W Ostrowitem (woj. wielkopolskie) oddano do użytku pierwszy dom wielorodzinny wybudowany przez SIM KZN "Wielkopolska". „Chcemy ruszać bardzo intensywnie z programem społecznego budownictwa mieszkaniowego. Na to, do 2030 r.(...) zostanie przeznaczone w różnych dopłatach i preferencyjnych kredytach 47 mld zł” - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
„Chodzi o to, żeby ludzie, którzy często mają duże rodziny, którzy założyli te rodziny młodo, mają dzieci, nie są w stanie pozwolić sobie, również ze względu na bardzo wysokie ceny mieszkań w Polsce, na zakup na własność swojego mieszkania. Mogą natomiast zamieszkać i zapłacić za wynajem mieszkania w takim właśnie budownictwie społecznym” – powiedziała minister.
Zdaniem Pełczyńskiej-Nałęcz, tego typu inwestycje pozwolą zatrzymać mieszkańców w mniejszych miejscowościach. "Dzięki temu będą mieszkać w tej gminie, będą się dokładać rozwojowo i podatkowo, nie wyjadą. To jest kolejne wyzwanie, jakie stawiamy sobie, jako rząd – chcemy, żeby Polska rozwijała się wszędzie” – dodała.
Budynek w Ostrowitem powstał w ciągu ośmiu miesięcy, składa się z 23 lokali, jedno-, dwu- i trzypokojowych. Każdy z nich wyposażony jest w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną oraz pompę ciepła, która zapewnia podgrzewanie wody i wentylację pomieszczeń. Mieszkania oddane zostały w standardzie „pod klucz”.
Wielorodzinny dom wybudował SIM KZN „Wielkopolska”. Udziałowcem spółki jest gmina Ostrowite, która na poczet inwestycji przekazała działkę. Budowa sfinansowana została ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jeszcze w tym roku oddane do użytku mają zostać wielorodzinne domy w województwie zachodniopomorskim, łódzkim i małopolskim. Tempo budowy zależy od wykorzystanej technologii. Jak powiedział PAP prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Łukasz Bałajewicz, niektóre inwestycje realizowane są za pomocą gotowych modułów i prefabrykatów. Te kończone będą najszybciej. Budowa domów w technologii tradycyjnej potrwa kilkanaście miesięcy.
Obecnie w kraju funkcjonuje 47 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości. SIM-y mają status spółek "non profit". Budowane przez nie mieszkania są przeznaczone dla osób, które mogą sobie pozwolić na płacenie czynszu, ale nie posiadają odpowiednich środków do zakupu własnego mieszkania. Według założeń mieszkania SIM mają oferować czynsze nawet o połowę niższe niż ceny wolnorynkowe; przewidziano też możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności w perspektywie lat. We wszystkich SIM-ach planowana jest budowa ponad 33,6 tys. mieszkań. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze