Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 03:00
Reklama
Reklama

Domański: 27 sierpnia rząd zajmie się projektem budżetu na 2025 r.

27 sierpnia br. Rada Ministrów przyjmie projekt budżetu na 2025 rok - zapowiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, mają w nim być zawarte rozwiązania osłonowe związane z cenami energii.

Domański pytany w Polsat News, czy czeka nas nowelizacja tegorocznego budżetu, odparł: "Ta decyzja jeszcze nie zapadła". "Jesteśmy w trakcie prac nad budżetem roku 2025. Ale oczywiście obserwujemy wpływy podatkowe. Wiemy, że w czerwcu dynamika wpływów z VAT przekroczyła 30 proc." - powiedział Domański.

Dodał, że kwestia nowelizacji tegorocznego budżetu rozstrzygnięta będzie w ciągu kilku tygodni.

Szef MF pytany był także o budżet na 2025 rok. "27 sierpnia będziemy mieć Radę Ministrów, która przyjmie projekt budżetu" - poinformował.

Dopytywany był, czy w przyszłorocznym projekcie budżetu będą zawarte jakieś rozwiązania osłonowe związane z cenami energii na 2025 r. "Wczoraj spotkałem się z panią minister klimatu i rozumowaliśmy m.in. o cenach energii na rok 2025, potencjalnych rozwiązaniach osłonowych" - odpowiedział.

"Wiemy, że mamy w Polsce bardzo drogą energię. Na rynku hurtowym mamy energię o 50 proc. droższą niż w niektórych krajach strefy euro. Tutaj oczywiście potrzebna jest transformacja energetyczna" - ocenił Domański. Dodał, że "będą konkretne rozwiązania zawarte w budżecie na rok 2025".

Minister finansów odniósł się także do kwestii procedury nadmiernego deficytu, uruchomionej przez Komisję Europejską i przedstawienia KE planu naprawczego finansów publicznych.

"Trwają prace dotyczące budżetu i jednocześnie jesteśmy w tzw. dialogu technicznym z Komisją Europejską. Trwają prace nad planem budżetowo-strukturalnym, który będziemy przedstawiać Komisji Europejskiej. Odnośnie tego, czy ten okres dostosowania będzie okresem 4-letnim czy 7-letnim, to wciąż trwają prace analityczne w Ministerstwie Finansów. Są silne argumenty zarówno za 4-letnim, jak i 7-letnim okresem dostosowawczym" - ocenił minister.

Domański pytany był również, czy przekazując Komisji Europejskiej plany dotyczące polskich finansów, poinformuje ją także o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł.

"Oczywiście najpierw przedstawię plan panu premierowi dotyczący kwoty wolnej, zgodnie z jego decyzją. I chciałem bardzo wyraźnie powiedzieć, bo tutaj słyszałem zapowiedzi cięcia - z roku na rok wydatki będą większe, natomiast my musimy ograniczyć poziom deficytu. I to jest bardzo jasno, czytelnie powiedziane. Kluczowe dla tego procesu będzie utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego. Chciałem przypomnieć, że w tym roku nasza gospodarka rośnie w tempie 3 proc. W zeszłym roku, ostatnim roku rządów PiS-u, gospodarka Polski stanęła. My w Ministerstwie Finansów oczekujemy, że w przyszłym roku polska gospodarka przyspieszy do 3,7 proc." - zapowiedział Domański.

Minister finansów zaznaczył, decyzja odnośnie kwoty wolnej, jak i również innych elementów wydatkowych, będzie podejmowana "w kolejnym kroku".

W lipcu państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski oraz Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. Ponadto Rada uznała, że Rumunia, objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2020 r., nie podjęła skutecznych działań w celu skorygowania swojego deficytu, w związku z czym procedura wobec tego kraju powinna pozostać ponownie otwarta.

Procedura nadmiernego deficytu została wszczęta przeciwko Polsce ponieważ w 2023 r. deficyt finansów publicznych sięgnął w naszym kraju 5,1 proc. PKB, a w tym roku ma wzrosnąć do ok. 5,5 proc. PKB. Poza tym, jak wynika z prognoz polskiego rządu, bez działań konsolidacyjnych dług publiczny w Polsce w kilka lat może przekroczyć 60 proc. PKB.

Pod koniec lipca w wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, prowadzonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zamieszczono informację o prowadzonych w Ministerstwie Finansów pracach nad planem budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 r.

Ma składać się z dwóch części. Pierwsza z nich - przygotowywana przez MF - to część budżetowa, w której należy przede wszystkim przedstawić ścieżkę zlikwidowania nadmiernego deficytu do 2028 roku w zgodzie z przepisami UE. Ponadto mają się tam znaleźć m.in. informacje dotyczące: założeń makroekonomicznych i budżetowych, założeń co do kształtowania się długu.

W drugiej części – strukturalnej - „należy przede wszystkim przedstawić najważniejsze reformy i inwestycje do 2028 r. w reakcji na istotne zalecenia Rady UE lub realizujące wspólne priorytety UE”. Za opracowanie tej części odpowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Poza tym w części strukturalnej „zaprezentowana powinna być również informacja nt. potrzeb inwestycyjnych”.

Państwa członkowskie mają przedstawiać średniookresowe plany budżetowo-strukturalne co 4 lata. Zastąpią one programy stabilności lub konwergencji (w Polsce – Program konwergencji opracowywany w Ministerstwie Finansów) oraz Krajowe Programy Reform (w Polsce – Krajowy Program Reform opracowywany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii). Najważniejszy element planów stanowić będą ścieżki wydatków na co najmniej kolejne 4 lata. Państwa zostały zobowiązane do przedłożenia tego dokumentu po raz pierwszy na jesieni 2024 r. W informacji na stronie KPRM podano, że „uzgodniony z Komisją Europejską termin 15 października 2024 r. na przekazanie Planu pozwoli zapewnić spójność między planem a projektem ustawy budżetowej na rok 2025”.

W połowie czerwca rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2025 r. Resort finansów przewiduje w nich, że wzrost PKB w 2025 r. wyniesie 3,7 proc., a inflacja średnioroczna 4,1 proc. Przyjęto, że bezrobocie rejestrowane na koniec 2025 r. sięgnie 4,9 proc. Założono wzrost płac w gospodarce narodowej w wysokości 7,1 proc., a w samym sektorze przedsiębiorstw o 7,3 proc. Rząd zaproponował średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 r. w wysokości 104,1 proc. w ujęciu nominalnym.

Zgodnie z procedurą budżetową przedstawioną na stronie resortu finansów w sierpniu MF ma opracować i przesłać rządowi wstępny projekt budżetu na następnie przekazać go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na kolejny rok i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu Rada Ministrów ma czas do 30 września br. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama