Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 14:00
Reklama
Reklama

Program bezpłatnych badań Profilaktyka 40 Plus został przedłużony do końca kwietnia 2025 r.

  • Prawie 5 mln Polaków skorzystało już z bezpłatnego programu Profilaktyka 40 PLUS. W Łódzkiem 168 tys. mieszkańców regionu.
  • Można skorzystać z programu nawet po raz 3. Tę szansę ma 335 tys. Polaków, które zrealizowały drugie skierowanie na badania przed 30 kwietnia 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłużyło Program Profilaktyka 40 plus. Zyskujemy 4 miesiące na zrobienie bezpłatnych badań. Każdy kto skończył 40 lat, bez względu na to czy ma 41, 65 czy 70 lat i jak często korzysta z opieki zdrowotnej, może sprawdzić stan swojego zdrowia. Wystarczy wypełnić ankietę, aby otrzymać skierowanie na kilkanaście ważnych badań diagnostycznych, które mogą uratować życie i zdrowie.  Wyniki badań warto skonsultować z lekarzem POZ.

Badania w programie m.in. profil lipidowy, badanie poziomu PSA, poziomu kwasu moczowego, kreatyniny,  czy próby wątrobowe stosowane w rozpoznawaniu chorób wątroby i dróg żółciowych, pozwalają w porę wykryć potencjalne schorzenia i skutecznie je leczyć.

Pacjent zyskuje bezpłatnie możliwość szybkiego skorzystania z diagnostyki w zakresie najczęstszych chorób jak otyłość, cukrzyca, choroby wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, rak jelita grubego czy rak prostaty (w pakiecie dla mężczyzn).

W Łódzkiem badanie w ramach Profilaktyki 40 Plus uratowało co najmniej 1 życie

W Łódzkiem badanie na krew utajoną w kale dostępne w ramach Profilaktyki 40 + i determinacja pani pielęgniarki w samą porę uratowały pacjentowi życie i zdrowie.

- Dostaliśmy skierowanie na kolonoskopię. Badanie wykryło polipy i guza po badaniu histopatologicznym określonego jako rak gruczołowy. Lekarz onkolog powiedział, że guz został wykryty w najlepszym momencie, bez nacieków i przerzutów, więc rokowania są bardzo pomyślne - napisała w liście do poradni żona pacjenta, która jest przekonana, że badanie uratowało jej mężowi życie.

Zbadaj się po raz drugi lub trzeci

Po upływie 12 miesięcy od pierwszego badania pacjent automatycznie otrzymuje skierowanie na drugie badania. Nie trzeba raz jeszcze wypełniać ankiety. Skorzystamy z takich  samych badań jak poprzednio.

Badania w Profilaktyce 40Plus  można też zrobić… po raz trzeci, jeśli minęło 12 miesięcy od drugiego badania. Nie potrzeba wypełniać ankiety. Wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym do laboratorium, które wykonuje badania. Skierowanie na ten sam pakiet badań jest już na naszym IKP.

Po raz trzeci z programu może skorzystać 335 tys. Polaków, którzy zrealizowali drugie skierowanie na badania przed 30 kwietnia 2024 r.

Profilaktyka 40+ w Polsce i w Łódzkiem

W całej Polsce z programu Profilaktyka 40+ skorzystało niemal 5 milionów Polaków. Przebadało się 2,6 mln pacjentów do 65. roku życia (20% uprawnionych do badań z tej grupy wiekowej). W Łódzkiem z programu do końca 2024 r.  skorzystało 168 tys. osób, większość to kobiety – 100 tys. 

W Łódzkiem Program realizują 163 laboratoria i poradnie POZ.

Jak dostać skierowanie na  badania w ramach Profilaktyka 40 +

Aby uzyskać skierowanie wystarczy wypełnić ankietę. Można ją wypełnić:

  • na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” >> „Ankiety”
  • w aplikacji mojeIKP

Po kliknięciu „Dalej” na koniec sekcji pytań dotyczących zdrowia, pojawią się spersonalizowane porady zdrowotne. E-skierowanie na badania będzie dostępne na IKP w zakładce „Skierowania”.

Ankietę można wypełnić także:

  • w placówce, która uczestniczy w programie. 

Ankieta Profilaktyki 40 PLUS dla osób w wieku 40-64 lat zawiera pytania dotyczące:

  • masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
  • ryzyka chorób układu krwionośnego
  • aktywności fizycznej
  • sposobu odżywania się
  • picia alkoholu
  • palenia lub innych form używania tytoniu i nikotyny
  • ryzyka chorób onkologicznych.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania z tematycznej grupy pacjent dostaje krótkie podsumowanie wraz z poradą zdrowotną. 

Ankieta dla osób mających 65 lat i więcej jest krótsza, a wybiera się między odpowiedzią „tak” lub nie” na kolejne pytania. 

Jak się umówić na badania

Na badania można się umówić:

Badania w ramach programu

Na badania wystarczy wziąć dowód osobistym i  pojemnik z materiałem biologicznym, jeśli konieczne jest np. badanie moczu lub kału. Nie trzeba pokazywać e-skierowania – jest w systemie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Uważam, że nie wolno tak oceniać ludzi. Można to zrobić po roku. Wtedy krytykować, albo chwalić. Pytanie jakie miał dokonania poprzednik? Jakieś podsumowanie?Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: TMMMTreść komentarza: Pracować się nie chce, to załatwia sobie dobre fuchy, żeby za darmo brać pieniądze.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: MajowiecTreść komentarza: Wilk jest naturalnym wrogiem psa....Źródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?Autor komentarza: KunoTreść komentarza: nie potrzebny jest hycel tylko wilk:), nie uraczymy ani psa ani lisaŹródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jeżeli piotrowski SOR przyjmuje około 100 pacjentów na dobę. W tym tłumie z pewnością około 10-15 delikwentów jest po spożyciu albo w stanie upojenia alkoholowego. W takiej sytuacji, nawet święty lekarz może być pijany. Już widzę, że jak ten lekarz zostanie zwolniony ze szpitala, to jeśli to jest dobry lekarz, to każdy inny szpital przyjmie jego z "łotwartymi łapami".Źródło komentarza: Pijany lekarz na SOR w Piotrkowie; szpital: to karygodne, będą konsekwencjeAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Wiadomo katecheci powskakiwali na dobrze płatne stołki i dlatego w kościołach coraz mniej młodych, puste głowy bo wiara nie wpojona młodemu pokoleniu.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektorem
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama