2024-10-07, 13:23 Łódź (PAP)
Łódź/ Pijana kobieta staranowała swoim BMW siedem samochodów
Pijana kobieta staranowała swoim BMW siedem samochodów na osiedlowym parkingu w Łodzi. Zatrzymał ją mieszkający w pobliżu policjant, kiedy wbiła się w ostatni z nich. Sprawczyni odpowie za jazdę po pijanemu i zniszczenie mienia.
36-letnia łodzianka w niedzielę (6 października) późnym wieczorem wsiadła po pijanemu do BMW i ruszyła osiedlową uliczką, taranując zaparkowane wzdłuż niej samochody. Poważnie uszkodziła siedem z nich. Kobietę zatrzymał mieszkający na osiedlu funkcjonariusz drogówki.
Policjantom, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, zatrzymana tłumaczyła, że chciała tylko przeparkować auto. "Badanie alkomatem wykazało w kobieta ma ponad 2,5 prom. alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu" - powiedziała PAP Kamila Sowińska z KP w Łodzi.
Sprawczyni kolizji za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Za spowodowanie kolizji została już ukarana mandatem w wysokości 3 tys. złotych. Ponieważ uszkodziła siedem samochodów, odpowie za zniszczenie mienia, musi się też liczyć z karą nawet do 5 lat więzienia. Będzie też musiała pokryć straty, jakie ponieśli właściciele zniszczonych samochodów, a te - jak ocenia policja, mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tys. zł.
Sprawa trafiła do śledczych z VIII Komisariat Policji w Łodzi, którzy będą czekać na doniesienia od pokrzywdzonych, ponieważ przestępstwo zniszczenia mienia jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. (PAP)
2024-10-07, 11:38 Kraków (PAP)
Małopolskie/ Wzrosła liczba procedur niebieskiej karty
W Małopolsce wzrosła liczba procedur niebieskiej karty – wynika z policyjnych statystyk. Sytuację ma poprawić nowo powołany Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Jego przedstawiciele zaapelowali w poniedziałek o wrażliwość na krzywdę innych.
„Bardzo poważnie traktujemy kwestie przemocy domowej i stanowczo dajemy im opór. Nie ma naszej zgody na to, by w czterech ścianach działy się tragedie” – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar na briefingu prasowym. Jego zdaniem istotne jest to, aby już od małego uczyć dzieci, że jeżeli dzieje się krzywda, to trzeba interweniować, nie należy w takim przypadku trzymać się wpajanej od dzieciństwa formułki: „Nie skarż”.
„Krzyki w czterech ścianach to dla wielu osób temat tabu. Powinno to się jednak zmienić. Powinniśmy reagować, gdy komuś za ścianą dzieje się krzywda” – podkreśliła wicewojewoda, przewodnicząca nowo powołanego zespołu Elżbieta Achinger.
Zapobiegać przemocy domowej ma procedura niebieskiej karty. W 2023 r. na w kraju wszczęto ponad 62 tys. procedur. „To jest duża liczba” – powiedziała zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie Aneta Giżyńska.
Zwróciła uwagę na dane o izolacji sprawców od ofiar. W Małopolsce w 2023 r. policjanci zastosowali ponad 800 takich izolacyjnych środków, podczas gdy przez osiem miesięcy 2024 r. już ponad 2200.
Statystyki pokazują również, że wzrosła liczba procedur niebieskiej karty. W 2022 r. takich procedur w Małopolsce wszczęto ponad 4400, w tym ponad 1000 dla małoletnich. zanotowano 48 przypadków odebrania dziecka z rodziny w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka.
W 2023 r. wszczęto ponad 5300 procedur niebieskiej karty, w tym prawie 2000 dla małoletnich, zanotowano 66 przypadków zapewnienia dziecku ochrony w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową.
W I połowie 2024 r. wszczęto 3150 procedur „Niebieskie Karty”, w tym prawie 1500 dla małoletnich, i zanotowano 48 przypadków zapewnienia dziecku ochrony w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Policja przypomina, że w przypadku przemocy domowej ofiary mogą zwrócić się do dzielnicowego, udać na komisariat, a w nagłych przypadkach powinny zadzwonić pod numer alarmowy 112.
We wrześniu tego roku operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie odebrali ponad pół tysiąca połączeń dotyczących przemocy. W całym 2023 r. – prawie 6500.
Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej liczy 35 osób. To pracownicy urzędu wojewódzkiego, policji, sądów, prokuratury, środowiska medycznego, kuratorium oświaty, organizacji pozarządowych i pełnomocnik wojewody ds. równego traktowania.
Zespół ma diagnozować problem i działać na rzecz wzmocnienia współpracy jednostek zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy, a także przygotowywać zalecenia i procedury postępowania interwencyjnego w sytuacjach kryzysowych. (PAP)
Więcej informacji na kolejnych stronach
Napisz komentarz
Komentarze