[reklama2]
Często nakazy kwaterunkowe dostawali ludzie, którzy otrzymane mieszkania doprowadzali do ruiny. Oczywiście kamienicznik niewiele z tego miał, a "regulowany" czynsz nie wystarczał na pokrycie kosztów napraw i remontów. Nic dziwnego, że budynki przez takie gospodarowanie się dekapitalizowały, popadając w ruinę.
To, że mijamy obdrapane budynki, z których często odpada tynk, jest wynikiem takiej właśnie polityki mieszkaniowej. Oczywiście strat właścicielom nigdy nikt nie zrekompensował.
Dzisiaj, chyba po raz pierwszy w historii Tomaszowa, Rada Miejska przyjęła uchwałę, zgodnie z którą remontujący elewacje budynków będą mogli liczyć na 5 - letnie ulgi podatkowe. Mają one stanowić wsparcie finansowe, którego w sposób bezpośredni miasto nie może udzielić, oraz zachętę do zmiany miejskiego krajobrazu na bardziej estetyczny i przyjazny.
- Problematyka gruntownej rewitalizacji wielu zaniedbanych obiektów, w tym przede wszystkim starych i zabytkowych kamienic dotyka niemal wszystkie miasta w Polsce. Budynki takie, należące często do podmiotów niepublicznych, prywatnych, latami podlegały intensywnej eksploatacji, zaś poziom nakładów remontowych, jakimi dysponowali właściciele, nierzadko był i pozostaje znikomy. W chwili obecnej w złej kondycji znajduje się wiele fasad obiektów położonych na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Ulga w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości pozwoli wesprzeć starania właścicieli budynków zmierzające do poprawy ich estetyki, a przez to przyczyni się do poprawy atrakcyjności całego miasta - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym udzielania pomocy publicznej projekt uchwały został zgłoszony Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przedstawił zastrzeżenie, mające na celu zapewnienie zgodności projektu uchwały z rozporządzeniem Komisji UE. Sugestie zawarte w opinii Prezesa UOKiK zostały uwzględnione w projekcie uchwały.
- To jest pierwszy krok skierowany do właścicieli nieruchomości w naszym mieście. Analizujemy kolejne instrumenty, które będą ich wspierać i pozwolą nam wspólnie dbać o wizerunek i wygląd miasta - mówi Prezydent Marcin Witko.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości jest rozpoczęcie remontu elewacji w ciągu 12 - tu miesięcy od dnia zgłoszenia zamiaru korzystania ze zwolnienia. Podatnik winien złożyć w terminie 30 dni od dnia zakończenia remontu elewacji budynku: informację o zakończeniu remontu elewacji na specjalnie przygotowanym formularzu; dokumentację fotograficzną przedstawiająca wygląd elewacji po zakończeniu remontu; informację zbiorczą o wysokości poniesionych nakładów na remont elewacji budynku. Do informacji trzeba będzie też dołączyć kopie dokumentów potwierdzających poniesienie przez podatnika kosztów na remont elewacji.
Zwolnienie od podatku od nieruchomości, przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż 5 kolejnych lat, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończono remont elewacji budynku. Kwota zwolnienia nie może przekroczyć 20.000,00 zł.
Napisz komentarz
Komentarze