Co to jest podobrazie malarskie? Do czego służy? Jaka jest jego historia? Na co zwrócić uwagę, kupując takie podobrazie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Jakie podobrazie malarskie wybrać?
Podobrazie to nic innego, jak podłoże malarskie. Używano ich już w starożytności i wtedy były to odpowiednio przygotowane drewniane deski. Płócienne podobrazie malarskie po raz pierwszy zastosowano w XV wieku, ale zostało ono rozpowszechnione na skalę światową dopiero w XVII wieku. Zwykle do podobrazi malarskich używa się płótna lnianego bądź bawełnianego. Podobrazie malarskie najczęściej jest przygotowane do malowania i zagruntowane uniwersalnym gruntem malarskim. Służy jako podkład malarski do farb olejnych, akrylowych, temper, gwaszy oraz do pasteli, szczególnie olejnych.
Istnieje kilka rodzajów podobrazi, w zależności od materiału, z którego powstały:
- bawełniane - najtańsze podłoże malarskie. Nie należy go naciągać zbyt mocno na ramę. Charakteryzuje się niskim napięciem, co może utrudniać pracę początkującym malarzom,
- lniane - podobrazie malarskie wyższej jakości, odporne na zniszczenia, rozerwanie oraz ewentualne odkształcenia. Zwykle takie podobrazia są dodatkowo zagruntowane, dzięki czemu nie wymagają kolejnych przygotowań. Są droższe od innych podobrazi,
- podobrazie płytowe - wykonane z płyty MDF i zagruntowanego płótna. Trwałe, odporne na uszkodzenia i dosyć tanie, dlatego cieszy się dużą popularnością.
Podobrazie malarskie, jakie oferuje sklep plastyczny warszawa Matejko, charakteryzuje się wysoką jakością i jest gruntowane uniwersalnym Gesso, dzięki czemu można na nim malować farbami akrylowymi, olejnymi oraz temperą, a farba nie będzie tak bardzo wsiąkać w podłoże, jak w przypadku niegruntowanych powierzchni.
Charakterystyka Gesso
Gesso to gęsty podkład powstały na bazie żywicy akrylowej do gruntowania płótna malarskiego i przeznaczony do farb olejnych i akrylowych. Gesso po wyschnięciu jest matowe i porowate, dzięki czemu poprawia się przyczepność farby.
Skład Gesso to miał, klej, woda oraz kreda bądź gips, które tworzą pastę. Nakłada się ją przy użyciu pędzla lub szpachli. Gesso pozwala wyrównać powierzchnię, zmniejszyć chłonność podłoża, a także poprawia przyczepność farby do podłoża oraz zwiększa trwałość i ochronę powierzchni przed korozją. Może być stosowane w różnych rodzajach malowania: malarstwie olejnym, akrylowym, a nawet w technikach mieszanych.
Sklep plastyczny Warszawa Matejko, poza podobraziami malarskimi, oferuje wysokiej jakości zestaw artystyczny, kredki, farby, papiery, bloki i inne artykuły przydatne zarówno amatorom sztuki, jak i zawodowym artystom.
Napisz komentarz
Komentarze