[reklama2]
Pierwszą grupę wydatków stanowi wspieranie sytuacji rodzin poprzez zaspokojenie podstawowych potrzeb socjalno – bytowych. Poprawa sytuacji finansowej dziecka i rodziny to wypłaty zasiłków celowych. Z tej formy wsparcia korzystają u nas 724 rodziny. Ogólna pula wydatków w ubiegłym roku przekroczyła 455 tysięcy zł.
Zasiłki okresowe wypłacono 520 osobom. Osiągnęły one kwotę 945 tysięcy złotych. Pokaźna kwota 1,5 miliona zł wypłacana jest jako dodatek mieszkaniowy. Otrzymują go 1454 osoby. Dodatek energetyczny trafia do 110 osób (13 tysięcy złotych). Stypendia z MOPS trafiają do blisko 1000 osób i kosztują niemal milion złotych.
Największa pula wydatków (13,7 miliona) to świadczenia rodzinne. Wciąż sporym problemem są świadczenia alimentacyjne. Kosztują one ponad 4 miliony złotych.
Kolejna grupa związana jest z zapewnieniem rodzinom pomocy rzeczowej (środki czystości, odzież, żywności) oraz organizowanie wypoczynku dla rodzin z dzieci dysfunkcyjnych. Wsparcie udzielane jest przez MOPS oraz organizacje pozarządowe i miejskie parafie. Liczba rodzin którym udzielono pomocy w formie: środków czystości 65, odzieży 46, żywności – 195. W zorganizowanym wypoczynku, dziki wsparciu pomocy społecznej uczestniczyło 24 dzieci.
W 2016 roku zapewniano także dożywiania dzieciom w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Liczba dzieci korzystających z posiłków dofinansowanych przez MOPS - 1164, na kwotę 600.739,92 zł
Liczba rodzin z którymi podjęto działania na rzecz zmniejszenia zadłużenia czynszowego – 12 w tym 2 rodziny podpisały porozumieniewe własnym zakresie z TTBS, w celu odpracowania zadłużenia.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej współfinansuje pobyt dziecka w tzw. pieczy zastępczej. Liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej wynosi 93, a wysokość poniesionych kosztów z tego tytułu 522.888.39zł.
Wspieranie rodzin w wychowywaniu dziecka oraz pełnieniu funkcji opiekuńczo - wychowawczych to kolejne zadanie realizowane przez tomaszowski MOPS. Jego celem jest poprawa funkcjonowania rodziny, zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa w zakresie zadań realizowanych przez Asystenta rodziny oraz rozwinięcie kompetencji opiekuńczo – wychowawczych, a co za tym idzie zmniejszenie liczby dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej.
Z podopiecznymi MOPS pracują asystenci rodziny. Jest ich w tomaszowskim Ośrodku trójka. Opieką objęli 46 rodzin i 111 dzieci w tych rodzinach. Sytuacji dziecka z rodziny dysfunkcyjnej po zakończeniu współpracy z asystentem rodziny przez pracownika socjalnego jest monitorowana.
Prawie 800 rodzin objętych jest działaniami mającymi na celu wzmocnienie lub nabycie przez rodziców prawidłowych umiejętności opiekuńczo – wychowawczych, prowadzenia gospodarstwa domowego i społecznych
MOPS prowadzi działań profilaktycznych i edukacyjnych na rzecz rodziny. Wśród nich warsztaty, spotkania, pogadanki, programy profilaktyczne dla rodziców.
Niezwykle istotne jest podejmowanie i koordynowanie działań na rzecz powrotu dziecka do rodziny naturalnej. Pracownicy socjalni nadzorują utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej (z wyjątkiem przypadków w których sąd zakazał takich kontaktów). Opracowywane są indywidualnych plany pracy z rodziną. W ubiegłym roku przygotowana ich 14, natomiast liczba rodzin do których powróciły dzieci z placówek pieczy zastępczej wyniosła 8.
Napisz komentarz
Komentarze