścicielem Luboczy był Stanisław Poczniuski. Lubocza w tym czasie składała się z sześciu zagród, młyna, karczmy i szesnastu gospodarstw. W roku 1609 Lubocza posiada 32 domy, 233 miesz-kańców, 370 mórg ziemi. Folwark Lubocki - 8 domów, 108 mieszkańców, 826 mórg oraz jeden dom osadniczy, w którym zamieszkiwało 7 mieszkańców posiadających 26 mórg ziemi.

 

Na dobra Luboczy składały się folwarki Lubocza, Kawęczyn i wsie Lubocza, Kawęczyn i Brzeg Lubocki. W Luboczy w tym czasie znajdował się młyn wodny zbudowany w systemie amerykańskim. Na jej terenie występowały pokłady torfu. Przez wieś przepływały 2 rzeki, tworząc staw, jezioro i sadzawkę.

 

Z metryk kościelnych z 1621 r. znamy nazwiska miejscowych gospodarzy: Maciołek i Marzyjan.

 

W 1640 r. dobra Luboczy posiadał Chryzostom Jarzyna, zaś w 1692 r. Lubocz należała do Abrahama i Stanisława Jarzynów. W 1696 r. właścicielem dóbr Luboczy był łowczy podlaski, Jakub Karski syn Adama, którego żoną była Anna
 

Pozostałością po dworze w Luboczy są krzewy trzmieliny pospolitej. W 1715 r. pozostałą część Lubo-czy nabył Józef Karski z żoną Cecylią Chociwską, córką Aleksandra, podczasze-go liwskiego. W 1722 r., po śmierci Cecylii, Józef Karski miał drugą żonę, Wiktorię. Córka państwa Karskich, Magdalena, wyszła za mąż za Jana Bogatkę z Bielin. Ślub odbył się w 26.02.1732 r. w Rzeczycy. W 1809 r.,

 

21 czerwca, generał Henryk Dąbrowski, który jest opiewany w hymnie narodowym, na rozkaz szefa sztabu, generała Stanisława Fiszera, ciągnął ze swoją dywizją od Sulejowa przez Inowłódz, Rzeczycę, Lubocz, Domaniewice na Nowe Miasto nad Pilicą. Zanim 23 czerwca przeszedł oddział kawalerii 5 pułku generała Dąbrowskiego, major Jan Umiński zatrzymał się za wsią Lubocz nad Pilicą celem strzeżenia przeprawy przez rzekę.


W 1804 r. Lubocz posiadał Jan Nepomucen Zbijewski, który w dniu 19 czerwca 1819 r. testamentem dał swe dobra synowi Romanowi, porucznikowi polskich wojsk. Jego żoną była Angela z Wąsowiczów. Nadmienię, że w naszej wiosce był jeszcze drugi młyn, który posiadała rodzina Bogusławskich, oraz wiatrak - młyn zbożowy, w posiadaniu Bucharta.

 


O naszej wiosce jest wiele pięknych legend. Jedna z nich, przekazywana ustnie przez wieki, to wzruszająca opowieść z czasów pańszczyźnianych. W owym czasie w Luboczy znajdował się duży folwark. Ludzie pracujący na pańskiej ziemi byli we wszystkim poddani swemu panu, nie mając prawa sprzeciwu. Pan wówczas mógł skazać poddanego bez sądu nawet na śmierć. Zdarzyło się, że pewna piękna dziewczyna wychodziła za mąż. Narzeczeni mieszkali na ma-jątku w Luboczy.

 

Byli młodzi i wierni Bogu, pragnęli zatem wziąć ślub w czysto-ści. Dziewczyna ta bardzo podobała się panu, który zapragnął spędzić z nią noc jako pierwszy. Przestraszona, powiedziała to swojemu narzeczonemu, który miał najprawdopodobniej na imię Jan. Młodzi postanowili sprzeciwić się panu i zachować czystość swej miłości. Odmówili zatem jego nakazowi. Rozgniewa-ny pan kazał wymurować komin, we wnętrzu którego zamurowano żywcem młodych buntowników. Dumni i wierni narzeczeni zmarli śmiercią głodową. Wieczorami drzewa szu-miały smutnie, woda przepływała po kamieniach naszej Luboczanki, a echo niosło płacz i modlitwy młodej pary ku rzece Pilicy.
 

 

Fragment książki, którą oczywiście polecamy
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Zakazane praktyki w zakresie sztucznej inteligencji (AI Act) już od 2 lutego 2025 r.

Od sierpnia 2024 roku w Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać przepisy Rozporządzenia o sztucznej inteligencji (AI Act)[1]. Celem tego rozporządzenia jest uregulowanie rynku sztucznej inteligencji, aby zapewnić jej bezpieczny i etyczny rozwój, z poszanowaniem praw podstawowych.Data dodania artykułu: 31.01.2025 13:40
Zakazane praktyki w zakresie sztucznej inteligencji (AI Act) już od 2 lutego 2025 r.

W całym 2024 roku w sklepach było drożej średnio o 4,3% niż w 2023 roku [ANALIZA]

W ciągu całego zeszłego roku codzienne zakupy Polaków zdrożały o ponad 4% rdr. Na 17 monitorowanych kategorii aż 15 odnotowało wzrosty. Największy z nich przekroczył 8% rdr. i dotyczył słodyczy oraz deserów. O prawie 8% rdr. podrożały napoje bezalkoholowe. O blisko 7% rdr. poszły w górę ceny warzyw. W TOP5 drożyzny widać też chemię gospodarczą z podwyżką rdr. o niemal 6%, a także owoce ze wzrostem rdr. o ponad 5%. Potaniały tylko produkty tłuszczowe i karmy dla zwierząt – odpowiednio o blisko 10% i ponad 5% rdr. Jak podkreślają eksperci, w 2024 roku sytuacja w sklepach wyglądała gorzej, niż informował GUS. Natomiast ostatni raz mniejsze podwyżki cen były obserwowane w 2021 roku.Data dodania artykułu: 27.01.2025 17:47Liczba komentarzy artykułu: 2
W całym 2024 roku w sklepach było drożej średnio o 4,3% niż w 2023 roku [ANALIZA]

Nadwaga to problem ponad połowy Polaków

W Polsce nadwagę ma 65,7% mężczyzn i 45,9% kobiet, otyłość dotyczy 13,6% Polaków. Według danych z 2022 r. nadwaga i otyłość w Łódzkiem dotyczyła niemal 40% pacjentów.Data dodania artykułu: 27.01.2025 09:45
Nadwaga to problem ponad połowy Polaków
Reklama
Reklama
Walentynkowe Ale Kino

Walentynkowe Ale Kino

Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: UjazdTreść komentarza: No i jak Jabłoński wyleje siajse pod okno to już wogóle palce lizać;)Źródło komentarza: Ujazd wystartuje z budowąAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: 2 tura bez bonzura!!!Źródło komentarza: Sondaż: 46,1 proc. badanych uważa, że Trzaskowski ma większą szansę by być prezydentem łączącym Polaków o różnych poglądach politycznychAutor komentarza: UjazdTreść komentarza: Nie no super,a co z S14 przez gminę o tym trombione było przez parę lat a teraz nagle niepotrzebna się stała?komisariat policji strażnica OSP to tylko niektóre z niespełnionych obietnic .Pewnie szybciej Pawlakowi włosy urosną nie spełni wszystkie obietnice.Źródło komentarza: Ujazd wystartuje z budowąAutor komentarza: Par.Treść komentarza: Jestem po operacjach. Żyję. Jestem zadowolona z opieki poszpitalnej.Źródło komentarza: Sondaż: 66 proc. Polaków ocenia źle aktualną służbę zdrowiaAutor komentarza: hokeistaTreść komentarza: Znowu polak. Na bambus z nim.Źródło komentarza: Bandyta z Ujazdu grasował w Rokicinach. Teraz trafi do PiotrkowaAutor komentarza: bS.Treść komentarza: Do Uważnego.... Czy zauważyłeś może, że w tekście napisano „zdjęcia były robione”. Nie napisano, że zdjęcie było robione. W Gazecie zamieszczono tylko jedno zdjęcie. Być może zamieszczenie pozostałych zdjęć lepiej zobrazuje i udokumentuje rangę problemu poruszonego w tekście. Bez tych zdjęć list jest niekompletny. Poczekajmy na uzupełnienie. Może zobaczymy coś więcej...Źródło komentarza: Ludzie listy piszą. Tym razem o Przystani
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama