Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 10:44
Reklama
Reklama

W sieci monitoringu

W miniony poniedziałek odbyło się posiedzenie połączonych komisji Bezpieczeństwa, Zdrowia, Spraw Społecznych i rodziny, Edukacji oraz Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Jedynym tematem były plany budowy sieci monitoringu miejskiego.

W Tomaszowie Mazowieckim przez 10 lat funckjonował system monitoringu miejskiego oparty o 10 kamer, rozlokowannych przede wszystkim w Centrum Miasta. System ten obecnie już nie funkcjonuje. Jego agonia miała chcrakter stopniowy od wyłączania kolejnych kamer, po jego całkowitą eliminację, kiedy runął fragment wistomowskiego komina, na którym zainstalowano anteny nadawcze. Miejskim monitoringiem dotychczas zajmowała się Straż Misjka. 

W związku z szybkim rozwojem technnologii, dzisiejsze systemy monitoringowe dają o wiele szersze możliwości niż to było dotychczas. Przy tym zauważyć należy, że za dużo niższą cenę otrzymujemy nieporównywalnie wyższą jakość. - Miasto od jakiegoś czasu prowadzi konsultacje społeczne związane z siecią i zbiera sugestie związane z przyszłymi obszarami, które zostaną objęte monitoringiem. Stąd też spotkanie radnych, na które zaprosiliśmy dodatkowo dyrektorów naszych placówek oświatowych. Zapewnienie bezpieczeństwa miaszkańcom, to jeden z priorytetów samorządu powiatowego - mówi przewodniczący komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek. 

Na posiedzeniu Komisji obecni byli także przedstawiciele władz miasta w osobie wiceprezydenta Tomasza Jurka oraz sekretarz Katarzyny Marchewki, Komendant Komendy Powiatowej Policji, Szymon Herman oraz zastępca komendanta Straży Miejskiej, Krzysztof Kukliński, członkowie Zarządu Powiatu, Bartłomiej Matysiak, Leszek Ogórek i prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Krzysztof Zarychta 

Założenia przyszłego systemu monitoringu miejskiego prezentował Michał Goździk z tomaszowskiego magistratu - Unikam raczej określenia wizyjny. System musi być dostosowany do potrzeb miasta. Ma to być więc system, który będzie nadzorował pewne aspekty życia mieszkańców. W jego ramach funkcjonować będzie również monitoring wiizyjny, a więc oparty na kamerach. Ponadto moglibyśmy monitorować na przykład jakość powietrza. Po rozmowach z wydziałami Urzędu okazało się jednak, że są też inne potrzeby. Wśród nich m.in. instalacja czujników do badania poziomu wód.

Michał Goździk podkreślał, że dla skuteczności monitoringu konieczna jest współpraca wszystkich miejskich i powiatowych służb. Tak więc poza samymi aspektami technicznymi ważnym będzie wypracowanie procedur, które skrócują do minimum czas reakcji w przypadku zagrożeń. 

Na chwilę obecną Urząd Miasta, przy współpracy z Policją przygotował "mapę zagrożeń" określającą punkty newralgiczne, lub takie w okolicach których dochoddzi do wiekszej ilości potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. Osobne punkty zgłaszali mieszkańcy Tomaszowa. 

- Do sprawnego funkcjonowania monitoringu niezbędne są światłowody. Gwarantują one szybką i sprawną transmisję danych. Będzie ich bardzo dużo. Dlatego my już przewidzieliśmy kolejny etap, a więć budowę serwerowni, gdzie dane będą przechowywane. Niestety wciąż nam brakuje sieci światłowodowych i będziemy w tym roku kłaść duży nacisk na ich tworzenie. Dzięki nim będzie możliwość podłączenia wszystkich publicznych jednostek do internetu i uruchomienie telefonii internetowej - wyjaśniał przedstawiciel magistratu. 

Wśród zalet systemu Michał Goździk wymieniał również możliwość mmonitorowania liczyby samochodów przejeżdżających przez miasto. Z kolei Policja miałaby możliwość kontrolowania samochodów poszukiwanych lub pochodzacych z kradzieży. 

Kamery monitoringu miejskiego zainstalowane zostaną przede wszystkim na budynkach będących własnością miasta lub Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Podobnie wszystkie projekty z tzw. budżetu obywatelskiego zostaną wyposazone w infrastrukture umożliwiającą instalację monitoringu (np. Park na Michałówku, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych). Ma to ograniczyć koszty funkcjonowania systemu. Zaznaczone miejsca zagrożeń mogą być objęte dozorem kilku kamer oraz inteligentnym systemem analizy obrazu. Radny Mirosław Banasiak dopytywał o koszty planowanego przedsięwzięcia i możliwości pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Michał Goździk odpowiadał, że miasto będzie aplikować o środki zewnętrzne, co pozwoli na szybszą realizację inwestycji. - Środki, jakimi dysponujemy w tym roku pozwolą nam na rozpoczęcie prac. Na tęc chwilę jednak konkretnych źrodeł finansowania nie można wskazać. Instalacja monitoringu to nie jest działanie jednorazowe ale proces. 

Na konieczność konsrkwencji podejmwanych działań zwracał uwagę Bartłomiej Matysiak. Jest ona o tyle istotna, że pierwszy z funkcjonujących w Tomaszowie systemów również miał być pierwotnie rozbudowywany. Rozbudowy jednak zaniechano, co skończyło się ostatecznym wyłączeniem. - Powinniiśmy zacząć od centrum, a następnie rozbudowywac całość na zasadzie "gwiazdy". Obserwacje prowadzone za pomocą kamer musza mieć ciągłość, bo inaczej nie mają sensu. Radny Dariusz Misztal pytał o zgłoszenia miejsc do monitorowania z którymi zwracają się do Urzędu Miasta mieszkańcy. Okazuje się, że było ich jedynie 20, przy czym część dotyczyła tych samych terenów. Z kolei Mariusz Węgrzynowski podkreślał konieczność współfinansowania budowy monitoringu przez Powiat. Pytał także, kto będzie obsługiwwał system. Wojciech Sitek zadawał pytania o możliwości monitorowania parametrów jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim

Na rok 2017 Urząd Mista w budżecie ma zarezerwowane 250 tysięcy złotych. Za tę kwotę zamierza reanimować nadajnnik radiowy oraz umieścić pierwsze kamery. ma być ich ok. 10. Radni powiatowi mają teraz przygotować wnioski, które w swoim projekcie uwzględnić ma Urząd Miasta. Szkoda tylko, że część dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych nie skorzystała ze skierowanego do nich zaproszenia a część z przybyłych wyszła z posiedzenia komisji prze końcem obrad. Szkoda, bo to właśnie dyrektorom najbardziej powinno zależeć na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim podopiecznym


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wolności moja jedyna: 26.01.2017 15:55
wolności moja kochana, nie czytaj tych obietnic, nie wychodź z domu, będziesz przed monitoringiem i smogiem uratowana.

czekamy na pierwsze kamerki 12.01.2017 19:54
Systemy monitorowania w dzisiejszych czasach to zwykła rzecz. W fazie inwestycyjnej to nawet niezbyt wielki wydatek. Także możliwości jakie dają współczesne kamery i inne urządzenia to prawdziwy technologiczny skok i to dokonany w ciągu kilku zaledwie lat. Największe koszty to oczywiście obsługa urządzeń. Pomysł prezydenta, by nie robili tego strażnicy wydaje się ok. Miasto zatrudni i dobrze przeszkoli grupę niepełnosprawnych osób. Zapewniam że się sprawdzą.

12.01.2017 11:30
To prawda, że na ul. Strzeleckiej koło bunkra ludzie spożywają alkohol, ale co w tym złego? Nie robią tego w miejscu objętym zakazem, nie widać ich z ulicy. Po prostu jeśli nie chcę czuć dyskomfortu, to tamtędy nie przechodzę. Ani policja, ani straż miejska nigdy tym miejscem się nie interesowała. 5 babć zgłosiło ten punkt i teraz za grubą kasę należy w krzakach postawić bezużyteczną kamerę?

AK-47 26.01.2017 16:10
W samym spożywaniu nic (no chyba, że są to nieletni) ale miejsce?.....Niezbyt stosowne.

Rafał 11.01.2017 09:11
Zakładacie te monitoringi,a nie potraficie pozniej odnaleźć sprawców. Co za problem zwiększyć liczbę patroli, czy to strażników czy policjantów? i tak pobierają pensję, a spacer im nie zaszkodzi. Są poza tym teraz ważniejsze sprawy, pierwsza z nich to kwestia energetyczna naszego miasta. Może czas pomyśleć o wydajniejszej pracy elektrociepłowni i podłączeniu domków jednorodzinnych m.in. na os. Zielonym? Rozwiąże w dużym stopniu to kwestie piecyków śmieciowych. Reasumując, do tego typu zebrań odnośnie monitoringu nie potrzeba tylu "specjalistów" przy stole. Zabierzcie się do sensownej pracy,ktorej efekty zobaczymy i odczujemy my mieszkańcy miasta.

Ludzie powinni być wolni 10.01.2017 22:12
ale chyba się tego ,, nie naumieją ,, więc potrzeba zrozumiała . Jednak jest pewna kwestia dotycząca zanieczyszczenia środowiska i zdrowia wszystkich. Gorąca dyskusja , a w niej poruszony problem o sprawdzaniu jakości powietrza jest słuszna . Ja mam jednak pytanie , a zarazem chcę wyczulić na zaznajomienie się z tematem tabu , a mianowicie ze skutkami nieszczelnych szamb . Czy w tym przypadku też kiedyś będzie monitoring ?

marian 10.01.2017 20:58
gro radnych to statysci..kasa i tak sie należy...

Nikoś 10.01.2017 19:29
Jak już kiedyś pisałem, wybudowali trochę nowych dróg i chodników. Teraz czas na rozbiórkę i budowę światłowodów. Super!!!!

marian 10.01.2017 13:45
się dziłao , okrągły stół...

# 10.01.2017 16:43
Ale bez konkretnych ustaleń oraz informacji.

Wio 10.01.2017 12:44
Mogliby z jakiś kamer dać obraz w necie dla wszystkich.

Uho Prezesa 10.01.2017 11:44
Na razie wiedzą, czego nie wiedzą. Ile kamer, jaki koszt, co chcą monitorować? Kto będzie śledził obraz z kamer na bieżąco?????

Opinie
Igor MatuszewskiIgor Matuszewski Chce skutecznie kontrolować, czy jedynie więcej zarabiać? Radny Piotr Kucharski może to robić i nie trzeba do tego pełnić żadnej funkcji. Można być zwyczajnym radnym, ale może to też robić każdy obywatel. Takie prawo daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Więc pisanie o jakiejś próbie blokowania czegoś jest dość śmieszne i przypomina próbę udowodnienia, że ziemia jednak jest płaska. Jak widać za 350 złotych miesięcznie można wywołać burzę w szklance wody. Jednymi z najbardziej istotnych uprawnień, jakie posiadają radni samorządowi są możliwości sprawowania kontroli nad działalnością miasta lub powiatu. Można je realizować za pomocą organu ustawowego, jakim jest komisja rewizyjna w danym samorządzie, ale także indywidualnie. Co ciekawe zmiany w ustawodawstwie wprowadzone przez PiS dają większe uprawnienia kontrolne radnym indywidualnie, niże wtedy, kiedy działają oni w formie komisji. Każdy radny ma prawo wstępu niemalże wszędzie oraz żądania wszelkich dokumentów związanych z realizacją zadań nałożonych ustawami. Co ważne (bo część urzędników próbuje to robić) jedyne ograniczenia muszą wynikać bezpośrednio z ustawy. W tomaszowskiej Radzie Miejskiej funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełni Piotr Kucharski. Okazuje się jednak, że inni członkowie tego gremium mają go dosyć i zamierzają odwołać. Czy chodzi o to, że jak sam twierdzi, jest niewygodny dla Prezydenta? Czy tylko o 350 złotych diety więcej. Radny już w poprzedniej kadencji dał się poznać, jako główny samorządowy śledczy. Badał nawet kaloryczność węgla w spółce ZGC. Usilnie poszukiwał nieprawidłowości w TTBS, a następnie próbował załatwiać mieszkania dla własnych kłopotliwych lokatorów. Analiza aktywności radnego z ubiegłej kadencji pokazuje dużą liczbę interpelacji i małą liczbę konkretnych i merytorycznych wniosków.
Co grozi za brak ubezpieczenia ciągnika rolniczego? Ciągnik rolniczy to jeden z najczęściej wykorzystywanych pojazdów w rolnictwie. Posiadanie maszyny wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością za jej stan techniczny, ale również z koniecznością wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Jak się okazuje, zgodnie z prawem polisa jest obowiązkowa, a jej celem jest ochrona właściciela pojazdu oraz innych uczestników ruchu drogowego. Co grozi za brak ubezpieczenia? Przeczytaj nasz artykuł, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych i finansowych.Data dodania artykułu: 21.01.2025 15:12 Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet W najbliższych tygodniach, przy dobrej pogodzie, na nocnym niebie można obserwować: Marsa, Jowisza, Wenus i Saturna, zaś Urana i Neptuna - z pomocą np. lunety. Pod koniec lutego dołączy do nich Merkury. Dla amatorów obserwacji to dobry moment na spojrzenie w niebo - powiedział PAP astronom Jerzy Rafalski.Data dodania artykułu: 21.01.2025 11:02 Film dokumentalny o Liroyu trafi na ekrany kin 21 marca Mówi się o nim, że „jedną płytą wyciągnął polski hip-hop z podziemia”. Później związał się z polityką. Kim jest Piotr Marzec, którego wszyscy kojarzą z jego sceniczną personą, Liroyem? Na to pytanie w swoim najnowszym filmie „Don’t f**k with Liroy” odpowiada reżyserka, Małgorzata Kowalczyk, która wcześniej zrealizowała filmu „Fenomen” o Jurku Owsiaku. Obraz zadebiutuje na ekranach polskich kin 21 marca.Data dodania artykułu: 21.01.2025 10:48
Reklama
Reklama
Walentynkowe Ale Kino Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią. Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zawierała co prawda tylko jeden punkt merytoryczny, ale dyskusja (jeśli można ją tak nazwać) trwa ponad 3 godziny. Jak opisać, to co się działo, by oddzielić własne opinie od prezentacji zdarzeń? Jest to w moim przypadku niezwykle trudne ponieważ sam byłem aktywnym ich uczestnikiem. Dlatego czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania dwóch tekstów. Jeden z subiektywną oceną, w formie felietonu, mojego autorstwa. Drugi współpracującej z portalem dziennikarki. Gotowi?
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliów Umorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie w 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego szefa MON Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczyła tego, że 30 sierpnia tamtego roku w bełchatowskim starostwie podopieczny Antoniego Macierewicza miał obiecywać dobrze płatną pracę powiatowym radnym Platformy Obywatelskiej, w zamian za ich poparcie w głosowaniu nad powołaniem wicestarosty bełchatowskiego.
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama