Jeszcze w jego przeddzień - 10 listopada Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak zaprosił do Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe na projekcję filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Film trudny, straszny, poruszający, szczególnie ze względu na temat - ludobójstwo Polaków na Wołyniu w latach II wojny światowej, którą z zimną krwią zaplanowała i przeprowadziła Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) posługując się między innymi ukraińskimi sąsiadami polskich ofiar. Mając na względzie pełną salę należy ocenić tę inicjatywę za bardzo udaną.
11 listopada tradycyjnie przed południem odbyły się uroczystości upamiętnienia kolejnej, tym razem już 98. rocznicy odzyskania niepodległości po praktycznie dwóch wiekach braku suwerenności i wolności. Delegacja władz gminy, szkół, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Ujazd złożyły wieńce i kwiaty w miejscach pamięci narodowej.
Kwiaty złożone zostały pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na placu jego imienia, pod pomnikiem żołnierzy 43 pp poległych w obronie Ujazdu we wrześniu 1939 r. oraz pod pomnikiem Obrońców Westerplatte i nauczycieli ze szkoły w Ujeździe poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej.
Podziękowania przybyłym pomimo niesprzyjającej pogody złożył Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak, który, przemawiając na koniec, odniósł się zarówno do tradycji obchodzącego święta jak również do realizacji postulatu nowoczesnego patriotyzmu na gruncie gminy - Małej Ojczyzny.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze