Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 02:53
Reklama
Reklama

Nie daj się zaskoczyć, sprawdź swoje ubezpieczenie

Podczas rejestracji na wizytę lub badanie podajesz PESEL, by potwierdzić swoje prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Teraz możesz w każdej chwili sprawdzić w aplikacji mojeIKP, czy system potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia. 

mojeIKP to bezpłatna aplikacja na telefon, która daje dostęp do najważniejszych funkcji Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Teraz na swoim telefonie, dzięki aplikacji, możesz kontrolować, czy Twoje ubezpieczenie w NFZ jest aktualne. Jeśli nie, podejmij odpowiednie kroki, zanim pójdziesz do lekarza.

Czym jest eWUŚ

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) to system, który:

  • pozwala szybko sprawdzić Twoje prawo do świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)
  • jest codzienne aktualizowany o informacje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
  • potwierdza prawo do świadczeń zdrowotnych osób ubezpieczonych w innych państwach UE/EFTA, które mieszkają w Polsce i mają odpowiednie poświadczenie wystawione przez NFZ.

Kiedy podajesz swój PESEL w rejestracji, pracownik opieki zdrowotnej sprawdza Twoje ubezpieczenie w systemie. Jeśli w systemie masz status:

  • „zielony” – system potwierdza Twoje prawo do świadczeń w ramach NFZ
  • „czerwony” – system nie potwierdza Twojego prawa do świadczeń w ramach NFZ.  Nie zawsze oznacza to, że nie masz aktywnego ubezpieczenia.

Jak sprawdzisz eWUŚ w mojeIKP

Uruchom aplikację mojeIKP i:

  • zaloguj się
  • przejdź do sekcji e-zdrowie (na dole ekranu)
  • kliknij w kafelek „Ubezpieczenie zdrowotne”
  • zobaczysz na górze jeden z dwóch komunikatów: 
    • Narodowy Fundusz Zdrowia POTWIERDZA prawo do świadczeń zdrowotnych (zielony)
    • Narodowy Fundusz Zdrowia NIE POTWIERDZA prawa do świadczeń (szary).

 Jeśli system nie potwierdza Twojego ubezpieczenia, zobaczysz też wyjaśnienie dodatkowe (znaczek „i” w kółeczku).

Co zrobić, gdy system nie potwierdza ubezpieczenia

Oto, co możesz zrobić, gdy system nie potwierdza ubezpieczenia (Twojego lub Twojej rodziny).

Złóż pisemne oświadczenie

Jeśli przysługuje Ci prawo do świadczeń, potwierdź to pisemnym oświadczeniem. To wystarczy, aby lekarz przyjął Cię w ramach ubezpieczenia.

Za osobę niepełnoletnią oświadczenie podpisuje opiekun. Oświadczenie składaj tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że posiadasz aktywne ubezpieczenie zdrowotne – jeśli go nie masz, NFZ obciąży Cię kosztami leczenia.

Przedstaw dokument potwierdzający ubezpieczenie

Pokaż dokument potwierdzający Twoje prawo do świadczeń, np. legitymację emeryta-rencisty, zaświadczenie od pracodawcy lub aktualne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wyjaśnij swoją sytuację

Potwierdź u swojego pracodawcy, że objął Cię ubezpieczeniem i że odprowadza za Ciebie składkę zdrowotną. A także – że Twoja rodzina (np. mąż, żona, dzieci) jest zgłoszona do ubezpieczenia. Przekaż te informacje do swojego oddziału NFZ.

System nie potwierdza ubezpieczenia – zgłoś się do oddziału NFZ

Jeśli system nie potwierdza Twojego ubezpieczenia, czyli – potocznie mówiąc – nie wyświetla cię na zielono, zgłoś się do oddziału NFZ. EWUŚ się nie myli, a z pomocą pracowników NFZ możesz wyjaśnić swój status. W tym roku do Łódzkiego NFZ zgłosiło się już 865 osób, które w IKP lub w rejestracji poradni dowiedziały się, że EWUŚ nie potwierdza ich prawa do bezpłatnego leczenia.

Najczęstsze powody problemów ze statusem ubezpieczenia dotyczą członków rodziny osób zatrudnionych lub osób prowadzących działalność gospodarczą. Należą do nich między innymi:

  1. zmiana pracodawcy i oczekiwanie na przetworzenie danych w systemach ZUS i NFZ (kilkudniowe);
  2. brak zgłoszenia członka rodziny (męża, żony, dziecka) u nowego pracodawcy;
  3. odłączenie od ubezpieczenia rodzica,  gdy dziecko podejmuje krótkie zatrudnienie na przykład w okresie wakacji;
  4. wskazywanie w dokumentach zgłoszeniowych do ubezpieczenia błędnych dat zgłoszenia członka rodziny (np. mama zatrudniona od 15.05.2024 u pracodawcy X i dziecko dopisane do ubezpieczenia mamy u tego samego pracodawcy od 02.05.2024)

Często system eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń w okresie oczekiwania przez osoby na decyzje innych organów. Jednakże po uzyskaniu decyzji przyznającej prawo do świadczeń zdrowotnych jest ona widoczna w systemie i problem znika.  

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą doradzamy, aby pamiętały o zgłaszaniu do ubezpieczenia zarówno siebie, jak i członków rodziny. Przypominamy, że data zgłoszenia członka rodziny nie może być wcześniejsza niż zgłoszenie głównego ubezpieczonego. Dotyczy to również sytuacji, w których zmiana danych płatnika polega jedynie na zmianie kodu tytułu do ubezpieczenia w ZUS. Prosimy również pamiętać, że nowe zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego musi być poprzedzone dokonaniem wyrejestrowania z poprzedniego ubezpieczenia.

Wniosek o weryfikację ubezpieczenia możesz złożyć:

  • Osobiście – na salach obsługi w Łodzi, Skierniewicach, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim
  • pocztą tradycyjną
  • elektronicznie przez ePUAP.

Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające, że mamy prawo do ubezpieczenia – dokument z pracy:

  • aktualne zaświadczenie od pracodawcy wskazujące dane: ubezpieczonego, jego członków rodziny, płatnika składek, datę i tytuł zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

lub

  • dla pracownika: druk ZUS ZUA ,
  • dla członka rodziny: druk ZUS ZUA pracownika oraz druk ZUS ZCNA członka rodziny;

lub

  • zaświadczenie z ZUS.

Po weryfikacji zgłoszenia w bazie danych NFZ, otrzymasz informację o Twoim aktualnym statusie ubezpieczenia zdrowotnego. Postępowanie wyjaśniające trwa zazwyczaj do 30 dni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama