Może warto zacząć od tego, że Powiat Tomaszowski od lat ma problem z gospodarowaniem własnymi nieruchomościami. W ubiegłym roku, Ci sami radni, którzy obecnie postulują o przejęcie dawnej "dwójki" ochoczo głosowali za oddaniem atrakcyjnie położonej nieruchomości przy ulicy Bartosza Głowackiego za 5% jej wartości Archidiecezji Łódzkiej, która zamierza prowadzić w tym miejscu szkołę. Uznano. że nieruchomość do działań związanych z zadaniami własnymi samorządu jest niepotrzebna. W tym kompromitującym głosowaniu nie wzięło udziału jedynie dwoje radnych (przyp. red. Mariusz Strzępek i Bogna Hes). Pozbyto się majątku w sposób kompletnie nieuzasadniony i niegospodarny.
Więcej na ten temat:
Kolejnym problemem jest sprzedaż Ośrodka Borki nad Zalewem. Następujące po sobie próby zbycia kończą się niepowdzeniami, a w ciągu kilku lat wartość nieruchomości spadała z szacowanych kilkunastu, do zaledwie 5 milionów. W tym czasie majątek ten całkowicie się zdekapitalizował. Budynki i pawilony mieszkalne to kompletna ruina. Część radnych postulowała na początku kadencji by działki z których składa się Ośrodek podzielić i sprzedawać jako mniejsze z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. W ciągu dwóch lat nie udało się jednak tego zrobić, zamiast tego ogłaszany jest jeszcze jeden przetarg na całość.
O Borkach pisaliś
i pokazywaliśmy:
Trudno było sprzedać także budynki dawnego starostwa przy ulicy Barlickiego. Zabudowania, w których mieścił się Nadzór Budowlany sprzedano w końcu "z wolnej ręki" za nieco ponad 250 tysięcy złotych. Sporo szczęścia mieliśmy ze sprzedażą budynku przy Św. Antoniego.
Zachęcamy do przeczytania:
Nie było też chętnych na budowlankę. Kilka przetargów i zero zainteresowania. Teraz planowane jest utworzenie tam Centrum Animacji Społcznej. Nie oszukujmy się jednak, jeśli nie uda się na ten cel pozyskać środków unijnych, to z inwestycji nic nie będzie, ponieważ Powiatu zwyczajnie na nią nie stać, a stan techniczny budynków po tej szkole niewiele odbiega od stanu "dwójki" przy ulicy Warszawskiej.
Więcej na ten temat:
W najbliższym czasie powiat będzie musiał zmierzyć się też z kolejną dużą inwestycją, którą ma być budowa Centrum Kształcenia Zawodowego w Samochodówce. Projekt budowlany były już gotowy. Stworzzono go w ubiegłej kadencji i zapłacono za niego 600 tysięcy złotych. Trafił jednak do kosza, jako zbyt kosztowny w realizacji.
Czy wobec tego samorząd powiatowy stać na przejęcie kolejnej nieruchomości, która również wymaga sporych nakładów finansowych (warto pamiętać, że budynek jest wiekowy)? By odpowieddziec na to pytanie najlepiej sięgnąć do uchwały budżetowej i bliżej zapoznać się z jej częścią poświęconą dochodom i przychodom, a następnie porównać ten dokument z podobnym, uchwalanym przez samorząd miejski. Powiat zwyczajnie pozbawiony jest dochodów z podatków i opłat lokalnych. Jego dochody własne sa mocno ograniczone a większość pieniędzy, jakimi dysponuje, to pieniądze "znaczone".
Przy okazji warto też przypomnieć konflikt, jaki pojawił się w połowie ubiegłego roku po informacji, że wygaaszany jest tzw. trwały zarząd, który nad "dwójką" sprawował Zespół Szkół numer 4 im. Tomaszowskich Olimpijczyków. Pojawiły się obawy, że z budynku zostaną usunięte Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Stowarzynie Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.
Czytaj także:
Na ten temat:
Prezydent Miasta zapewnił jednak, że nie ma zamiaru nikogo z budynku usuwać, a WTZ może dalej w tym miejscu funkcjonować. Władze miasta zaznaczają jednak, że w przyszłości budynek może być im potrzebny do prowadzenia działalności oświatowej.
Pierwszy konflikt wokół osób niepełnosprawnych, WTZ i dawnej "dwójki" udało się prezydentowi Marcinowi Witko załagodzić, mimo że negatywnych emocji i mocnych słów nie brakowało. Teraz ktoś władze miasta próbuje w podobną sytuację wprowadzić po raz kolejny i właściwie trudno w racjonalny sposób odpowiedzieć na pytanie: po co? Być może chodzi o to, by korzystając z już przetartych ścieżek raz jeszcze całą nieruchomość przekazać jakiejś organizacji lub związkowi wyznaniowemu z 95 procentowym rabatem.
Napisz komentarz
Komentarze