Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 11:11
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Przedstawiciel wspólnoty AA: mało kto trafia tu z własnej woli, wielu zostaje na resztę życia

Anonimowi Alkoholicy to taka wspólnota, do której mało kto trafia z własnej woli; wiele osób zostaje w niej jednak na lata, dziesięciolecia, na resztę życia – powiedział PAP psycholog, terapeuta, powiernik klasy A wspólnoty Anonimowych Alkoholików Andrzej Bujkowski.

W sierpniu w Poznaniu odbędą się obchody 50-lecia istnienia w Polsce wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

Głównym celem AA jest wspieranie osób, które cierpią z powodu alkoholizmu. Wspólnota powstała w 1935 r. w USA, a w Polsce pierwsza grupa AA „Eleusis” została powołana w 1974 r. w Poznaniu. AA jest otwarte dla każdego, kto chce przestać pić. Uczestnictwo we wspólnocie jest anonimowe, nierejestrowane i bezpłatne.

Andrzej Bujkowski, psycholog, terapeuta, a także rzecznik prasowy Zlotu 50-lecia AA w Polsce powiedział PAP, że mało kto trafia do Anonimowych Alkoholików z własnej woli.

„Można powiedzieć, że dla 99 osób na 100 przygoda ze wspólnotą zaczyna się pod jakimś przymusem. To ludzie, którzy doświadczają różnego rodzaju strat, konsekwencji związanych ze spożywaniem alkoholu, ale i tak twierdzą, że oni problemu nie mają. Za to bywa, że mąż słyszy od swojej żony: jak nie przestaniesz pić, to cię zostawię. Sąd informuje: jeśli pan nie przestanie pić, to dam panu wyższy wyrok. To jest ten przymus, który kieruje ludzi do AA” – powiedział.

Psycholog dodał, że dla wielu osób przygoda ze wspólnotą nie kończy się, gdy mija zagrożenie, które przywiodło ich do AA.

„Są tu ludzie, którzy już dawno poradzili sobie z potrzebą picia alkoholu. Oni zostają w AA na lata, dziesiątki lat - na resztę życia. Po prostu dostrzegli, że wspólnota pomogła im to życie odzyskać. Członkowie AA stają się pogodzeni ze sobą, z otoczeniem. Są w stanie zaakceptować swoją chorobę. Dzięki AA alkoholicy mogą być ludźmi szczęśliwymi, spełnionymi życiowo” – zapewnił.

Działalność wspólnoty AA opiera się na programie 12 Kroków.

„To nie jest recepta na to, jak przestać pić - to program, który mówi, jak żyć na nowo. Tu nie chodzi tylko o odstawienie butelki – dla alkoholika to jest najmniejsza trudność. Dużo większym wyzwaniem jest nauczyć się funkcjonować w taki sposób, by wyzbyć się potrzeby sięgania po alkohol” – wyjaśnił.

Stworzony blisko wiek temu w USA program jest na tyle uniwersalny, że może stać się sposobem na życie także dla osób, które nie borykają się z uzależnieniami.

Na 12 Krokach AA bazuje wiele innych systemów samopomocowych np. dla osób po chorobie nowotworowej, ale także ludzi zmagających się np. z uzależnieniami od jedzenia, zakupów, seksu czy gier komputerowych.

Bujkowski podkreślił, że wspólnota AA nie stanowi konkurencji dla profesjonalnych form wsparcia osób uzależnionych. AA nie leczy, nie jest ani alternatywą, ani uzupełnieniem profesjonalnej terapii - jest odrębną formą wspierania osób uzależnionych.

„To jest wspólnota samopomocowa, która działa na zasadzie przekazywania doświadczeń na temat trzeźwienia, na wzajemnym wspieraniu się, pokazywaniu, że da się żyć z chorobą alkoholową. Niektórym osobom uzależnionym bardziej będą pasowały działania stricte terapeutyczne, a innym bardziej będzie pasował ruch AA. Wielu uzależnionych trafiło do AA, bo skierowali ich tam terapeuci” – powiedział.

Andrzej Bujkowski dodał, że amerykańskie badania potwierdzają wysoką skuteczność oddziaływania ruchu Anonimowych Alkoholików. Według niego w niektórych przypadkach może ono przewyższać oddziaływania profesjonalnej terapii.

Powiernik wspólnoty powiedział, że wiele uzależnionych osób po raz pierwszy pojawia się na mityngu AA dzięki specjalistom zajmującym się pomaganiem takim osobom oraz bliskim: współmałżonkom, rodzicom, partnerom, rodzeństwu.

„Duża część spotkań wspólnoty to tzw. mityngi otwarte, w których może uczestniczyć każdy zainteresowany, niekoniecznie uzależniony. Osoba, która w rodzinie ma kogoś z problemem alkoholowym może przyjść i zobaczyć, jak to funkcjonuje. Potem może na mityng przyprowadzić uzależnionego bliskiego” - wyjaśnił.

Andrzej Bujkowski przyznał, że w Polsce stopniowo zmienia się podejście do osób zmagających się z uzależnieniami i szukających ratunku.

„Dostrzegamy taki pozytywny trend, że różnego rodzaju zaburzenia, choroby, w tym też zaburzenia psychiczne, przestają być tak mocno stygmatyzowane. Można nawet powiedzieć, że mamy pewien rodzaj mody na +bycie w terapii+. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się wypowiedzi osób znanych, celebrytów, że korzystają z profesjonalnej pomocy. Mówią o pozytywnych działaniach, jakie podejmują Anonimowi Alkoholicy wobec osób uzależnionych. To też pomaga ruchowi AA w przyciąganiu osób borykających się z problemem alkoholizmu” – powiedział.

Pytany o to, jak AA może reagować na alarmujące statystyki dotyczące spożycia alkoholu w Polsce czy na informacje o rosnącym problemie uzależnień wśród dzieci i młodzieży Bujkowski powiedział, że wspólnota nie zajmuje się profilaktyką.

„Jej zadaniem nie jest też krytyka przemysłu spirytusowego, wywieranie wpływu czy nacisku na osoby spożywające alkohol czy obrzydzanie komukolwiek picia. AA zajmuje się tylko pomocą samym uzależnionym” – podkreślił.

„Jednym z podstawowych założeń wspólnoty jest oddziaływanie na zewnątrz poprzez przyciąganie, a nie na reklamowanie. Właśnie dlatego namiotów promocyjnych i wolontariuszy AA próżno szukać latem np. w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Niemal w każdej z nich można za to uczestniczyć w spotkaniach wspólnoty AA. Na mityngi osoba z problemem alkoholowym może wejść z ulicy, bez zapowiedzi i bez żadnych formalności” – dodał.

AA tworzy różnego rodzaju materiały medialne; powstają filmy, spoty informujące o tym, jak funkcjonuje wspólnota. Plakaty AA spotkać można np. w komunikacji miejskiej, w urzędach, w szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej.

„AA czeka na zainteresowanych, daje receptę na dobre życie, na radzenie sobie z uzależnieniem – reszta zależy od samego uzależnionego” – powiedział Bujkowski.

Choć działalność Anonimowych Alkoholików opiera się na zasadach i regułach wypracowanych niemal wiek temu, także do tej konserwatywnej w założeniach wspólnoty trafiła nowoczesność. W czasie pandemii i w obliczu powszechnej izolacji wiele grup AA rozpoczęło prowadzenie mityngów online.

„Pandemia na chwilę zamroziła całą wspólnotę, nie można było organizować normalnych spotkań. Wkrótce jednak w wielu miejscach w kraju ruszyły mityngi w sieci. Grupy online działają do dziś, można w nich uczestniczyć z każdego miejsca na świecie” - powiedział.

Anonimowi Alkoholicy w Polsce są liderem jeżeli chodzi o pomaganie osobom uzależnionym w jednostkach potencjalnych - przed pandemią nie było w kraju zakładu karnego czy aresztu śledczego w którym by nie było co najmniej jednej grupy AA.

Ruch Anonimowych Alkoholików narodził się w 1935 r. w Akron w USA. Wszystko zaczęło się od spotkania dwóch mężczyzn: Billa Wilsona, maklera z Nowego Jorku i Boba Smitha, chirurga z Akron. Obaj byli alkoholikami. Mężczyźni odbyli ze sobą wiele rozmów i odkryli, że wymiana doświadczeń pomaga im zachować trzeźwość. Postanowili pomagać innym uzależnionym od alkoholu.

Zapoczątkowany w ten sposób ruch szybko zaczął się rozszerzać. Obecną nazwę zawdzięcza tytułowi książki "Anonimowi Alkoholicy", wyjaśniającej metody działania AA. Ruch działa w 180 krajach świata i skupia ponad 2 mln członków. W Polsce istnieje ok. 2,8 tys. grup AA – w ciągu tygodnia odbywa się ponad 3 tys. mityngów. (PAP)

Obraz Лечение наркомании z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Maraton Halloween 2024Pierwsza porażka na własnym boiskuJedna osoba zginęła w pożarze domu w Swolszewicach MałychDzieje się w październiku w Tomaszowie Maz. i okolicyZapraszamy do Kina KoneseraRodzicu Uwolnij RęceSzybko i niebezpiecznie. Tracą prawa jazdySamobójstwo to nie rozwiązanieMagistracka kontrola czy przykre żarty? Ojcowie m. Tomaszowa Maz. w służbie świętej ProtekcjiTeren Rekreacyjno-Wypoczynkowy nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach – nagrodzonyEkstraklasa piłkarska – trener Widzewa: mamy duży niedosytRozmawiamy o profilaktyce raka piersi
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Gdzie jest lekarz od choroby płuc astmy ,była przychodnia to zlikwidowali Kto wybrał takiego żepa bez doświadczenia w służbie zdrowia Węgrzynowskiego Tu tylko bunt społeczny powinien go usunąć bo nie ma gdzie się leczyćŹródło komentarza: Skandal w tomaszowskim szpitalu. G. Glimasiński prokurentem za 19 tys. zł miesięcznieAutor komentarza: PaulinaTreść komentarza: Te warsztaty są bardzo wartościową inicjatywą. Warto się na nie udać i polajkowac profil stowarzyszenia na fb i ig, merytoryczne treści tam wrzucająŹródło komentarza: Rodzicu Uwolnij RęceAutor komentarza: tu sami no nameTreść komentarza: Oj.... a ktoś pisał wiosną br, że to Węgrzyn się układa z PO... Ciekawe, czy napisze ten "ktoś" radny sprostowanie na łamach swojego serwisu. Jednym słowem - brak dziennikarstwa w naszym Tomaszowie, sami opłacani.Źródło komentarza: Marek Kociubiński został odwołany. Powiat bez PrzewodniczącegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Oczywiście, małe nieporozumienie w powyższym tekście. Wyraz "wrzut" oznacza np. wrzut do kosza, który to wyraz nie ma w tym wpisie najmniejszego sensu. A chodziło o wrzód na ciele.Źródło komentarza: W powiecie nie mają skrupułów. Wydają nasze pieniądze dla własnej próżnościAutor komentarza: SzymonTreść komentarza: Dokładnie tak! Tylko to potrzeba wyobraźni.Źródło komentarza: Wśród najbrzydszych? Absurdalny rankingAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Jedna kwestia w sprawie tomaszowskiego budżetu obywatelskiego. W szkole na Niebrowie była praktyka w tym roku niespotykana. Nauczyciele na lekcjach udostępniali dzieciom PESELe i nakłaniali do głosowania na wskazane projekty, nawet w młodszych klasach. No granda. Dzieci nawet nie wiedziały czy ich rodzice już za nie głosowały w domach czy nie. Mało z nich się wyłamało od głosowania. Dobry patent na zdobycie wielu (nawet zdublowanych) głosów i przeforsowanie projektów TBO dla Niebrowa. Zgadnijcie kto tam na Niebrowie był pomysłodawcą ?Źródło komentarza: Dzięki Batorskiemu nowa wiata przystankowa, nowe kosze i porządki na Niebrowie
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama