Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 15:08
Reklama
Reklama

Na rondo bez kierunkowskazu

Wielokrotnie na łamach naszego portalu zwracaliśmy uwagę na fakt, że tomaszowianie nie potrafią jeździć na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. Codziennością jest "wpadanie" rozpędzonych aut w obręb ronda i wymuszanie w ten sposób pierwszeństwa na samochodach które dojechały do skrzyżowania dojechały wcześniej ale zachowując należytą ostrożność, dojeżdżając do niego zwolnili. Osobnym problemem było sygnalizowanie ruchu pojazdu przy wjeździe i zjeździe z ronda. Niedawno ukazał się wyrok WSA w Gliwicach, który wskazuje jednoznacznie, że wjeżdżający na rondo kierowcy nie powinni używać kierunkowskazów.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Reklama

Sprawa, jaka toczyła się przed Sądem byłą wynikiem skargi złożonej przez osobę zdającą egzamin na prawo, a który zakończył się niepowodzeniem. Błędem popełnionym przez zdającego miało być nie włączenie lewego kierunkowskazu, podczas wjeżdżania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

 

W pierwszej kolejności wynik egzaminu został unieważniony przez Marszałka Województwa, który uznał, że egzaminator popełnił błąd i źle ocenił sytuację podczas wykonywania manewru przyjmując, że podczas wjeżdżania na skrzyżowanie okrężne (rondo), kierujący winien włączyć lewy kierunkowskaz, a podczas zjeżdżania z niego kierunkowskaz prawy. Zdaniem Marszałka nie znajduje to potwierdzenia w przepisach Prawo o ruchu drogowym.

 

Egzaminator złożył odwołanie od tej decyzji. Przekonywał, że egzaminowany był zobowiązany odpowiednio wcześnie zasygnalizować zmianę kierunku jazdy "w lewo" podczas wjeżdżania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Odwołał się do treści poradników do nauki jazdy.

 

Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało interpretację Marszałka Województwa. SKO podkreśliło, że zgodnie z § 36 rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

 

Współwystępowanie tego znaku ze znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu" skutkuje tym, że wjeżdżający jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdom znajdującym się już na skrzyżowaniu. Nie zmienia to tego, że ruch odbywa się dalej w kierunku wskazanym znakiem C-12. - Czyli przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by taki manewr sygnalizować – wskazało SKO.

 

[reklama2]

 

Egzaminator nie dał jednak za wygraną, i złożył skargę do sądu administracyjnego. Podtrzymał swoją interpretację przepisów, a dodatkowo stwierdził, iż brak definicji "kierunku jazdy" w przepisach prawa uzasadnia sięgnięcie do potocznego rozumienia tego pojęcia. Przytoczył słownikową definicję pojęcia kierunek jako "strona, ku której zwraca się jakiś ruch lub zwrócony jest jakiś przedmiot; droga, linia prowadząca do jakiegoś miejsca".

 

We wspomnianym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, iż w świetle obowiązujących przepisów Prawa o ruchu drogowym wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu (np. w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu).

 

Sąd objaśnił też, że sygnalizowanie wjazdu na skrzyżowanie o ruchu okrężnym lewym kierunkowskazem wskazywałoby, iż kierujący pojazdem zamierza zmienić kierunek jazdy "w lewo" czyli poruszać się po nim kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, co oczywiście naruszało by zasadę ruchu prawostronnego obowiązującego w Polsce. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Stefan 23.12.2016 22:37
Szanowny Panie Redaktorze, zacytowane przez Pana ostatnie zdanie w tym felietonie wiem, że nie jest Pańskie, gdyż czytałem go już w wielu publikacjach. Aby podkreślić jego absurd jako "argumentację", że nie należy sygnalizować kierunkowskazem w lewo wjazdu, cytuję go jeszcze raz. "Sąd objaśnił też, że sygnalizowanie wjazdu na skrzyżowanie o ruchu okrężnym lewym kierunkowskazem wskazywałoby, iż kierujący pojazdem zamierza zmienić kierunek jazdy "w lewo" czyli poruszać się po nim kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, co oczywiście naruszało by zasadę ruchu prawostronnego obowiązującego w Polsce." Absurd polega na oparciu się przez sąd, na opinii biegłego sadowego (akurat takiego), który wydał taką a nie inna opinię, stąd taki a nie inny wyrok. Argumentowanie, że sygnalizowanie przed wjechaniem na rondo lewym kierunkowskazem "mogłoby" wskazywać, że kierowca "pojedzie pod prąd", jest najgłupszą argumentacją jaką słyszałem. Idąc tym tokiem rozumowania sądu rozumiem, że "nie wolno" również włączyć lewego kierunkowskazu "przed skrzyżowaniem" zamierzając skręcić w lewo z drogi podporządkowanej w drogę główną, która będzie drogą dwujezdniową, bo też można kogoś zmylić, że się pojedzie "pod prąd" w drogę w przeciwnym kierunku. Myślę, że ten sąd niebawem wyda nową interpretację, że nie należy sygnalizować kierunkowskazem zamiaru skrętu w lewo przy zastosowanym na skrzyżowaniu sygnalizatora S3 (kierunkowy w lewo), bo z definicji tego znaku wynika, że skoro zawracanie jest tam zabronione to tylko wolno skręcić, to po co sygnalizować. Boję się, że sąd ten może wydać również "swoją" interpretacje sygnalizowania skrętu na skrzyżowaniu z tzw. pierwszeństwem łamanym, pewnie interpretacja ta będzie brzmiała, że jeżeli skręcamy, ale jedziemy dalej drogą główną (czytaj z pierwszeństwem) to też nie musimy sygnalizować, jak wielu zresztą kierowców uważa. Myślę, że sprawa ta znajdzie swój finał w NSA, bo to dopiero wyrok Wojewódzkiego sądu i Pan redaktor zacytuje wówczas postanowienia NSA. Pozdrawiam, przepraszam za zbyt długie wywody.

Reklama
maniek 24.12.2016 10:12
A mogę prosić o wyjaśnienie jaki jest sens puszczania kierunkowskazu w lewo przed rondem? Dla kogo jest ta sygnalizacja? Na dużych rondach z dużą wyspą pośrodku jedyną osobą która zauważy taką sygnalizację jest samochód jadący za nami.

Prawda 20.12.2016 15:50
Ludzie sie zatrzymuja przed rondem zeby nie skasowac auta jak wlasnie ktos wymusi.

Kierman 19.12.2016 22:45
W Tomaszowie kierowcy w 80% przypadków nie potrafią korzystać w sposób płynny ze skrzyżowania zwanego rondem które na celu ma poprawę bezpieczeństwa i upłynnienie ruchu. Wjazd na rondo traktują bardzo często jako znak STOP-u -, włączają lewy kierunek i bardzo często zapominają lub nie zdążą włączyć prawego!!! Dobrze,że sąd w tej sprawie zabrał głos. Potwierdził jednoznacznie to co dla wszystkich powinno być od dawna oczywistością!!! A autor tego artykułu lekko przesadził z tym zwalnianiem przed rondem. Jeśli kierowca ma orientację i potrafi już wcześniej zaobserwować że rondo jest puste może w sposób płynny niekoniecznie zwalniając wjechać na rondo. Aczkolwiek są też takie sytuację że warto wykazać się kulturą i czasami przepuścić tego co chce na rondo wjechać lub zjechać jak chociażby na rondzie Olimpijczyków, gdzie zjazd z O. Lange jest zakorkowany i tylko grzeczność tych na rondzie w jakiś sposób ten korek rozładowuje...i ostatnia kwestia. Tak jak nie każdy może być lekarzem, tak i nie każdy powinien mieć uprawnienia do kierowania autem! W Tomaszowie jest to niestety duży odsetek takich osób, a u jEOPów jeszcze większy!!! P.S. Wielu kierowców w Tomaszowie jeździ grubo poniżej 50km/h co również jest niebezpieczne, poza tym skręcając w lewo celowo ustawiają się jak najdalej od osi jezdni aby ci jadący na wprost musieli czekać i kolejna sprawa to ruszanie na skrzyżowaniu na zielonym...tak wolno, Że czasami dwa trzy auta tylko zdążą przejechać bo tempak gdy jest zielone dopiero szuka gałki zmiany biegów, a najczęściej ma rozwarte usta bo nie wie do końca co ma robić....masakra... Za takie coś także powinny być mandaty!!!1

rys 19.12.2016 13:38
A czy ten ,,egzaminator'' jest nadal egzaminującym?

Mieszkaniec 19.12.2016 13:01
Jezeli ktos od razu zjezdza pierwszym zjazdem moze jak najbardziej, a nawet powinien wlaczyc prawy kierunkowskaz, bo ulatwia ruch i jest widoczny przez auto wjezdzajace tym samym odcinkiem. Sprawa tyczyla sie wjazdu na rondo z lewym kierunkowskazem. Szczegolnie jezeli rondo ma dwa pasy ruchu - wtedy auto z lewym kierunkowskazem wjezdzajace na rondo i nie zmieniajace pasa na wewnetrzny moze spowodowac zle zrozumienie kierowcow. Sad rowniez jednoznacznie stwierdzil, ze wyjezdzajac z ronda trzeba koniecznie wlaczyc prawy kierunkowskaz - czego czesto tomaszowianie nie robia i powoduja korki na rondach. Po drugie dojezdzajac do kazdego skrzyzowania ze znakiem ustap pierwszenstwa - w tym rowniez o rychu okreznym - trzeba zwolnic do takiej predkosci, aby mozliwe bylo zatrzymanie pojazdu w razie pojawienia sie innego na rondzie. W Tomaszowie czesto wjezdzaja na rondo "pseudokierowcy" i nawet nie zwalniaja - powodujac zagrozenie w ruchu. Czesto jeszcze trąbią - ludzie bez kultury. To, ze rondo jest zle zrobione - za mala srednica kola - nie oznacza, ze mozna przejechac maksymalna predkoscia. Rowniez kierowcy w Tomaszowie nie wiedza, ze zjezdzajac z ronda sa zobowiazaniu ustapic pierwszenstwa pieszym - tak samo jak na kazdym skrzyzowaniu skrecajac trzeba ich pusic. Na szczescie policja juz zajmuje sie takimi niedouczonymi kowbojami za kolkiem i wlepia im słone mandaty i punkty karne.

maniek 18.12.2016 21:43
Wydaje mi się, że niektórzy mylą RONDO ze skrzyżowaniem z wyspą. Na skrzyżowaniu z wyspą włącza się kierunkowskaz przy skręcie w lewo. Takie skrzyżowanie jest chyba na Kawki - Seweryna-14 Brygady. Przy takim skrzyżowaniu nie ma znaku - ruch okrężny, tylko znaki na wyspie z której strony ją objeżdżać.

wr 19.12.2016 09:00
już jest rondo

mmmm 18.12.2016 20:51
Myślę,że największy problem jest z kierowcami z rejestracją EOP jeżdżą bardzo nie przewidywalnie, a na rondzie przy ul. Nowowiejskiej wpadają na nie jakby mieli pierwszeństwo od strony Łopoczna.Poprawcie się!!!!!!

igi 18.12.2016 19:50
Ja byłem uczony że można użyć lewego kierunku ale nie trzeba więc po przeczytaniu artykułu już sam nie wiem.

varan 18.12.2016 19:42
3@ "Czy podczas zawracania na rondzie nie trzeba mieć wcześniej włączonego lewego kierunkowskazu..." - Nie należy mieć. Zjazd z ronda - zawsze prawy kierunkowskaz. 5@ To już zależy od ronda, np na tych z kilkoma pasami każdy z nich może być dla konkretnego kierunku jazdy i już dojeżdżając do ronda należy ustawić się na konkretnym pasie do określonego kierunku jazdy. Są też ronda na których nie można "krążyć", co moim zdaniem jest głupie i tylko utrudnia życie kierowcom, szczególnie tym którzy właśnie po raz pierwszy znajdują się w danym miejscu i nie są pewni czy właśnie tutaj mają skręcić czy może przecznicę dalej. Na tomaszowskich rondach można się kręcić do woli ;)

Reklama
bulba 18.12.2016 17:29
A czy wolno zrobić pełne kółko na rondzie. Miałem taką sytuację w Warszawie. Pierwszy raz jechałem w tej okolicy, nie znałem dobrze drogi. Przejechałem na rondzie mój zjazd więc zrobiłem pełen obrót i zjechałem drugim razem. Widzieli to policjanci i chcieli dać mandat. Na szczęście ich uprosiłem. Ale ciekaw jestem jak to jest w przepisach.

Lynott 18.12.2016 15:41
do@3 zawracanie na rondzie???hmmmm...na rondo wjeżdżasz i z niego zjeżdżasz jakie qrde zawracanie

TN 18.12.2016 14:06
Czy podczas zawracania na rondzie nie trzeba mieć wcześniej włączonego lewego kierunkowskazu a zjazd ronda sygnalizować w każdym przypadku prawym kierunkowskazem?

Sothoth 19.12.2016 12:13
Czytaj ze zrozumieniem bo gadasz jak wyżej wymieniony egzaminator.

Janko 18.12.2016 14:03
Ludzie w Tomaszowie totalnie nie umieją jeździć po rondach, przepuszczają ludzi którzy na rondzie jeszcze nie są, zatrzymują się jak na rondzie nikogo nie ma, lewy kierunek nagminnie, często też brak prawego przy zjeździe co jeszcze bardziej hamuje ruch. Od jakiegoś czasu po prostu trąbie jak ktoś się zatrzymuje, czy prawie zatrzymuje przed rondem na którym nikt nie jedzie.

18.12.2016 12:29
teraz już wiem czemu tak często widziałem ludzi puszczających kierunek w lewo przed wjazdem na rondo po prostu byli źle uczeni. w latach 90tych gdy zdawałem na prawko coś takiego było nie do pomyślenia i człowiek automatycznie oblewał za włączenie lewego kierunku :D

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: SzyderaTreść komentarza: Może to nie pomyłka tylko żart na 1 Kwietnia? ;)Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Wy chcecie budować kolej z Piotrkowa do Tomaszowa jak nie macie kasy na dofinansowanie drogi w Słubicach:) kabaret!jak to ktoś napisał fajnie mieć somsiada ministra:)hahaŹródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!Autor komentarza: TMTreść komentarza: Za wstrętnych pisiorow był problem i przepychanka czy to będzie ta czy inna droga a za nowoczesnych problem z głowy drogi brak!!!Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Brawo PO PSL pinindzy Ni ma i nie będzie stare powiedzenie wciąż aktualne!Co na to powiatowi radni Ko PSL koalicji rządzącej?Następne dotacje przyjda w imigrantach:)uśmiechnięta Polska dno!!!Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: emerTreść komentarza: Tylko piwnice są w stanie do remontu - reszta to dramat. Studnia bez dna.Źródło komentarza: Nie tylko pałac Piescha. Jeszcze jeden zabytek do pilnego remontuAutor komentarza: MisiekTreść komentarza: Taki szacunek dla mieszkańców ma PSL - Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska. Pokazali prawdziwe oblicze. Dziękujemy marszałek Skrzydlewska, wojewoda Mazur, poseł Witczak i KlimczakŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie było
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama