Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Imię Karol otrzymał na cześć Karola Habsburga, którego będąc papieżem ogłosił błogosławionym. Jego dzieciństwo wypełniały liczne dramaty - przeżył śmierć nowonarodzonej siostry, w wieku 9 lat stracił matkę, trzy lata później zmarł starszy brat Edmund. Jego ksywka wśród kolegów z dzieciństwa to Lolek. Tak jak rówieśnicy kochał sport, teatr, przygody, podróże, ale i wyróżniał się pobożnością. Nie obca była mu też ciężka praca fizyczna. Już jako nastolatek, podczas okupacji pracował w kamieniołomach i kotłowni. Jednocześnie studiował konspiracyjnie w Metropolitalnym Seminarium Duchownym, gdzie uzyskał święcenia kapłańskie. W 1958 roku został biskupem, a w 1964 roku arcybiskupem Krakowa.
Habemus Papam Polsko
Świat usłyszał o nim 16 października 1978 roku około godziny 17.15, kiedy w siódmym głosowaniu wybrano Wojtyłę na papieża. Śmiało można uznać, że zapoczątkował nową epokę nie tylko w dziejach Kościoła, ale i świata. Od tego momentu Kościół zmienił swoje oblicze. Za sprawą Jana Pawła II doszło do historycznych wydarzeń, jak choćby wizyta w Wielkiej Brytanii, która od 1534 roku nie uznawała władzy zwierzchniej Stolicy Apostolskiej czy w amerykańskim Białym Domu.
Podczas pontyfikatu Wojtyła odbył ponad 100 pielgrzymek, spotykał się z chorymi, prześladowanymi. Posługiwał się prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu docierał do bardzo wielu ludzi. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z innymi religiami jak judaizm czy islam. Był pierwszym papieżem, który zawitał do Sejmu RP.
Jego pielgrzymki do naszego kraju nie tylko dodawały energii stłamszonym przez władzę ludziom, ale i przyczyniły się do upadku systemów komunistycznych w całym bloku wschodnim. 13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie doszło do zamachu na papieża. Polak na szczęście przeżył, a nawet wybaczył Mehmetowi Ali Agcy i przyjął na audiencję jego matkę.
Jan Paweł II pełnił funkcję zwierzchnika Kościoła do końca życia. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. W uroczystościach pogrzebowych na placu św. Piotra uczestniczyło około 300 tysięcy osób oraz 200 prezydentów i premierów, liczni przedstawiciele różnych religii światowych, w tym duchowni islamscy i żydowscy. W naszym kraju wprowadzono sześciodniową żałobę narodową i bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że były to wyjątkowe dni dla każdego Polaka. Politycy powstrzymywali się w tym czasie od publicznych kłótni, w mediach niemal cały czas antenowy poświęcony był papieżowi Janowi Pawłowi II. Ogromny smutek było widać także na ulicach naszych miast – ludzie byli dla siebie niezwykle wyrozumiali, wspólnie modlili się nawet kibice nieprzychylnych sobie klubów piłkarskich.
27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.
Dzień Papieża Jana Pawła II i Dzień Papieski
Dzień Papieża Jana Pawła II upamiętnia historyczne wydarzenie, jakim był wybór Polaka na papieża. Decyzję o powołaniu święta podjął Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku. Uchwalę uzasadniono w następujący sposób: Składając hołd największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości. Ustawę ustanawiającą święto poparło 338 posłów, tylko trzech było przeciwnych.
Równolegle do Dnia Papieża Jana Pawła II obchodzimy również w Polsce Dzień Papieski (od 2001 roku) . Z tą różnicą, że jest to niedziela poprzedzająca wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a nie 16 października. Wydarzenia można jednak traktować jako jedną całość, oba mają na celu uczcić pamięć o wielkim rodaku. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia". Każdego roku obchodom towarzyszą różne związane z Karolem Wojtyłą, np. „Orędownik prawdy”, „Papież rodziny”, „Obrońca godności człowieka”.
W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla młodzieży z biednych rodzin. Ponadto w całej Polsce oraz w środowiskach polonijnych odbywają się liczne wydarzenia duchowe oraz kulturalne, takie jak msze święte, czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje poświęcone historii życia i pontyfikatu, spektakle, musicale, gry miejskie, happeningi, zawody sportowe. Wiele z nich jest transmitowanych przez media. Podczas uroczystej gali wręczone zostają też nagrody TOTUS dla osób lub instytucji które przyczyniają się do promocji nauczania Jana Pawła II.
Święto Jana Pawła II ma więc bardzo ważne znaczenie dla Polaków. Warto jednak pamiętać, by wynieść z niego dla siebie jakąś naukę. Choćby taką, by z życzliwością podchodzić do innych ludzi. Lolek z pewnością byłby zadowolony.
Napisz komentarz
Komentarze