"Już myślałem, że za ponad tydzień zasiądę sobie wygodnie w fotelu i będę obserwować przebieg igrzysk olimpijskich w Paryżu, gdy z Polskiego Komitetu Olimpijskiego nadeszła wiadomość o zaproszeniu mnie jako honorowego attache prasowego reprezentacji" - powiedział PAP Szaranowicz.
Szaranowicz relacjonował na antenie radiowej i w telewizji przebieg dziewiętnastu igrzysk olimpijskich. Teraz w Paryżu poprawi trudny do pobicia wśród polskich dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i fotoreporterów rekord.
"Już cieszę się na ceremonię otwarcia igrzysk XXXIII olimpiady w stolicy Francji" - dodał 75-letni dziennikarz.
Relacje przekazywał z dziewięciu letnich igrzysk, poczynając od tych w Moskwie w 1980 roku, a potem z przerwą na Los Angeles 1984 był w Seulu, Barcelonie, Atlancie, Sydney, Atenach, Pekinie, Londynie i w Rio de Janeiro.
Dziesięć razy otrzymał akredytację przy zimowych igrzyskach olimpijskich - w Sarajewie w 1984 roku, a potem kolejno w Calgary, Albertville, Lillehammer, Nagano, Salt Lake City, Turynie, Vancouver, Soczi i Pjongczangu w 2018 roku.
W plebiscycie zorganizowanym przez Klub Dziennikarzy Sportowych pod Honorowym Patronatem Przeglądu Sportowego i Polskiego Radia SA. uznany został za najlepszego sportowego dziennikarza telewizyjnego.
Szaranowicz znalazł się na międzynarodowej liście dziennikarzy, którzy relacjonowali przebieg dziesięciu oraz więcej igrzysk i uhonorowani zostaną 6 sierpnia w paryskiej siedzibie UNESCO dyplomami przyznanymi przez Światowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS), świętujące 100-lecia postania. AIPS powołane zostało dożycia 2 lipca 1924 roku w czasie igrzysk VIII olimpiady w Paryżu.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze