[reklama2]
Druki oświadczeń są dostępne w siedzibie Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia (Urząd Miasta Budynek C wejście od ulicy Mościckiego, parter, pok. 2.
Można je też pobrać ze strony internetowej http://www.tomaszow-maz.pl/urzad-miasta/wydzialy/wsp/co-zalatwisz-w-wydziale/zezwolenia-na-sprzedaz-alkoholu
Opłatę można uiścić w kasach urzędu (gotówką, kartą), a także bezgotówkowo na rachunek Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego ING Bank Śląski S.A. 90 1050 1461 1000 0023 6464 4324
Oświadczenia o wartości sprzedanego alkoholu można również przesłać listem poleconym na adres Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego .
Informacji na temat opłat udziela Pani Aneta Służewska inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia pod numerem telefonu (44) 724-23-11 wew. 275.
Warto zwrócić też uwagę na rzetelność przekazywanych urzędowi informacji o oświadczeń. Od kilku lat magistrat prowadzi wyrywkowe kontrole składanych oświadczeń. Na konieczność ich weryfikacji zwróciła uwagę m.in. Najwyższa Izba Kontroli. Co ważne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomyłka nawet o 1 złoty może poskutkować wygaszeniem zezwolenia. W takim przypadku można się o nie ponownie ubiegać dopiero po upływie lat trzech. Ciekawostką jest fakt, że zezwolenie zostaje cofnięta także w przypadku zawyżenia wielkości sprzedaży
Jak informuje Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w odpowiedzi na zadane przez nas pytania, organ kontrolujący posiada uprawnienie do kontroli min. złożonych przez przedsiębiorców oświadczeń o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży.
Przedsiębiorca ma przy tym obowiązek przedstawić organowi kontrolującemu wszelkie dokumenty (faktury) będące dowodem zakupu napojów alkoholowych od przedsiębiorców trudniących się hurtową sprzedażą napojów alkoholowych oraz wydruki z kas fiskalnych stanowiące dowód sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych.
Należy zaznaczyć, iż przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania tego rodzaju dokumentów na wypadek kontroli. Na ich podstawie, w zestawieniu z ilością napojów alkoholowych, które nie zostały sprzedane - możliwe jest ustalenie ilości faktycznie sprzedanych napojów alkoholowych, a tym samym weryfikacja treści złożonych przez przedsiębiorcę oświadczeń.
- Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 8 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wartością sprzedaży jest kwota należna sprzedawcy za sprzedane napoje alkoholowe, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Tym samym, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych kontrolując wiarygodność oświadczeń o wartości sprzedaży powinna zwrócić się do przedsiębiorcy o dostarczenie wszystkich dokumentów na podstawie których dokonał on wyliczenia wartości sprzedaży w swoim oświadczeniu - informuje Joanna Dąbrowska Główny Specjalista ds. Prawnych PARPA
Joanna Dąbrowska podkreśla, że to na przedsiębiorcy jako profesjonalnym podmiocie działającym na rynku ciąży obowiązek rzetelnego i zgodnego z prawdą obliczenia wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, które będą stanowiły podstawę do złożenia oświadczenia o którym mowa w ustawie.
Napisz komentarz
Komentarze