Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 04:41
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Jak dbać o skórę atopową w okresie jesienno-zimowym?

Właściwa pielęgnacja skóry to klucz nie tylko do pięknego wyglądu, ale też zdrowia. O skórę powinien dbać każdy, bo to naturalna bariera, chroniąca przed wnikaniem patogenów do wnętrza organizmu. W okresie jesienno-zimowym skóra wymaga szczególnego wsparcia, szczególnie u osób zmagających się z problemem atopii. Kiedy mówi się o skórze atopowej i jak o nią prawidłowo zadbać?

Skóra atopowa, czyli jaka?

O skórze atopowej mówi się, gdy obserwuje się typowe objawy. Najbardziej charakterystycznym jest utrzymujący się lub nawracający, przewlekły stan zapalny. Dodatkowo skóra atopowa jest przesuszona, skłonna do podrażnień. Osobom zmagającym się z problemem towarzyszy także uporczywy świąd. Jest to problem osób, u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry. AZS jest chorobą autoimmunologiczną, której leczenie polega na łagodzeniu dolegliwości i poprawie komfortu życia pacjenta.

W terapii AZS wykorzystywane są leki histaminowe, pozwalające zniwelować negatywne działanie alergenów. Specyfika choroby sprawia, że bardzo ważna jest pielęgnacja skóry, realizowana w ramach profilaktyki.

Skóra atopowa cechuje się skłonnością do przesuszania. Ze względu na osłabioną barierę lipidową obserwuje się problem z prawidłowym zatrzymywaniem wilgoci. Nadmierna suchość skóry powoduje także szorstkość, a brak właściwej ochrony może prowadzić do łuszczenia naskórka.

Uczucie swędzenia w przypadku skóry atopowej pojawia się w efekcie kontaktu z czynnikami drażniącymi lub pod wpływem stresu. Charakterystyczną cechą jest to, że swędzenie nasila się wieczorem i w nocy. Intensywne drapanie może prowadzić do mikrouszkodzeń skóry, co wywołuje jeszcze większy świąd, stan zapalny nasila się, a kondycja skóry dalej się pogarsza. Bez właściwego wsparcia i kosmetyków, jak np. Eloderm dla dorosłych, kondycja skóry nie poprawi się.

Wpływ czynników zewnętrznych na skórę atopową

Osoby zmagające się ze skórą atopową mogą nadmiernie reagować na działanie czynników zewnętrznych. Drażniąco na skórę działać mogą zarówno różnego rodzaju detergenty, czy alergeny, materiały syntetyczne jak również czynniki atmosferyczne. Należy podkreślić, że skóra atopowa jest wyjątkowo wrażliwa. Wiatr, niska i wysoka temperatura, niska wilgotność powietrza, mogą nasilać problemy ze skórą.

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji. Najlepiej jest wybierać produkty przeznaczone dla osób ze skórą atopową, jak np. Eloderm emulsja do kąpieli. Tego typu kosmetyki pozbawione są substancji zapachowych i innych czynników drażniących.

Pielęgnacja skóry atopowej

O skórę atopową należy dbać w sposób szczególny przez cały rok. Jesienią i zimą zaniedbania prowadzić mogą do nawrotu choroby i pogorszenia kondycji skóry. Chłodniejsze powietrze, niższa wilgotność powietrza, przebywanie w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, w których poziom wilgotności również jest niższy, wiatr, to czynniki wpływające negatywnie na skórę atopową.

Nawilżenie i natłuszczenie

Jedną z podstawowych zasad, jakie obowiązują przy pielęgnacji skóry atopowej, jest właściwe nawilżenie i natłuszczenie. Najważniejsze, aby wybrać kosmetyki zapobiegające utracie wody, które pomogą chronić naturalną barierę ochronną. Natłuszczanie i nawilżanie skóry musi odbywać się regularnie.

Najlepiej sięgać po produkty przeznaczone dla alergików. Ich skład jest specjalnie opracowany, aby odpowiadać na szczególne potrzeby wrażliwej skóry. Wspomagają zatrzymywanie wody, a dodatkowo pozbawione są substancji zapachowych, parabenów, czy konserwantów, które mogą działać drażniąco.

Doskonale sprawdzą się kremy, jak np. Eloderm krem. Specjalna formuła wspomaga skórę, przynosi ukojenie, intensywnie nawilżając i łagodząc podrażnienia. Jesienią i zimą dobrze jest odpowiednio zabezpieczać skórę przed każdym wyjściem na zewnątrz.

Pielęgnacja podczas mycia i kąpieli

Osoby ze skórą atopową powinny pamiętać, żeby unikać gorącej wody. W okresie zaostrzonych objawów warto zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Krótkie kąpiele w chłodniejszej wodzie nie uszkadzają delikatnej warstwy lipidowej, czyli ryzyko dużego przesuszenia jest mniejsze.

Miłośnicy kąpieli w wannie powinni zdecydować się na specjalne, natłuszczające preparaty do kąpieli. Dostępne w postaci emulsji lub olejków, wspierają nawilżenie skóry. Bardzo ważne jest, aby korzystać z nich regularnie, a po skończonej kąpieli skórę osuszyć miękkim ręcznikiem, unikając pocierania. Po każdej kąpieli należy też sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama