Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 05:15
Reklama
Reklama

Trwają prace dot. nowelizacji k.p.c. Resort sprawiedliwości zapowiada przyspieszenie w sądach

Jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Sprawiedliwości, trwają prace nad zmianami prawa, których celem jest rozładowanie zatorów w sądach. Sędziowie mieliby otrzymać instrumenty pozwalające np. na szybsze rozpoznawanie spraw frankowych. Eksperci przekonują, że to dobry kierunek, zwłaszcza że sporów między frankowiczami a bankami będzie jeszcze przybywać. Ale dodają, że sama zmiana przepisów nie zawsze wystarcza, o czym już można było się przekonać. Znawcy tematu podkreślają, że olbrzymi napływ pozwów frankowych spowodował wydłużenie czasu orzekania w innych kategoriach spraw. Widoczne jest to przede wszystkim w sądach okręgowych. Zdarza się, że pierwsze wolne terminy są za rok lub nawet dłużej.
  • Źródło: (MN, Październik 2024 r.) Ww. materiał  jest udostępniony na zasadzie nieodpłatnej licencji. © MondayNews Polska | Wszelkie prawa zastrzeżone.

Resort zapowiada zmiany

Jak przekazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, trwają prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w zakresie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Dotyczą one dwóch projektów. Pierwszy z nich ma obejmować generalne zmiany w k.p.c. Ich celem jest wyeliminowanie najistotniejszych mankamentów, w tym błędów i luk prawnych. W szczególności brane są pod uwagę propozycje zgłaszane przez sędziów, a także samorządy – adwokacki i radcowski.

– Niezależnie od tego trwają prace nad odrębnym projektem ustawy, która dałaby sędziom instrumenty pozwalające na rozładowanie zatorów w sądach, wynikających z wpływu w krótkim czasie ogromnej liczby tzw. spraw frankowych. Ma ona zawierać regulacje, które pozwolą na szybsze rozpoznawanie tych spraw, biorąc pod uwagę to, że zdecydowana większość występujących w nich zagadnień prawnych została już wyjaśniona w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwość Unii Europejskiej oraz Sądu Najwyższego – zapowiada resort sprawiedliwości.

Wszelkie działania, które mogą odciążyć sądy, są krokiem w dobrym kierunku, co podkreśla adwokat Ryszard Kalisz. Jak stwierdza były minister spraw wewnętrznych i administracji, już w obecnym stanie prawnym sędziowie mają pewne narzędzia pozwalające na przyspieszenie postępowań, choć nie zawsze z nich korzystają w pełnym zakresie. Do tego ekspert przypomina, że podobne reformy, które miały na celu usprawnienie pracy sądów, były już wprowadzane (nowelizacja z 2019 roku) i nie przyniosły znaczących zmian w praktyce sądowej. To pokazuje, że sama zmiana przepisów nie zawsze wystarcza, jeśli nie idzie w parze ze zmianami organizacyjnymi i zwiększeniem liczby sędziów.

– Na tego typu działania nie jest za późno, gdyż jesteśmy mniej więcej w połowie drogi, jeśli chodzi o ilość spraw do rozstrzygnięcia zalegających w sądach. Istnieje realna szansa na rozładowanie zatorów w tym względzie, jeśli rozsądnie podejdzie się do zmian. I sadzę, że sami frankowicze na nie czekają – komentuje radca prawny Adrian Goska z Kancelarii SubiGo. 

Z kolei adwokat Milena Mocarska z Kancelarii MBM Legal przekonuje, że spraw sądowych dotyczących kredytów waloryzowanych do walut obcych jest naprawdę dużo i cały czas ich przybywa. Wydaje się, że większość tego typu sporów może być rozpoznawana szybko w oparciu o dotychczasowe ugruntowane już orzecznictwo TSUE i Sądu Najwyższego. Według ekspertki, kierunek zmian jest zatem dobry. Natomiast skuteczność tego pomysłu będzie zależała od tego, jakie konkretnie rozwiązania zostaną wprowadzone i na ile sędziowie będą z nich korzystać.

– Sądy, zwłaszcza te w Warszawie, gdzie znajduje się większość siedzib banków, borykają się z przeciążeniem. Jest to problem systemowy, a ograniczona obsada kadrowa na stanowiskach sędziowskich znacząco wpływa na tempo postępowań. Uproszczenia, takie jak rozstrzyganie spraw na posiedzeniach niejawnych czy przesłuchiwanie stron na piśmie, mogą przyspieszyć rozpoznawanie spraw. Jednak w praktyce nie rozwiążą one problemu zatorów sądowych, jeśli nie zostaną wprowadzone bardziej kompleksowe rozwiązania, np. związane z obsadą sędziowską – dodaje mec. Kalisz.

Czekają nie tylko frankowicze

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że projektowana ustawa ma na celu odciążenie sądów od spraw frankowych, a w konsekwencji przyspieszenie rozpoznawania przez sądy wszystkich kategorii spraw. W rezultacie planowane zmiany będą służyć wszystkim użytkownikom wymiaru sprawiedliwości. 

– Najbardziej dotknięte napływem spraw frankowych są wydziały cywilne. W Warszawie utworzono XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego, czyli tzw. wydział frankowy, który zajmuje się rozpatrywaniem tych sporów. Część z prowadzonych przeze mnie spraw została tam właśnie przeniesiona. Jednak nie wszystkie kwestie frankowe trafiają do tego wydziału, co sprawia, że pozostałe wydziały cywilne są wciąż przeciążone – analizuje adwokat Ryszard Kalisz. 

Według radcy prawnego Adriana Goski, olbrzymi napływ pozwów frankowych z pewnością spowodował wydłużenie czasu orzekania w innych kategoriach spraw. Problem dotyczy w dużej mierze sądów okręgowych. Ekspert z Kancelarii SubiGo dodaje, że spory, które tam ucierpiały najbardziej to m.in. rozwody. W niektórych sądach okręgowych czeka się na nie nawet 2-3 lata. Do tego dochodzą sprawy majątkowe o wartości ponad 100 tys. zł. Jak zaznacza Milena Mocarska, nie ma znaczenia, czy pozew wpływający do sądu dotyczy kredytu frankowego, czy czegoś innego. Sprawa musi odczekać w kolejce spraw do załatwienia. Dotyczy to zarówno oczekiwania na wyznaczenie rozprawy, jak również podjęcia jakichkolwiek czynności związanych z pismami składanymi przez strony.

– Obecnie w sądach okręgowych, zwłaszcza w Warszawie, czas oczekiwania na wyznaczenie terminu w sprawach cywilnych może wynosić nawet kilka lat. Klienci często nie rozumieją, dlaczego tak długo muszą czekać, co budzi ich frustrację. Składane wnioski o przyspieszenie rozpoznania sprawy zazwyczaj nie przynoszą rezultatów. Sądy wskazują, że pierwszy wolny termin jest dostępny dopiero za rok lub dłużej. Przeciążenie sądów wpływa więc bezpośrednio na wydłużenie postępowań. Szczególnie dotyka to osoby oczekujące na szybkie rozstrzygnięcia w sprawach cywilnych, niekoniecznie związanych z kredytami frankowymi – podsumowuje były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Obraz NomeVisualizzato z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Michał Jodłowski nowym przewodniczącym Rady PowiatuOTWARCIE SEZONU ŚLIZGAWKOWEGO - UPIORNIE FAJNA ZABAWA NA LODZIE!Tomaszów Mazowiecki – Atrakcje na Chłodne DniIle jest Dino w Polsce? Kto jest właścicielem tej dynamicznie rozwijającej się sieci?2 bramki i awansRehabilitacja dla dzieci w ramach NFZSesja Rady powiatu dzisiaj o 16Rozwijaj się zawodowo. Kurs tapingu dla trenerów i instruktorówZaduszki jazzowe z Maxem MiszczykiemZaduszki na jazzowo w Powiatowym Centrum Animacji SpołecznejKrystyna Janda: spektakl "Koniec czerwonego człowieka" to przestrogaLee. Na własne oczy
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Może i dobry pomysł zamiast dawać doskonałą nawierzchnie po okolicznych wiochach, to lepiej przez miasto. Metropolie mają to do siebie że główne drogi przecinają centra miast, z dużym pożytkiem dla mieszkańców.Źródło komentarza: W Wolborzu chcą S12... ale przez TomaszówAutor komentarza: mirkaTreść komentarza: Jak można być idiotką i się tym chwalić? A czytujesz coś więcej poza smami? Słowo pisane za trudne? To pismo obrazkowe czytajŹródło komentarza: Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyAutor komentarza: EwelinaTreść komentarza: A krytykuje osoba, która dwóch zdań poprawnie napisać nie potrafi. Gratuluję. Kolejny "glonojad" w natarciuŹródło komentarza: Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyAutor komentarza: taka sytuacjaTreść komentarza: W kwestii dojazdu, przejazdu, ruchu samochodów cieżarowych, zapomiano o podstawowej kwestii czyli o dojazdach docelowych do posesji. Ruch cięzarówek do budujących się domów, osiedli, dojazdów docelowych do firm będzie odbywał się nadal. Być może pod wybudowaniu S12 zniknie część tranzytu z BIałej Góry ale np. ruch samochodów ciężarowych z zakładu i sortowni piasku do eksploatowanych wyrobisk będzie nadal odbywał się drogą w kierunku Smardzewic do ul. Tomanka i dalej tą ulicą, tak jak do tej pory. Problem więc zniknie tylko częściowo a gmina przy budowie S12 zostanie mocno zdegradowana. Efekt średni, żeby nie napisac marny, a koszty społeczne, środowiskowe bardzo duże. Rachunek zysków i strat jest więc oczywisty.Źródło komentarza: Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Przeczytanie ze zrozumieć tego "artykułu" graniczy z cudem - nie wiem kto to pisze, ale ludzie!!! Wystawiacie jakieś zlepki notatek z Facebooka?!z błędami stylistycznymi i gramatycznymi 👀👀Źródło komentarza: Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyAutor komentarza: oooTreść komentarza: Miał do wyboru dobro ludzi, szczególnie dzieci a dobro kościoła - noi wybrał niestety to drugie...Źródło komentarza: Dzień Papieża Jana Pawła II
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama