Opublikowane w środę zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. W skład zestawienia wchodzą cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.
"Ranking Szkół Wyższych Perspektywy od początku, czyli od 2000 roku, adresowany jest przede wszystkim do kandydatów na studia, którym chcemy pomóc w wyborze kierunku studiów i uczelni" - napisano w komunikacie Fundacji.
Jak wyjaśniono, Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 obejmuje polskie uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. Pod uwagę wzięto uczelnie, które miały przynajmniej dwa roczniki absolwentów.
W rankingu uwzględniono 31 wskaźników, które zgrupowano w 7 kryteriów: prestiż, absolwenci na ryku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki kształcenia, oraz umiędzynarodowienie.
Najlepszą uczelnią akademicką okazał się Uniwersytet Warszawski, zaraz za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Podium zamknęła Politechnika Warszawska, a Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zajęła czwarte miejsce.
Kapituła przyznała też Nagrodę Specjalną AWANS 2024 dla uczelni, która dokonała najbardziej spektakularnego skoku do czołówki Rankingu Uczelni Akademickich. Nagrodę tę otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który z miejsca 20. w rankingu ubiegłorocznym awansował na miejsce 12. w edycji 2024.
W rankingu najlepszych uczelni niepublicznych po raz 25 pierwsze miejsce na podium zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet SWPS, a na trzecim - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Zaraz za podium znalazły się ex aequo Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.
Ranking Uczelni Niepublicznych - wyjaśniono w komunikacie - uwzględnia niepubliczne szkoły wyższe, które mają uprawnienia do prowadzenia studiów co najmniej II stopnia lub jednolitych magisterskich, miały minimum dwa roczniki absolwentów, wzięły udział w badaniu ankietowym (nie dotyczy akademickich uczelni niepublicznych) oraz łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, przy czym obligatoryjnym warunkiem wejścia jest prowadzenie przez uczelnię studiów w trybie stacjonarnym.
W grupie uczelni zawodowych zwyciężył Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego, przed Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. i Akademią Bialską im. Jana Pawła II.
Najlepszą uczelnią techniczną została Politechnika Warszawska, zaraz za nią uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, a na trzecim miejscu - Politechnika Gdańska. Na czwartym miejscu znalazła się Politechnika Wrocławska.
W tym roku kapituła oceniając najlepsze kierunki studiów, pod lupę wzięła 74 kierunki. Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który takich kierunków prowadzi 19, zaraz za nim jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (15 kierunków), a na trzecim miejscu Politechnika Warszawska (12 kierunków).
Pełne wyniki dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze