Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Miliony na pomoc społeczną

Tomaszów Mazowiecki na pomoc społeczną wydaje co roku niebagatelne kwoty. Na rok bieżący wydatki w tym zakresie przekroczą 25 milionów złotych. Finansowany z nich jest m.in. Miejski Program Wspierania Rodziny. Szczególną grupą adresatów Programu stanowią rodziny doświadczające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo wychowawczych. Program realizowany jest poprzez struktury MOPS.

[reklama2]

 

Pierwszą grupę wydatków stanowi wspieranie sytuacji rodzin poprzez zaspokojenie podstawowych potrzeb socjalno – bytowych. Poprawa sytuacji finansowej dziecka i rodziny to wypłaty zasiłków celowych. Z tej formy wsparcia korzystają u nas 724 rodziny. Ogólna pula wydatków w ubiegłym roku przekroczyła 455 tysięcy zł.

 

Zasiłki  okresowe wypłacono 520 osobom. Osiągnęły one kwotę 945 tysięcy złotych. Pokaźna kwota 1,5 miliona zł wypłacana jest jako dodatek  mieszkaniowy. Otrzymują go 1454 osoby. Dodatek energetyczny trafia do 110 osób (13 tysięcy złotych). Stypendia z MOPS trafiają do blisko 1000 osób i kosztują niemal milion złotych.

 

Największa pula wydatków (13,7 miliona) to świadczenia rodzinne. Wciąż sporym problemem są świadczenia alimentacyjne. Kosztują one ponad 4 miliony złotych.

 

Kolejna grupa związana jest z zapewnieniem rodzinom pomocy rzeczowej (środki czystości, odzież, żywności) oraz organizowanie wypoczynku dla rodzin z dzieci dysfunkcyjnych. Wsparcie udzielane jest przez MOPS oraz organizacje pozarządowe i miejskie parafie. Liczba rodzin którym udzielono pomocy w formie: środków czystości 65, odzieży 46, żywności – 195. W zorganizowanym wypoczynku, dziki wsparciu pomocy społecznej uczestniczyło 24 dzieci.

 

W 2016 roku zapewniano także dożywiania dzieciom w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Liczba dzieci   korzystających  z posiłków dofinansowanych przez MOPS  - 1164, na kwotę 600.739,92 zł 

 

Liczba rodzin z którymi podjęto działania na rzecz zmniejszenia zadłużenia czynszowego – 12 w tym 2 rodziny podpisały porozumieniewe własnym zakresie   z TTBS, w celu odpracowania zadłużenia.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej współfinansuje pobyt dziecka w tzw. pieczy zastępczej. Liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej wynosi  93, a wysokość poniesionych kosztów z tego tytułu 522.888.39zł.

 

Wspieranie rodzin w wychowywaniu dziecka oraz pełnieniu funkcji opiekuńczo - wychowawczych to kolejne zadanie realizowane przez tomaszowski MOPS. Jego celem jest poprawa funkcjonowania rodziny, zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa w zakresie zadań realizowanych przez Asystenta rodziny oraz rozwinięcie kompetencji opiekuńczo – wychowawczych, a co za tym idzie zmniejszenie liczby dzieci umieszczanych  w pieczy zastępczej.

 

 

Z podopiecznymi MOPS pracują asystenci rodziny. Jest ich w tomaszowskim Ośrodku  trójka. Opieką objęli 46 rodzin i 111 dzieci w tych rodzinach. Sytuacji dziecka z rodziny dysfunkcyjnej po zakończeniu współpracy z asystentem rodziny przez pracownika socjalnego jest monitorowana.

 

Prawie 800 rodzin objętych jest działaniami mającymi na celu wzmocnienie lub nabycie przez rodziców prawidłowych umiejętności opiekuńczo – wychowawczych, prowadzenia gospodarstwa domowego i społecznych

                                     

MOPS prowadzi działań profilaktycznych i edukacyjnych na rzecz rodziny. Wśród nich warsztaty, spotkania, pogadanki, programy profilaktyczne dla rodziców.

 

Niezwykle istotne jest podejmowanie i koordynowanie działań na rzecz powrotu dziecka do rodziny naturalnej. Pracownicy socjalni nadzorują utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej (z wyjątkiem przypadków w których sąd zakazał takich kontaktów). Opracowywane  są indywidualnych plany pracy z rodziną. W ubiegłym roku  przygotowana ich 14, natomiast liczba rodzin do których powróciły dzieci z placówek pieczy zastępczej wyniosła 8.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Grzmot 08.04.2017 11:38
Miliony na pomoc społeczną. Odbieram ten artykuł jako pieśń pochwalną dla MOPS, ile to pieniędzy wydano na to czy tamto, ale kto finansuje tą instytucję i jej pracowników. Mam pytanie, gdyż w artykule nie pada liczba osób pracujących w Mops.

Joszua 08.04.2017 10:19
Rozwiązaniem tego palącego problemu (chodzi o patologię, która nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie czyli nie nadużywać alkoholu, pracować, zachowywać się jak cywilizowany człowiek) jest proste - tym ludziom trzeba dać jeszcze więcej pieniędzy bo aktualnie dostają zbyt mało. Powiecie, że chyba upadłem na głowę, ale w tym pokrętnym rozumowaniu jest pewien sens i sposób na nasze bolączki. Otóż, osoby, które otrzymają zwiększone wsparcie finansowe (a niech mają po 20 tysięcy miesięcznie, co tam, stać nas!) popadną w taki alkoholizm, kompletnie im odbije! Ale to jeszcze nic! Może pewna, lewa część społeczeństwa wreszcie zrozumie (o ja głupi, wierzę, że osoby o lewicowych poglądach cokolwiek zrozumieją) że nieważne ile pieniędzy dasz biedocie, jej zawsze będzie mało, nie wyjdą ze swojego bagna bo oni lubią się w nim taplać! Tacy ludzie NIE wyjdą na prostą bo nie potrafią prosto chodzić! Jest jeszcze jeden sposób podług którego można by sprawę załatwić. Drastyczny, ale skuteczny. Tak zwana utylizacja. O ile się orientuję gatunkowi ludzkiemu nie grozi aktualnie zagłada a pozbycie się kilku(nastu) chwastów żyjących, sorry, pasożytujących na zdrowej tkance społeczeństwa na pewno pozytywnie wpłynie na społeczeństwo (tę normalną jego część). Niestety, patologia i żulia społeczna to w większości elektorat partii od słynnego programu pięćset plus przez co nikt tej hołoty utylizować nie będzie, mało tego, obecne metody/działania przyczynią się do zwiększania prymitywnej dziczy zwanej patologią. Będziemy mieli, w ciągu 15-20 lat, jeszcze więcej patusów - dzisiejsze robią kolejne i tak się toczy życia cud. Eugenika w imię poprawy jakości społeczeństwa nie jest absolutnie niczym złym. Utylizacji powinna podlegać zawodowo bezrobotna żulia, która dopuszcza się, nagminnie, wykroczeń, przestępstw i innych czynów zabronionych. Tak samo winno się pozbawiać marnego żywota morderców, gwałcicieli oraz innej patologicznej dziczy - w imię sprawiedliwości społecznej.

Maniek 07.04.2017 19:48
Patole wziely sie z rodzicow patoli i tak z pokolenia na pokolenie. Pytanie jak to przerwac ? Na kogo wyrosnie dziecko jak rodzice pija i bija albo sie nie interesuja? Na patola ale czy to jego wina ? Czy jako chrzescijanie powinnismy sie od nich odwrocic ?

Patole. 07.04.2017 15:34
tak właśnie jest ,lepiej nie pracować czekać na pomoc narobić dzieci po pijaku i pedzić beztroskie życie wszystko podstawione pod nos za nasze ciężko zapracowane pieniądze i patoli coraz więcej z pokolenia na pokolenie

malinowy nos 07.04.2017 14:49
Gdyby nie mieli tej pomocy, to za co by pili?

klug 07.04.2017 14:27
Rozmnażać się, żądać, biadolić, palić, pić oraz nie pracować to szczytne cele pisiorskiej rodziny.

Ty to kodziarz 08.04.2017 22:07
czy z Nowośmiesznej? A jakie są szczytne cele peowskiej rodziny? Słyszeliśmy to na taśmach podsłuchowych.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama