Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 10:28
Reklama
Reklama

W sieci monitoringu

W miniony poniedziałek odbyło się posiedzenie połączonych komisji Bezpieczeństwa, Zdrowia, Spraw Społecznych i rodziny, Edukacji oraz Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Jedynym tematem były plany budowy sieci monitoringu miejskiego.

W Tomaszowie Mazowieckim przez 10 lat funckjonował system monitoringu miejskiego oparty o 10 kamer, rozlokowannych przede wszystkim w Centrum Miasta. System ten obecnie już nie funkcjonuje. Jego agonia miała chcrakter stopniowy od wyłączania kolejnych kamer, po jego całkowitą eliminację, kiedy runął fragment wistomowskiego komina, na którym zainstalowano anteny nadawcze. Miejskim monitoringiem dotychczas zajmowała się Straż Misjka. 

W związku z szybkim rozwojem technnologii, dzisiejsze systemy monitoringowe dają o wiele szersze możliwości niż to było dotychczas. Przy tym zauważyć należy, że za dużo niższą cenę otrzymujemy nieporównywalnie wyższą jakość. - Miasto od jakiegoś czasu prowadzi konsultacje społeczne związane z siecią i zbiera sugestie związane z przyszłymi obszarami, które zostaną objęte monitoringiem. Stąd też spotkanie radnych, na które zaprosiliśmy dodatkowo dyrektorów naszych placówek oświatowych. Zapewnienie bezpieczeństwa miaszkańcom, to jeden z priorytetów samorządu powiatowego - mówi przewodniczący komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek. 

Na posiedzeniu Komisji obecni byli także przedstawiciele władz miasta w osobie wiceprezydenta Tomasza Jurka oraz sekretarz Katarzyny Marchewki, Komendant Komendy Powiatowej Policji, Szymon Herman oraz zastępca komendanta Straży Miejskiej, Krzysztof Kukliński, członkowie Zarządu Powiatu, Bartłomiej Matysiak, Leszek Ogórek i prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Krzysztof Zarychta 

Założenia przyszłego systemu monitoringu miejskiego prezentował Michał Goździk z tomaszowskiego magistratu - Unikam raczej określenia wizyjny. System musi być dostosowany do potrzeb miasta. Ma to być więc system, który będzie nadzorował pewne aspekty życia mieszkańców. W jego ramach funkcjonować będzie również monitoring wiizyjny, a więc oparty na kamerach. Ponadto moglibyśmy monitorować na przykład jakość powietrza. Po rozmowach z wydziałami Urzędu okazało się jednak, że są też inne potrzeby. Wśród nich m.in. instalacja czujników do badania poziomu wód.

Michał Goździk podkreślał, że dla skuteczności monitoringu konieczna jest współpraca wszystkich miejskich i powiatowych służb. Tak więc poza samymi aspektami technicznymi ważnym będzie wypracowanie procedur, które skrócują do minimum czas reakcji w przypadku zagrożeń. 

Na chwilę obecną Urząd Miasta, przy współpracy z Policją przygotował "mapę zagrożeń" określającą punkty newralgiczne, lub takie w okolicach których dochoddzi do wiekszej ilości potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. Osobne punkty zgłaszali mieszkańcy Tomaszowa. 

- Do sprawnego funkcjonowania monitoringu niezbędne są światłowody. Gwarantują one szybką i sprawną transmisję danych. Będzie ich bardzo dużo. Dlatego my już przewidzieliśmy kolejny etap, a więć budowę serwerowni, gdzie dane będą przechowywane. Niestety wciąż nam brakuje sieci światłowodowych i będziemy w tym roku kłaść duży nacisk na ich tworzenie. Dzięki nim będzie możliwość podłączenia wszystkich publicznych jednostek do internetu i uruchomienie telefonii internetowej - wyjaśniał przedstawiciel magistratu. 

Wśród zalet systemu Michał Goździk wymieniał również możliwość mmonitorowania liczyby samochodów przejeżdżających przez miasto. Z kolei Policja miałaby możliwość kontrolowania samochodów poszukiwanych lub pochodzacych z kradzieży. 

Kamery monitoringu miejskiego zainstalowane zostaną przede wszystkim na budynkach będących własnością miasta lub Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Podobnie wszystkie projekty z tzw. budżetu obywatelskiego zostaną wyposazone w infrastrukture umożliwiającą instalację monitoringu (np. Park na Michałówku, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych). Ma to ograniczyć koszty funkcjonowania systemu. Zaznaczone miejsca zagrożeń mogą być objęte dozorem kilku kamer oraz inteligentnym systemem analizy obrazu. Radny Mirosław Banasiak dopytywał o koszty planowanego przedsięwzięcia i możliwości pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Michał Goździk odpowiadał, że miasto będzie aplikować o środki zewnętrzne, co pozwoli na szybszą realizację inwestycji. - Środki, jakimi dysponujemy w tym roku pozwolą nam na rozpoczęcie prac. Na tęc chwilę jednak konkretnych źrodeł finansowania nie można wskazać. Instalacja monitoringu to nie jest działanie jednorazowe ale proces. 

Na konieczność konsrkwencji podejmwanych działań zwracał uwagę Bartłomiej Matysiak. Jest ona o tyle istotna, że pierwszy z funkcjonujących w Tomaszowie systemów również miał być pierwotnie rozbudowywany. Rozbudowy jednak zaniechano, co skończyło się ostatecznym wyłączeniem. - Powinniiśmy zacząć od centrum, a następnie rozbudowywac całość na zasadzie "gwiazdy". Obserwacje prowadzone za pomocą kamer musza mieć ciągłość, bo inaczej nie mają sensu. Radny Dariusz Misztal pytał o zgłoszenia miejsc do monitorowania z którymi zwracają się do Urzędu Miasta mieszkańcy. Okazuje się, że było ich jedynie 20, przy czym część dotyczyła tych samych terenów. Z kolei Mariusz Węgrzynowski podkreślał konieczność współfinansowania budowy monitoringu przez Powiat. Pytał także, kto będzie obsługiwwał system. Wojciech Sitek zadawał pytania o możliwości monitorowania parametrów jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim

Na rok 2017 Urząd Mista w budżecie ma zarezerwowane 250 tysięcy złotych. Za tę kwotę zamierza reanimować nadajnnik radiowy oraz umieścić pierwsze kamery. ma być ich ok. 10. Radni powiatowi mają teraz przygotować wnioski, które w swoim projekcie uwzględnić ma Urząd Miasta. Szkoda tylko, że część dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych nie skorzystała ze skierowanego do nich zaproszenia a część z przybyłych wyszła z posiedzenia komisji prze końcem obrad. Szkoda, bo to właśnie dyrektorom najbardziej powinno zależeć na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim podopiecznym


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wolności moja jedyna: 26.01.2017 15:55
wolności moja kochana, nie czytaj tych obietnic, nie wychodź z domu, będziesz przed monitoringiem i smogiem uratowana.

czekamy na pierwsze kamerki 12.01.2017 19:54
Systemy monitorowania w dzisiejszych czasach to zwykła rzecz. W fazie inwestycyjnej to nawet niezbyt wielki wydatek. Także możliwości jakie dają współczesne kamery i inne urządzenia to prawdziwy technologiczny skok i to dokonany w ciągu kilku zaledwie lat. Największe koszty to oczywiście obsługa urządzeń. Pomysł prezydenta, by nie robili tego strażnicy wydaje się ok. Miasto zatrudni i dobrze przeszkoli grupę niepełnosprawnych osób. Zapewniam że się sprawdzą.

12.01.2017 11:30
To prawda, że na ul. Strzeleckiej koło bunkra ludzie spożywają alkohol, ale co w tym złego? Nie robią tego w miejscu objętym zakazem, nie widać ich z ulicy. Po prostu jeśli nie chcę czuć dyskomfortu, to tamtędy nie przechodzę. Ani policja, ani straż miejska nigdy tym miejscem się nie interesowała. 5 babć zgłosiło ten punkt i teraz za grubą kasę należy w krzakach postawić bezużyteczną kamerę?

AK-47 26.01.2017 16:10
W samym spożywaniu nic (no chyba, że są to nieletni) ale miejsce?.....Niezbyt stosowne.

Rafał 11.01.2017 09:11
Zakładacie te monitoringi,a nie potraficie pozniej odnaleźć sprawców. Co za problem zwiększyć liczbę patroli, czy to strażników czy policjantów? i tak pobierają pensję, a spacer im nie zaszkodzi. Są poza tym teraz ważniejsze sprawy, pierwsza z nich to kwestia energetyczna naszego miasta. Może czas pomyśleć o wydajniejszej pracy elektrociepłowni i podłączeniu domków jednorodzinnych m.in. na os. Zielonym? Rozwiąże w dużym stopniu to kwestie piecyków śmieciowych. Reasumując, do tego typu zebrań odnośnie monitoringu nie potrzeba tylu "specjalistów" przy stole. Zabierzcie się do sensownej pracy,ktorej efekty zobaczymy i odczujemy my mieszkańcy miasta.

Ludzie powinni być wolni 10.01.2017 22:12
ale chyba się tego ,, nie naumieją ,, więc potrzeba zrozumiała . Jednak jest pewna kwestia dotycząca zanieczyszczenia środowiska i zdrowia wszystkich. Gorąca dyskusja , a w niej poruszony problem o sprawdzaniu jakości powietrza jest słuszna . Ja mam jednak pytanie , a zarazem chcę wyczulić na zaznajomienie się z tematem tabu , a mianowicie ze skutkami nieszczelnych szamb . Czy w tym przypadku też kiedyś będzie monitoring ?

marian 10.01.2017 20:58
gro radnych to statysci..kasa i tak sie należy...

Nikoś 10.01.2017 19:29
Jak już kiedyś pisałem, wybudowali trochę nowych dróg i chodników. Teraz czas na rozbiórkę i budowę światłowodów. Super!!!!

marian 10.01.2017 13:45
się dziłao , okrągły stół...

# 10.01.2017 16:43
Ale bez konkretnych ustaleń oraz informacji.

Wio 10.01.2017 12:44
Mogliby z jakiś kamer dać obraz w necie dla wszystkich.

Uho Prezesa 10.01.2017 11:44
Na razie wiedzą, czego nie wiedzą. Ile kamer, jaki koszt, co chcą monitorować? Kto będzie śledził obraz z kamer na bieżąco?????

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałamiAutor komentarza: Tomaszowianka.Treść komentarza: A slyszales Stachu, ze zawsze swoj ciagnie do swojego. Dlatego jacy wyborcy, tacy ich wybrancy.Pan M to zeykly prymityw, ktory zs kase znalazl sie w tej radzie i zachlysnal sie swoja pozycja. Do tego ma ciekawych doradcow i bryluje. Za to za grosz pojecia i wiedzy.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałamiAutor komentarza: ,......Treść komentarza: 20lat pracy =5lat do emerytury pracując u tego "celebryty z wąwału "uczciwego i prawego przedsiębiorcyŹródło komentarza: Mordaka Patrol wjechał do WisłyAutor komentarza: Prezes JadosławTreść komentarza: Bezmózgi spod hasła BHO i można co się chceŹródło komentarza: Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama