Skóra atopowa, czyli jaka?
O skórze atopowej mówi się, gdy obserwuje się typowe objawy. Najbardziej charakterystycznym jest utrzymujący się lub nawracający, przewlekły stan zapalny. Dodatkowo skóra atopowa jest przesuszona, skłonna do podrażnień. Osobom zmagającym się z problemem towarzyszy także uporczywy świąd. Jest to problem osób, u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry. AZS jest chorobą autoimmunologiczną, której leczenie polega na łagodzeniu dolegliwości i poprawie komfortu życia pacjenta.
W terapii AZS wykorzystywane są leki histaminowe, pozwalające zniwelować negatywne działanie alergenów. Specyfika choroby sprawia, że bardzo ważna jest pielęgnacja skóry, realizowana w ramach profilaktyki.
Skóra atopowa cechuje się skłonnością do przesuszania. Ze względu na osłabioną barierę lipidową obserwuje się problem z prawidłowym zatrzymywaniem wilgoci. Nadmierna suchość skóry powoduje także szorstkość, a brak właściwej ochrony może prowadzić do łuszczenia naskórka.
Uczucie swędzenia w przypadku skóry atopowej pojawia się w efekcie kontaktu z czynnikami drażniącymi lub pod wpływem stresu. Charakterystyczną cechą jest to, że swędzenie nasila się wieczorem i w nocy. Intensywne drapanie może prowadzić do mikrouszkodzeń skóry, co wywołuje jeszcze większy świąd, stan zapalny nasila się, a kondycja skóry dalej się pogarsza. Bez właściwego wsparcia i kosmetyków, jak np. Eloderm dla dorosłych, kondycja skóry nie poprawi się.
Wpływ czynników zewnętrznych na skórę atopową
Osoby zmagające się ze skórą atopową mogą nadmiernie reagować na działanie czynników zewnętrznych. Drażniąco na skórę działać mogą zarówno różnego rodzaju detergenty, czy alergeny, materiały syntetyczne jak również czynniki atmosferyczne. Należy podkreślić, że skóra atopowa jest wyjątkowo wrażliwa. Wiatr, niska i wysoka temperatura, niska wilgotność powietrza, mogą nasilać problemy ze skórą.
Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji. Najlepiej jest wybierać produkty przeznaczone dla osób ze skórą atopową, jak np. Eloderm emulsja do kąpieli. Tego typu kosmetyki pozbawione są substancji zapachowych i innych czynników drażniących.
Pielęgnacja skóry atopowej
O skórę atopową należy dbać w sposób szczególny przez cały rok. Jesienią i zimą zaniedbania prowadzić mogą do nawrotu choroby i pogorszenia kondycji skóry. Chłodniejsze powietrze, niższa wilgotność powietrza, przebywanie w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, w których poziom wilgotności również jest niższy, wiatr, to czynniki wpływające negatywnie na skórę atopową.
Nawilżenie i natłuszczenie
Jedną z podstawowych zasad, jakie obowiązują przy pielęgnacji skóry atopowej, jest właściwe nawilżenie i natłuszczenie. Najważniejsze, aby wybrać kosmetyki zapobiegające utracie wody, które pomogą chronić naturalną barierę ochronną. Natłuszczanie i nawilżanie skóry musi odbywać się regularnie.
Najlepiej sięgać po produkty przeznaczone dla alergików. Ich skład jest specjalnie opracowany, aby odpowiadać na szczególne potrzeby wrażliwej skóry. Wspomagają zatrzymywanie wody, a dodatkowo pozbawione są substancji zapachowych, parabenów, czy konserwantów, które mogą działać drażniąco.
Doskonale sprawdzą się kremy, jak np. Eloderm krem. Specjalna formuła wspomaga skórę, przynosi ukojenie, intensywnie nawilżając i łagodząc podrażnienia. Jesienią i zimą dobrze jest odpowiednio zabezpieczać skórę przed każdym wyjściem na zewnątrz.
Pielęgnacja podczas mycia i kąpieli
Osoby ze skórą atopową powinny pamiętać, żeby unikać gorącej wody. W okresie zaostrzonych objawów warto zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Krótkie kąpiele w chłodniejszej wodzie nie uszkadzają delikatnej warstwy lipidowej, czyli ryzyko dużego przesuszenia jest mniejsze.
Miłośnicy kąpieli w wannie powinni zdecydować się na specjalne, natłuszczające preparaty do kąpieli. Dostępne w postaci emulsji lub olejków, wspierają nawilżenie skóry. Bardzo ważne jest, aby korzystać z nich regularnie, a po skończonej kąpieli skórę osuszyć miękkim ręcznikiem, unikając pocierania. Po każdej kąpieli należy też sięgnąć po odpowiednie kosmetyki.
Napisz komentarz
Komentarze