W niedzielę odbędzie się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasłem jest "Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci", podczas finału fundacja zamierza zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. Dotąd temu celowi poświęcone były zbiórki w latach: 1995, 2009, 2010 i 2015.
W tym roku niektóre spółki Skarbu Państwa ogłosiły współpracę z WOŚP - Poczta Polska wraz z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych wprowadziła znaczek pocztowy na którym, obok czerwonego serduszka, widnieje hasło „Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej”. Znaczki wyprodukowane w nakładzie 144 tys. sztuk zostały zaprojektowane przez szefa WOŚ Jerzego Owsiaka i Katarzynę Sasin. Poczta Polska wprowadziła również na rynek kolekcję kryptoznaczków WOŚP. Składają się one z tradycyjnego znaczka pocztowego oraz cyfrowego odpowiednika w formie tokena NFT. Limitowana edycja obejmuje 3 tys. sztuk w wersji perforowanej i 3 tys. sztuk w wersji nieperforowanej.
Ponadto w niedzielę Poczta Polska będzie obecna na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, gdzie mieści się studio główne finału WOŚP i sala koncertowa. "W pocztowym namiocie każdy, kto wrzuci co najmniej 5 złotych do orkiestrowej puszki, dostanie okolicznościowy znaczek i pocztówkę. Można będzie ją na miejscu wypisać i wysłać bliskiej osobie" - wyjaśniła spółka. W studiu obecni będą pracownicy Poczty Polskiej w tradycyjnych mundurach oraz prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.
Orlen z kolei zapowiedział przekazanie jednej złotówki z każdej kawy sprzedanej na stacjach paliw sieci w styczniu 2025 r. Papierowe kubeczki do kawy zostały ponadto ozdobione barwami oraz logo WOŚP.
PKP Intercity uruchomi w niedzielę dwa specjalne pociągi, które dowiozą pasażerów i wolontariuszy na 33. Finał WOŚP w Warszawie. Pociągi ruszą z Helu oraz Zakopanego i dojadą na stację Warszawa Stadion. Helski pociąg pojedzie przez Gdynię Główną, Sopot, Gdańsk Główny, Bydgoszcz Główną, Toruń Główny i Poznań Główny, a pociąg z Zakopanego przejedzie przez Kraków Główny, Kielce Główne i Radom Główny. Pociąg z Helu wyruszy ze stacji o 10:11, a pociąg z Zakopanego o 10:36. Pociągi dowiozą pasażerów na przystanek Warszawa Stadion o godzinie 19.30, skąd podróżni będą mogli przejść na teren miasteczka WOŚP, które będzie zlokalizowane na błoniach PGE Narodowego.
Każdy z pociągów będzie wyposażony w specjalny wagon z dostępem do "strefy zdrowia", w których będzie można m.in. wykonać badania profilaktyczne. Przewidziano też strefę dla dzieci z animacjami, gdzie będzie możliwe malowanie twarzy, przygotowanie tatuaży brokatowych, modelowanie balonów czy zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Pasażerowie, podróżujący pociągami specjalnymi, będą mogli również spróbować zdrowych przekąsek, przygotowanych przez WARS.
Swój udział w finale WOŚP zapowiedziała również spółka PZU, która wystawiła na licytację Fiata 126p tzw. "malucha". Auto w zeszłym roku wzięło udział w drugiej edycji Wielkiej Wyprawy Maluchów dla Dzieci, czyli, jak twierdzi PZU, największym motoryzacyjnym projekcie charytatywnym w Polsce. Fiat został ponadto ozdobiony w barwy i logo WOŚP oraz logo PZU.
PKO BP poinformował z kolei, że od 26 stycznia do 31 marca 2025 r. nie będzie pobierał opłat ani prowizji od wpłat gotówki i standardowych przelewów na konto 33. finału WOŚP. Bank podkreślił, że dotyczy to przelewów z kont prywatnych i firmowych oraz wpłat gotówki w oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego.
Z kolei minister infrastruktury Dariusz Klimczak wystawił z kolei na licytację wspólne zwiedzanie obserwatorium IMGW na Kasprowym Wierchu. Jego resort poleca również licytacje charytatywne związane z polskim lotnictwem. PLL LOT wystawiło sesję w symulatorze samolotu Boeing 737 MAX, a Urząd Lotnictwa Cywilnego - lot szybowcem z pilotem ULC. Ponadto PPL wraz z Lotniskiem Chopina organizują wycieczkę po warszawskim porcie, a Urząd Morski w Szczecinie licytuje udział w rejsie inspekcyjnym na nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim.
MI wskazało również na licytację grupy PKP, w której wygrać można przejazd w kabinie maszynisty w pociągu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oraz na licytację GDDKiA, w której można wylicytować wspólne otwarcie drogi z przedstawicielami Dyrekcji. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze