30 września 2024 r. wygasa ważność orzeczeń, które zostały wydłużone ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. W ocenie skutków regulacji projektu wskazano, że szacowana liczba osób, których orzeczenia wygasają pod koniec września to 399 599 osób (szacunek oparty na danych Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności).
Regulacja wprowadza przepisy, które umożliwią zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. Jednoczesnym warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności. Analogiczne rozwiązanie zaproponowano w przypadku złożenia nowego wniosku o wydanie kolejnej decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, która jest potrzebna do ubiegania się o świadczenie wspierające.
Brak regulacji o wydłużeniu ważności decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia skutkowałoby utratą świadczenia wspierającego. W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że osoba z niepełnosprawnością musiałaby na nowo rozpocząć procedurę ustalania poziomu wsparcia i ubiegania się o świadczenie wspierające, co byłoby szczególnie uciążliwe dla osób, które niedawno otrzymały decyzje w tej sprawie. Projekt ustawy wydłuża również termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16. roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia o stopniu na 3 miesiące.
W projekcie wprowadzono również przepis, który wydłuża ważność kart parkingowych do 31 marca 2025 r. (przez 6 miesięcy licząc od dnia upływu ważności orzeczeń, czyli od 31 marca 2025 r.).
Według projektu ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Osobą odpowiedzialną za projekt jest pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny Łukasz Krasoń.
Napisz komentarz
Komentarze