O uchwale dotyczącej zmiany nazwy tej , przyjętej przez senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, poinformowała we wtorek rzeczniczka uczelni Joanna Orłowska.
"W związku z planami Ministerstwa Obrony Narodowej o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi utrzymanie dawnej nazwy szpitala mogłoby wprowadzać w błąd, stąd decyzja o zmianie. Zanim przyjęto uchwałę senatu propozycja zmiany nazwy placówki została pozytywnie zaopiniowana przez radę społeczną szpitala oraz kolegium rektorskie" - dodała.
Główna siedziba szpitala mieści się przy ul. Żeromskiego 113, ale placówka prowadzi również działalność przy Pl. Hallera 1, ul. Sterlinga 1/3 oraz ul. Pieniny 30. Obecnie jest to Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Szpital na terenie między ul. Łąkową i obecną ul. Żeromskiego powstał pod koniec XIX w. jako placówka rosyjskiego Czerwonego Krzyża. Po odzyskaniu niepoodległości w 1918 r. obiekt przejęło Wojsko Polskie, które na miejscu dawnych skromnych pawilonów zbudowało w 1937 roku istniejący do dziś gmach w stylu modernistycznym. Ciekawostką było to, że jego grube mury zaprojektowano tak, by były odporne na uderzenia pocisków, a dach - bomb lotniczych. Ze względów strategicznych na dziedziniec szpitala doprowadzono bocznicę tramwajową, łączącą go m.in. z Dworcem Łódź Kaliska.
Podczas okupacji szpital został przejęty przez wojsko niemieckie, a po wyzwoleniu - przez Armię Czerwoną.
Gdy w 1958 r. utworzono Wojskową Akademię Medyczną stał się I Centralnym Szpitalem Klinicznym WAM. Po likwidacji WAM w 2002 r. i połączeniu jej struktur z Akademią Medyczną w Łodzi szpital zmienił nazwę na Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W 2005 r. w oparciu o wojskowe tradycje, na podstawie decyzji ministerialnych i uchwały Senatu RP, do nazwy dodano kolejny człon - Centralny Szpital Weteranów.
Mimo formalnych zmian, dla łodzian placówka przy ul. Żeromskiego to nieodmiennie "szpital WAM" i prawdopodobnie nieprędko się to zmieni.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze