Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 29 czerwca 2024 13:46
Reklama
Reklama

Prezydent: skarby dziedzictwa narodowego muszą być otaczane troskliwą opieką

Skarby dziedzictwa narodowego, które udało się zachować i które świadczą o naszej nieugiętej woli trwania, muszą być otaczane troskliwą opieką - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas środowej uroczystości wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

Jubileuszowa 5. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata objęła 17 nowych wpisów z 17 instytucji pamięci z całej Polski. Trafiły na nią dokumenty średniowieczne, zbiory fotografii, dzieła literackie i muzyczne, obiekty o szczególnym znaczeniu kulturalnym i historycznym, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Uroczystość wręczenia certyfikatów, poświadczających wpisanie dokumentów na listę, odbyła się w środę w Belwederze.

Podczas ceremonii odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Program +Pamięć Świata+ umacnia poczucie wspólnoty łączącej całą ludzkość i zachęca, byśmy nawzajem dzielili się tym, co najcenniejsze. Skupia się on na dziedzictwie dokumentacyjnym, na materialnych zapisach największych osiągnięć ludzkości" - przypomniał prezydent. "Chlubimy się, że do pomników zbiorowej świadomości naszej cywilizacji zalicza się 18 dzieł pochodzących z Polski. Za dokonania o wartości globalnej uznano takie skarby naszej kultury, nauki, światłej myśli politycznej i wolnościowych idei jak autograf +De revolutionibus+ Mikołaja Kopernika i rękopisy Fryderyka Chopina, akty unii lubelskiej i konfederacji warszawskiej czy tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 r." - przypomniał.

Listy krajowe programu prezydent określił jako "konary wielkiego drzewa ogólnoludzkiej pamięci". "Dla nas, Polaków, bogata lista najdonioślejszych dokumentów i zbiorów archiwalnych z naszych dziejów stanowi powód do dumy. Jest ona również swoistym lustrem, w którym możemy się przejrzeć, aby lepiej zrozumieć samych siebie, drogi historii, które przemierzyliśmy, i powinności na przyszłość, które się przed nami rysują" - zaznaczył prezydent, który objął 5. edycję Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata Patronatem Honorowym.

"Polska historia pełna jest trudnych, niejednokrotnie tragicznych doświadczeń. Nieraz zrywały one ciągłość naszej państwowości, burzyły dorobek pokoleń i skazywały na budowanie od nowa. Tym bardziej wszystkie skarby dziedzictwa narodowego, które udało się zachować i które świadczą o naszej nieugiętej woli trwania, muszą być otaczane troskliwą opieką, do czego walnie przyczynia się Polska Lista Krajowa Programu UNESCO +Pamięć Świata+" - ocenił Duda.

Głos zabrała także minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Certyfikaty odebrali przedstawiciele instytucji "opiekujących się" cennymi obiektami. "Pamięć jest ważna" - podkreśliła szefowa resortu kultury, dziękując "wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom, dzięki którym nośniki tej pamięci przetrwały i przetrwają i będziemy mogli z nimi wkracza w przyszłość".

Na listę w tym roku trafiły: "Praedicationes" - iluminowany rękopis kazań z ok. 800 r. (Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej), dokument papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego z 1136 r. (Archidiecezja Gnieźnieńska), przywilej koszycki z 17 września 1374 r. (Muzeum Narodowe w Krakowie Oddział Biblioteka Książąt Czartoryskich), Psałterz Floriański z przełomu XIV i XV w. (Biblioteka Narodowa w Warszawie), datowana na 1400-1642 r. metryka Uniwersytetu Krakowskiego (Uniwersytet Jagielloński - Biblioteka Jagiellońska w Krakowie), księga zastępcy króla w Wielkopolsce z 1440 r. (Archiwum Państwowe w Poznaniu), statuty nieszawskie z 1454 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie), przywilej lokacyjny miasta Zamościa z 10 kwietnia 1580 r. (Archiwum Państwowe w Zamościu), mapa, autorstwa Maurycego Beniowskiego, pochodząca z 1772 r. (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego, Polska Akademia Nauk).

Wpisane zostały także: akt detronizacji cara Mikołaja I, datowany na 25 stycznia 1831 r. (Biblioteka Polska w Paryżu), rękopis "Chłopów" Władysława Reymonta z lat 1901-1905 (Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu), zapis pierwszego posiedzenie Sejmu Śląskiego w Katowicach z 10 października 1922 r. (Archiwum Państwowe w Katowicach), zbiór dokumentów pochodzących z masowych mogił w Katyniu, Charkowie i Miednoje (1900 - maj 1940) (Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), dziennik Zygmunta Klukowskiego z lat okupacji Zamojszczyzny (Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II), rękopisy dzieł symfonicznych, kameralnych i filmowych Henryka Warsa z lat 1947-1974 (Polish Music Center w Los Angeles), dokumentacja fotograficzna himalaisty Jerzego Kukuczki z lat 1948-1989 (Fundacji Wielki Człowiek w Krakowie-Katowicach), a także cykl fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet z lat 1978-1990 (Fundacja im. Zofii Rydet w Krakowie).

Wyróżnione obiekty polskiego dziedzictwa oglądać można od 25 czerwca na wystawie przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Ekspozycja otwarta będzie do 15 lipca, następnie ruszy w objazd po kraju.

Program Pamięć Świata powołany został przez UNESCO w 1992 r., jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. W ramach programu tworzone są trzy listy dziejowych pomników piśmiennictwa: międzynarodowa, regionalne i krajowe. Polska Lista Krajowego Programu UNESCO Pamięć Świata została ustanowiona w 2014 r. W kolejnych edycjach programu w latach 2014, 2016, 2018 i 2021 na listę krajową wpisanych zostało 58 dokumentów z kilkudziesięciu różnych instytucji. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Nadzwyczajna sesja w mieście. Sprawozdanie wraca pod obradyNadzwyczajna sesja w mieście. Sprawozdanie wraca pod obradyNa jutro o godz. 15:00 zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Wniosek złożyła grupa radnych KWW Marcina Witko. Tematem posiedzenia będzie przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok, który radni Koalicji Obywatelskiej niefrasobliwie odrzucili. Wczoraj spotkanie z radnymi wszystkich komitetów zorganizował Prezydent Marcin Witko. Nie wszyscy jednak na nie przybyli. Nadal nie ma decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej. Nieoficjalnie jednak wiemy, że może być ona dosyć niekorzystna dla miasta. Czy radni KO będą potrafili przyznać się do błędu? Zapewne wielu z nich na sesje po prostu nie przyjdzie.Data dodania artykułu: 27.06.2024 12:46 Ilość komentarzy: 4 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 4
Szybciej na awarieLustra z LED czy bez?Jakie buty na upały do pracy w biurze? Modele idealne na gorące dni lataHelios zaprasza na polskie filmy   w ramach cyklu Kultura DostępnaSejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja zgwałceniaIMGW ostrzega: piątek prawie w całym kraju upalny i burzowy, miejscami deszcz i porywisty wiatrSzczepienia przeciwko wirusowi HPV w ORDNPrezydent miasta wręczył nagrody młodym sportowcom za osiągnięcia sportoweUjęcie fałszerzy monetProces w sprawie zrzucenie człowieka z mostu ruszy 29 październikaRadny Batorski kończy pracę w szpitaluNadzwyczajna sesja w mieście. Sprawozdanie wraca pod obrady
Reklama
Warsztaty jazzowe - 8. Love Polish Jazz Festival Warsztaty jazzowe - 8. Love Polish Jazz Festival Twoją pasją jest muzyka? Potrafisz grać na jakimś instrumencie lub śpiewać? Masz minimum 13 lat? Jeśli odpowiedź na te trzy pytania brzmi tak, to ta informacja jest właśnie dla Ciebie!Już we wrześniu w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się czwarta edycja warsztatów jazzowych w ramach Love Polish Jazz Festival. Po raz kolejny poprowadzą je znakomici pedagodzy i artyści, którzy podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem zdobywanym przez wiele lat działalności estradowej. Zarówno ćwiczenia, jak i wykłady będą miały miejsce w MCK Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50.Warsztaty prowadzone będą w małych grupach, w ich trakcie będzie możliwość uzyskania indywidualnych porad i wsparcia w rozwoju umiejętności. Na zajęciach, jak również podczas wspólnego jammowania w klubie festiwalowym będzie okazja do lepszego poznania się, wymiany doświadczeń i muzycznych inspiracji.W tym roku zajęcia wokalne poprowadzi Anna Serafińska. Adam Wendt pokaże uczestnikom warsztatów różnego rodzaju techniki gry na instrumentach dętych, które będą mogli wykorzystywać w czasie improwizacji jazzowych. Cezary Konrad przekaże swoją wiedzę na temat gry na perkusji jazzowej, a uczestników grających na instrumentach klawiszowych szkolił będzie Dominik Wania. Tomasz Grabowy poprowadzi zajęcia z technik gry jazzowej na gitarze basowej, zaś Krzysztof „Puma” Piasecki pokaże jak w stylu jazzowym grać na gitarze elektrycznej.Jesteś zainteresowany/a? Nie czekaj, zapisz się już dziś! Wystarczy, że prześlesz na adres: [email protected] wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową lub wypełnisz elektroniczną kartę zgłoszeniową https://cutt.ly/warsztaty-jazzowe-8_LPJF – obie dostępne są na stronie internetowej organizatora pod adresem www.mck-tm.pl. Możesz również uzupełnić ją osobiście w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 w Tomaszowie Mazowieckim.Termin przesyłania zgłoszeń kończy się 31 sierpnia 2024 r. lub po wyczerpaniu miejsc. Szczegółowe informacje o warsztatach można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury pod adresem e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 44 712 23 69.Uwaga! Opłata akredytacyjna za udział w warsztatach wynosi 120 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie również możliwość wstępnej kwalifikacji na warsztaty. Zapraszamy!Plan warsztatów:16–17.09.2024 (poniedziałek–wtorek)– zajęcia w sekcjachPlanowany dzienny harmonogram:• godz. 10.30–13.30 – zajęcia instrumentalne (wyjątkowo w poniedziałek, przed zajęciami, o godz. 10.00 spotkanie organizacyjne),• 13.30-15.30 – przerwa obiadowa,• godz. 15.30–17.30 – granie w zespołach, wykłady grupowe.Prowadzący: Adam Wendt – instrumenty dęteAnna Serafińska – wokalCezary Konrad – perkusjaDominik Wania – fortepian, instrumenty klawiszoweTomasz Grabowy – gitara basowaKrzysztof „Puma” Piasecki – gitara elektryczna17.09.2024 r. (wtorek), godz. 19.30, Galeria Sztuki Arkady, ul. Rzeźnicza 4, Tomaszów Mazowiecki – koncert klubowy18.09.2024 r. (środa), godz. 18 – koncert finałowy uczestników warsztatów w MCK Tkacz, ul. Niebrowska 50, Tomaszów Mazowiecki. Koncert poprzedzony zostanie paradą muzyczną ulicami miasta.Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.09.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Setki tysięcy złotych z samorządowych budżetów Setki tysięcy złotych z samorządowych budżetów Ponad dwieście tysięcy rocznie wydatkuje sam powiat tomaszowski w lokalne media. Pieniądze w dużej mierze wydatkowane całkowicie nieefektywnie i poza jakąkolwiek kontrolą. Co gorsza mają one na celu nie tyle prowadzenie rzetelnej polityki informacyjnej, co kupowanie przychylności i autopromocję polityków. Nikt nie sprawdza efektywności, zasięgów i celowości ponoszonych wydatków. Część opłacanych przez podatników podmiotów ma zerowe zasięgi i niski poziom opiniotwórczości. Wiele z nich bez pieniędzy z samorządów nie miałyby racji bytu, bo ze względu na niską oglądalność nie mają szans na komercyjnych reklamodawców. Tymczasem do konsultacji społecznych trafiły w poniedziałek, 24 czerwca, założenia ustawy medialnej. Ma ona zapewnić dostęp do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów. W założeniach jest mowa o całkowitym zakazie prowadzenia działalności medialnej przez samorządy. Nie oznacza to jednak zaprzestania działalności sponsorskiej a wręcz przeciwnie może ją nasilić, bo samorządy otrzymają zakaz wydawania własnych czasopism. Patologie obecne są już teraz, a będzie ich więcej. Tomaszów jest doskonałym przykładem."Gwiazdorka" za powiatowe pieniądze "Gwiazdorka" za powiatowe pieniądze Pani Magdalena Kowalczyk, to gwiazdorka lokalnej telewizji sponsorowanej przez Powiat Tomaszowski. Dlaczego sponsorowanej? Bo w dużej mierze jest finansowana przez nasz samorząd. Pieniądze płyną szerokim strumieniem nie tylko z samego Starostwa ale również z jednostek podległych, takich jak Tomaszowskie Centrum Zdrowia. To jednak nie koniec, bo Pani Magdalena została też niedawno dyrektorką Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego przy ulicy Majowej. Zresztą nie jest to jedyna pracownica tego "medium" która znalazła zatrudnienie w strukturach powiatowej administracji
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: Panie Adrianie WitczakTreść komentarza: Mam pytania: Czemu w tym roku zagraniczne korporacje zwalniają ludzi i przenoszą z Polski swoje biznesy? Jak z perspektywy sejmowej ocenia pan przeniesienie portu przeładunkowego z Gdańska do Hamburga? Czemu syn pana Tuska zamieszany w aferę Amber Gold zajmuje się infrastrukturą na Pomorzu jako "specjalista"? Gdzie moje pieniądze z OFE? Jak chce pan walczyć z bezrobociem i uciekaniem wykwalifikowanej kadry z Polski? Kiedy ustabilizuje się sytuacja na granicy? Ile realnie kosztowała pana kampania wyborcza? Kto ją sponsorował? Czy zamierza pan promować i wspierać wszystkich chrześcijan, a może tylko wybranych? Mam oczywiście więcej pytań, ale skieruję je na pana biuro poselskie, myślę, że pan odpowie.Źródło komentarza: Czy decyzja radnych A. Witczaka odbierze miastu środki unijne?Autor komentarza: T. J.Treść komentarza: To ludwikowianie, proszę ich nie obrażać.Źródło komentarza: Nadzwyczajna sesja w mieście. Sprawozdanie wraca pod obradyAutor komentarza: Edek z fabryki kredekTreść komentarza: BuhahahaŹródło komentarza: Radny Batorski kończy pracę w szpitaluAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Cytat z wkładki do materiału powyżej: "Przy stacji w Tomaszowie Mazowieckim będzie wybudowanych 88 miejsc parkingowych – 4 z nich będą dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Szacunkowa wartość zadania to ok. 1,5 mln zł. Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Ten cytat jest bardzo ciekawy. Ten cytat informuje, że ta cała zabawa z tymi parkingami będzie realizowana w oparciu o kasiorkę z rządowego programu na lata 2021-2025, czyli z programu, stworzonego przez rząd tych wrednych pisiorów, czyli, że teraz ryzy donek podpina się pod to, co pisiory zaprojektowały dla Polski. To się nazywa hipokryzja.Źródło komentarza: Przetarg na budowę parkingu przy dworcu ogłoszonyAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Myślę, że tym dwóm tego honoru nie wystarczy. Pierwszy z wymienionych, to zwykły, lokalny cwaniaczek - każda kasiorka się liczy, drugi to sami, co ten pierwszy, ale jeszcze możliwość podglądania tego, co dzieje się w innym szpitalu, podległym łódzkie. Typowe samorządowe cwaniactwo. I zapomnijmy o jakimkolwiek honorze.Źródło komentarza: Radny Batorski kończy pracę w szpitaluAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Brawo!!! Za moment te nasze żądania wobec tego, tzw. posła z Tomaszowa będziemy eskalować!!!Źródło komentarza: Czy decyzja radnych A. Witczaka odbierze miastu środki unijne?
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama