"Jeśli chodzi o sport profesjonalny to chciałabym sportowców odciąć od oczekiwań kibiców, bo one w tej chwili nie są istotne. Istotne jest dobre wykonanie zadania przez sportowców i na tym powinniśmy się skupić" - mówiła w środę w Studiu PAP psycholog sportowy Katarzyna Selwant, która przygotowuje zawodników do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Jej zdaniem w telewizji nie zobaczymy tego, co dzieje się w głowie sportowca. "Pewność siebie albo okazywanie zaniepokojenia, może być dla widza bardzo mylące" - dodała.
"To co jest w umysłach, a to co jest pokazywane, może być absolutnie w kontrze. To może być gra: ja pokazuję pewność siebie, a w środku bardzo się boję" - mówiła ekspertka.
Fragment do pobrania: https://wideo.pap.pl/videos/74714/
"Atmosfera igrzysk potrafi przytłoczyć" - podkreśliła Selwant.
"Zaprogramowanie szczytowej formy na najważniejszą imprezę w sporcie olimpijskim, to ogromny wyczyn. To, co dzieje się w głowie sportowca tuż przed startem, to jest napięcie, oczekiwanie, ale też walka ze stresem" - powiedziała.
Jak dodała, część krajów wysyła na igrzyska młodych sportowców, których głównym celem jest zapoznanie się z atmosferą tej imprezy.
"Jeśli chodzi o przygotowanie mentalne i poradzenie sobie z tą atmosferą, to część krajów, bierze zawodników, którzy są młodsi i teoretycznie na tych igrzyskach nie mają szans medalowych. Po to, żeby na tych igrzyskach obyli się z atmosferą, poznali środowisko, jak tam jest, żeby za cztery lata pojechać już po medal" - mówiła.
Zauważyła, że w sportach olimpijskich, gdzie umiejętności sportowców są bardzo wyrównane, czynnikiem decydującym o zwycięstwie może być przygotowanie mentalne.
"W sporcie XXI w. mówi się, że wygrywa ten, kto jest lepiej przygotowany mentalnie. Ponieważ przygotowanie fizyczne i taktyczne jest na świecie bardzo wyrównane" - podkreśliła.
Zdaniem Selwant ważne jest, by sportowcy koncentrowali się na tym, co chcą osiągnąć.
"Koncentrujmy się na tym, nie czego nie chcemy zrobić, tylko co chcemy zrobić. Ale przestrzegam przed radami trenerów mentalnych, którzy mówią: jesteś zwycięzcą. Nasz mózg, pod wpływem nerwów, nie uwierzy w to, jeśli nie jest to ugruntowane. (...) Budowanie pewności siebie to jest proces. I możemy to zrobić w każdym momencie swojego życia, ale im jesteśmy starsi potrzebujemy więcej czasu i zaangażowania, żeby osiągnąć ten swój wymarzony cel" - mówiła.
Pytana o emocje kibiców, Selwant zachęciła, by podejść do tego na spokojnie. "Przede wszystkim samemu zacząć uprawiać sport. Wtedy inaczej to się ogląda i inaczej docenia nawet te małe osiągnięcia (...) kibicujmy naszym i weźmy to na spokojnie" - dodała.
Ceremonię otwarcia igrzysk zaplanowano na piątek, chociaż sportowa rywalizacja w rugby 7 i piłce nożnej rozpocznie się w środę. Zakończenie imprezy - 11 sierpnia.(PAP)
Cała rozmowa na https://www.pap.pl/aktualnosci/gosc-studia-pap-katarzyna-selwant-psycholog-sportu oraz na https://wideo.pap.pl/videos/74710/
autor: Jarema Jamrożek
Napisz komentarz
Komentarze